ABD ve Rusya Nükleer Bombalarını Patlatırsa Nükleer Kış Yaşanır

Yapılan bir simülasyon raporuna göre: ABD ve Rusya ellerindeki bombalarını patlatmış olsaydı ‘Nükleer Kış’ yaşıyor olacaktık.

Bu çalışma için gerekli simülasyonlar uygulandı ve model resmileşti: Bugün bile ABD ile Rusya arasında gerçekleşen nükleer bir savaş; bütün gezegeni, örtücü duman bulutlarıyla birlikte nükleer bir kışa sürüklüyor olacaktı. (Nükleer kış, büyük ölçekli bir nükleer savaşın ardından meydana gelen yaygın yangın fırtınalarından sonra meydana geldiği varsayılan şiddetli ve uzun süreli küresel iklimsel soğutma etkisidir.)

Küresel açıdan bakacak olursak, güneş ışığı yer seviyesine ulaşmadığı için gezegen genelinde, sıcaklıklar da ortalama 9 santigrat derece kadar düşüş gösterecekti.

Rapora göre: ABD ve Rusya Ellerindeki Bombalarını Patlatmış Olsaydı ‘Nükleer Kış’ Yaşıyor Olacaktık

Geliştirilen model, 2007 ‘de yayınlanan elimizdeki en iyi modellerden biriyle eşleşmekte. Her iki raporda da, ilk birkaç aydaki yağışlarda yüzde 30 ‘luk bir küresel düşüşün ve ilk önce Kuzey Yarımkürede öngörülüyor. Daha sonrasında ise Güney Yarımkürede çepeçevre kuşatıcı bir duman bulutu oluşturan birkaç yıllık bir nükleer kışı öngörülmektedir.

Araştırmacılar “Burada; 2007 nükleer savaş senaryosunu, daha yüksek çözünürlükte, stratosferik kimya ve aerosollerin daha belirgin bir simülasyonu ile son teknoloji ürünü olan modern iklim modelini kullanarak tekrar ediyoruz.

ABD ve Rusya tarafından nükleer silahların kullanılması küresel olarak çok ciddi, feci sonuçlara yol açacaktır” diyerek durumun ciddiyetini belirtmişlerdir.

Yine de bu modelde 2007 simülasyonuna göre bazı farklılıklar vardır. Bu raporda, bilim insanlarının kullandığı Tüm Atmosfer Topluluk İklim Modelinin 4. sürümüne (WACCM4) göre örtücü dumanın daha uzun süre dayanabileceği belirtilmiştir.

Hem ABD hem de Rusya, nükleer cephanelerini birbirlerinin ülkelerinde serbest bırakmış olma ihtimalini göz önüne alan model; Yaklaşık 150 teragramlık veya megatonon ‘luk isin, kurumun, nükleer patlamalar ve buna bağlı gelişen yangınlar tarafından gezegene serbest bırakılacağını göstermektedir.

Bu da bir hafta içinde Kuzey Yarımküreyi ve iki hafta içinde de tüm gezegeni kuşatıp kapatacak ve yüzeye ulaşan ışık seviye oranlarını düşürecekti. Buna bağlı olarak, yüzeye ulaşan ışık oranın orijinal seviyesinin yüzde 40’ına ve bu değerin üstüne çıkması yaklaşık üç yıl kadar sürebilecektir.

Araştırma ekibi, orman yangınlarından, volkanik püskürmelerden ve önceki nükleer bomba patlamalarından elde edilen verileri kullanarak gezegenin iklimindeki büyük değişiklikleri takip edecek ve bu değişikliklere; “yıkıcı” tarımsal kayıplar, rüzgar düzenindeki değişimler ve yaz muson mevsiminin çöküşü de dahil olacaktır.

Yeni simülasyon

ABD ve Rusya Nükleer Bombalarını Patlatırsa Nükleer Kış Yaşanır
Yeni raporda: ABD ve Rusya Ellerindeki Bombalarını Patlatmış Olsaydı ‘Nükleer Kış’ Yaşıyor Olacaktık. (nouskrabs/iStock)

Yeni simülasyon, güneş ışınlarını saçan ve emen bu bulut örtüsünün dağılmasının yaklaşık on yıl sürebileceğini gözler önüne sermekte. Öyle ki nükleer savaş halinde kullanacağınız yer altı sığınağınızın uzun ömürlü yiyeceklerle dolu olmasını tercih etmeyi isteyebilirsiniz.

Ancak atmosfere salınan bu duman seviyeleri, dinozorların yok edilmesine etki gösterenlere oranla “daha küçük büyüklüklerde” olacaktır. Bu yüzden bilim insanları, insanların hayatta kalabilme ihtimalinin kapısını açık bırakmakta. Ancak bunun gerçekten de test etmek istemedikleri bir hipotez olduğunu belirtmektedirler.

Çok çeşitli faktörleri hesaba katan ilginç bir modelleme deneyi olsa da, bu senaryonun başlangıç noktasını, gerçek yani şu anda var olan nükleer silahların bir önbelleği olarak görmek de korkutucu bir olasılık aslında. Bu nedenle araştırmacılar, nükleer bombaların, dünya uluslarının erişmesi gereken silahlar olmadığını savunmaktadırlar.

Araştırmacıların belirttiğine göre; “Büyük çaplı bir nükleer savaşın sonucu olarak..

Bir çevresel felaket olasılığını tamamen ortadan kaldırmak için savaş kararı verecek kişilerin, nükleer savaşın ağır iklimsel sonuçlarını tam olarak anlamaları ve buna göre davranmaları gerekmektedir.

Sonuç olarak; nükleer cephanelerin azaltılmasına ve bütün nükleer güce sahip tarafların da er geç silahsızlandırılmasına ihtiyaç duyulmaktadır.”

Araştırma, Journal of Geophysical Research: Atmospheres dergisinde yayınlandı .

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Nükleer Bοmba Saldırısı Sırasında Nereye Saklanabiliriz?

Rusların Yeni Kıyamet Makinesi Deniz Altında Patlatılırsa, Devasa Bir Tsunamiye Sebep Olabilir

Nükleer Bir Bomba Yanardağa Atılırsa Ne Olur

Atom Bombasının Mucidi: Julius Robert Oppenheimer

Editör / Yazar: Zeynep Erva Şahin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

nükleer bomba

Nükleer Bοmba Saldırısı Sırasında Nereye Saklanabiliriz?

Einstein’in Genel Görelilik Teorisi Hakkında Tüm Detaylar

Einstein’ın Genel Görelilik Teorisi Hakkında Tüm Detaylar