Ayda Bir Kullanılacak Doğum Kontrol Hapı Önemli Bir Denemeyi Geçti.

MIT’nin Ayda Bir Kullanılacak Olan Doğum Kontrol Hapı Hayvanlar İçin Önemli Bir Denemeyi Geçti. Doğum kontrol hapları, kadınlar her gün onları almayı hatırlıyorsa harika çalışır. Ancak eksik dozlar sürpriz bir gebelik anlamına gelebilir. Şimdi bilim insanları, bir aylık arzı tek bir kapsülde nasıl toplayacaklarını buldular.

Püf noktası: Midede açılan ve ilacı kademeli olarak bırakan minik, yıldız şeklinde bir alet.

MIT’nin Ayda Bir Kullanılacak Olan Doğum Kontrol Hapı Hayvanlar İçin Önemli Bir Denemeyi Geçti

Deneysel kapsül hala eczanelerden yıllarca uzakta, ancak araştırmacılar hayvanlarda yapılan önemli bir testte tasarlandığı gibi çalıştığını bildirdi. Bill ve Melinda Gates Vakfı, gelişmekte olan ülkelerde nihayetinde aile planlaması seçeneklerini iyileştirme umuduyla, ayda bir hapının daha da geliştirilmesi için 13 milyon ABD doları yatırım yapıyor.

Massachusetts Institute of Technology’denRobert Langer’ınlaboratuarından bir ekip, hapları sindirim sisteminin zorlu ortamından korumak için bir düzenleme yaptı. Boston’daki Brigham ve Kadın Hastanesi’nden Dr. GiovanniTraverso, “Bir denizyıldızı gibi görünen bu kapsül sistemi midede bir gün, bir hafta, birkaç ay kalabilir.” dedi.

Yıldız şeklindeki cihazın altı kolu var ve her birinin belirli bir ilaç dozu var.Kapsülyutulur ve mide asidi kaplamayı çözerek yıldızın açılmasını sağlar.

Doğum kontrolü dört haftaya kadar oldukça tutarlı bir şekilde sağladı.

Midenin çıkışına sığmayacak kadar büyük, ancak tıkanmaya neden olacak kadar büyük değil. İlaç her bir koldan çözüldüğü için, cihaz sindirim sisteminden güvenli bir şekilde geçinceye kadar parçalanır.
Langer ve Traverso’nun ekibinin, bir günden daha uzun ömürlü hapları, ciddi hastalıkları olan hastaların tedaviye daha iyi uyum sağlamasına yardımcı olabilir.

Sonra doğum kontrol kapsüllerini, insan benzeri sindirim sistemine sahip olan domuzlarda test ettiler. Deney kapsülleri, doğum kontrolü dört haftaya kadar oldukça tutarlı bir şekilde sağladı ve domuzların kan dolaşımındaki miktar, günlük tabletlerin sağladıkları ile aynıydı.

MIT’nin Ayda Bir Kullanılacak Olan Doğum Kontrol Hapı Hayvanlar İçin Önemli Bir Denemeyi Geçti

Traverso, faydalı olması için, kapsülün üç haftalık doğum kontrol sağlayacak ve daha sonra bir aylık doğum kontrol hapları tedarik ettiği gibi tasarlanması gerektiğini söyledi. Bu, başka bir aylık doz alma zamanı geldiğinde kadınları uyaracaktı.

Chen, kadınlarda test edilmeden önce, deney kapsülünün ne kadar iyi kırıldığına ve farklı hormonların uygun dozunun ne olduğuna dair daha fazla güvenlik testi yapılması gerektiğine dikkat çekti. Diğer soru, cihazın farklı kişilerde aynı şekilde çözülüp çözülmediğidir.

Ancak dışarı çıkarsa, Chen, özellikle kadınların AIDS’e yol açan virüs riskinin yüksek olduğu gelişmekte olan ülkeler için hem doğum kontrol hem de HIV ilaçlarını aynı kapsül içinde birleştirmeyi denemenin heyecan verici olacağını söyledi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

ABD’ li bilim insanları yeni bir doğum kontrol yöntemini test ettiklerini duyurdu: Gebeliği önleyici takılar

Erkekler için yeni bir doğum kontrol yöntemi üzerinde çalışılıyor

Her yıl bir milyon ölüme neden olan sivrisineklere ‘doğum kontrol’ yöntemi uygulanacak

Bir Kadının Doğum Kontrol İmplantı, Farkında Olmadan Kolundan Akciğerine Taşındı

Çeviri: Ülkü Güngör

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Eski Mısır Sanatındaki Tuhaf Konilerin Aslında Gerçek Şapkalar Olduğu Ortaya Çıktı !

Hıçkırık neden olur

Hıçkırık neden olur Hiç Merak Ettiniz Mi? İşte Hıçkırık Nedeni.