Botswana’daki Yüzlerce Filin Gizemli Ölümü Nihayet Mercek Altına Alındı

Yaban Hayatı Bakanlığı, Bostwana’nın ünlü deltası Okavango’daki yüzlerce filin gizemli ölümünün doğal zehirlerden kaynaklanabileceğini belirtti.

Denize herhangi bir kıyısı olmayan bu Güney Afrika ülkesi yaklaşık 130.000 fille dünyanın en kalabalık fil nüfusuna sahip. Mart ayından bu yana takriben 300 fil ölü bulundu. Yetkililer fillerin dişlerinde bozulma tespit edemediği için şarbon hastalığı ve kaçak avlanma ihtimalini olası bulmadı.

İlgili makale: Yüzlerce Fil Sebebi Bilinmeyen Bir Şekilde Öldü!

Botsvana’da ölü bulunan fillerin havadan görünüşleri Fotoğraf: National Park Rescue

Yaban Hayatı ve Parklar Bakanlığı yöneticisi Cyril Taolo çeşitli ülkelerde gerçekleştirilen ilk testlerden şu ana kadar kesin bir sonuç elde edilemediğini ve testlerin birçoğunun uygulama aşamasında olduğunu söyledi. “Ancak ilk testlerden aldığımız bazı sonuçlara göre doğal nedenlerden kaynaklanan zehirlenmeyi inceliyoruz. Şimdiye kadar ölümlerin sebebini tespit edemedik.”

Taolo, bazı bakterilerin özellikle durgun sularda zehir üretebileceğini söyledi. Hükümet şu ana kadar 281 hayvanın öldüğünü açıklasa da bağımsız çevreciler bu sayının 350’den fazla olduğunu iddia ediyor. İlk ölümlere EWB adlı yardım derneğinden bir grup çevreci dikkat çekti. Kuruluşun temmuz ayının başlarında medyaya sızan çok gizli raporunda 356 filin öldüğü kaydedilmişti.

Botsvana ölü bir filin havadan görünümü. Fotoğraf: National Park Rescue

EWB, üç aydan beri fillerin belirtilen bölgede ölmeye devam ettiğini, ölümlerin yaş ya da cinsiyet ile herhangi bir ilgisinin olmadığını belirtti. Hayatta olan fillerin birkaçının güçsüz, zayıf ve halsiz olduğu, bazılarının çevreyi tanıyamama belirtileri gösterdiği, yürümede zorluk çektiği ve topalladığı tespit edildi.

Testler Güney Afrika, Kanada, ABD ve Zimbabve gibi ülkelerdeki özel laboratuvarlarda sürdürülmeye devam ediyor.

İlginizi çekebilir: Yaklaşık Bir Milyon Kral Penguen İz Bırakmadan Kayboldu

Yasin Osman Kara

Bill Gates, COVID-19 Aşı Komplo Teorilerine Karşı Kendini Savundu

Bilgi Teorisi: Yaşamı Fizik ile Açıklamak