Çin’deki Üç Boğaz Barajı Dünyanın Dönüş Hızını Yavaşlatıyor!

Çin’deki Üç Boğaz Barajı 2003 yılında tamamlandı ve şu anda dünyanın en büyük hidroelektrik barajı olarak geçmektedir.

Proje, 1994 yılında Çin’de hızla artan nüfusun ve teknolojinin ilerlemesinin taleplerini karşılamak için enerji üretmenin daha temiz ve daha etkili bir yolunu ararken başladı.

Çin’in Üç Boğaz Barajı, dünyanın en iddialı ve maliyetli girişimleri arasında yer alıyor.

Yangtze Nehri’nin büyüklüğünden dolayı yerel halk, özellikle yağmur mevsiminde milyonlarca insanı etkileyen sellere maruz kaldı.

Baraj, Hubei Eyaleti sakinlerinin yaşam kalitesini artırmak için tasarlandı, ancak aslında durumu daha da kötüleştirdi ve dünyanın dönüşünü geciktirdi.

üç boğaz barajı
Üç Boğaz Barajı’ndan tahliye edilen su

Bu Baraj dünyanın yavaş dönmesine ve bazı kötü olaylara yol açtığı esaslara gelin birlikte bakalım.

Üç Boğaz Barajı Hakkında

Üç Boğaz Barajı, 2.335 metre uzunluğunda ve 185 metre yüksekliğinde düz tepeli içine çelik doldurulmuş bir beton yapısıdır. Bu yapıda 28 milyon metreküp beton ve 463.000 metrik ton çelik kullanıldı. Bu baraj üç şehir olan, Qutang, Wu ve Xiling geçitlerinin büyük bir bölümünü 600 km yukarı akış boyunca sular altında bıraktı.

Baraj 116.000 hektometre³ su tutabilecek kapasitededir.

Çeşitli kaynaklara göre, projenin nihai maliyetine ilişkin tahminler 25 milyar dolar ila 35 milyar dolar arasında tahmin ediliyor.

Üç Boğaz Barajı iki ana işleve hizmet edecek şekilde tasarlandı: taşkın kontrolü ve hidroelektrik enerji üretimi.

22.500 MW kapasiteli Üç Boğaz Barajı, aynı büyüklükteki Hoover Barajı’ndan 11 kat daha fazla güç üretiyor. Üretilen elektrik miktarı o kadar büyük ki Üç Boğaz Barajı’nın tüm Çin ülkesine elektrik sağlayabileceği düşünülüyor.

üç boğaz barajı dünyanın dönüş hızını mı yavaşlatıyor
Üç Boğaz Barajından tahliye edilen su

Üç Boğaz Barajı’nın getirdiği sorunlar!

Baraj üç şehri, 114 kasabayı ve 1.680 köyü sular altında bıraktı.

Baraj tarafından büyük miktarda su tutulduğu için Çin’in batı bölgesinde küçük depremler meydana geldi.

Barajın neden olduğu depremler istikrarsız bir şekilde oluştuğundan, Çin halkını güvende tutmak için o bölgeden 1,3 milyon insanın yer değiştirmesi gerekti. Barajın inşası, insanları evlerini terk etmeye zorlamasının yanı sıra, tarihi yerleri ve birçok hayvan türünün ekosistemini harap ederek onları yok olma tehlikesiyle karşı karşıya bıraktı.

Rezervuarın alanı erozyon ve heyelanlara neden oldu ve hatta Doğu Çin Denizi’ndeki dünyanın en büyük balıkçılık alanlarından birini tehdit etti. Baraj o kadar büyük ki bölgenin çevresini tehdit eden bir mikro iklim de yarattı.

Dünyanın Dönüşünü Yavaşlatmak!

Üç Boğaz Barajında Çok fazla su tutulduğu için “Atalet Momenti” olarak bilinen bir etki meydana geldi. Bariyerden zorlanan büyük miktarda su nedeniyle, Dünya dönerken momentumunu kaybeder. Bu an çoğunlukla gezegenin muazzam miktarda akan suyundan kaynaklanır. (Atalet Momenti bir diğer adı ise eylemsizlik momenti olarak bilinen toplam dönme hareket gücüne karşı direnç oluşturur ve bu yüzden cisim, tam verimde dönemez.)

NASA’nın tahminlerine göre baraj, Dünya’nın dönüşünü 0,06 mikrosaniye geciktiriyor.

Daha da ilginci, Dünya’nın dönüşü zamanı etkiledi. Her beş yılda bir, gün bir milisaniye uzuyor, bu da gelecekte günün saatlerce uzatılabileceği anlamına gelir.

Bu konu hakkında daha fazla bilgi için, National Geographic’in hazırladığı Üç Boğaz Barajı belgeselini izleyebilirsiniz. Ayrıca fikirlerinizi yorum kısmında belirtebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

yapay zeka hayvanların dili

Yapay Zeka Hayvanlarla Konuşmamıza Yardım Edecek!

700 Yıl Önceki Cinayetin Korkunç Detayları Ortaya Çıktı!

700 Yıl Önceki Cinayetin Korkunç Detayları Ortaya Çıktı!