Depresyondaki Biriyle Mi Yaşıyorsun? Psikologlardan Tavsiyeler

Koronavirüs Salgını, serbest dolaşım kısıtları, karantina ve sosyal mesafeye maruz kalmalar ile günlük yaşamımızdaki ani değişiklikler anlamına gelmektedir. Bu önlemlerin bir çoğu insanların ruh sağlığını olumsuz etkileyecektir.

Fiziksel hareketsizlik, rutin ve düzen eksiliği, sosyal destek eksikliği, yalnızlık, keyifli ve değerli aktiviteler için sınırlı fırsatlar gibi bu değişiklikler depresyon gelişimi için bilinen risk faktörlerine maruz kalışımızı arttırdı..

Ayrıca, Sars ve Domuz Gribi gibi önceki salgınlardan elde edilen bulgu, sosyal izolasyon ve karantina gibi hastalık önleme tedbirlerinin ruh sağlığına zararlı olabileceğini öne sürmektedir. Özellikle gençler için, insanların ruh sağlığındaki bu değişimlerin etkilerinin yaş grupları boyunca önemli olduğuna dair artan kanıtlar var.

Depresyondaki biriyle mi Yaşıyorsun? Psikologlardan nasıl yardım edileceği ile ilgili ipuçları.

Halihazırda, yetişkin ve genç insanlar içerisindeki depresyon oranları endişe verici ve Dünya Sağlık Örgütü  bu oranın artacağını öngörüyor. 2030’a kadar, depresyon, finansal maliyet de dahil olmak üzere bir sağlık sorununun genel etkisini gösteren küresel bazda en yüksek hastalık yükü olacaktır.

Kolayca anlaşılacağı üzere ,salgın süresince ilk odak noktası  fiziksel sağlık olsa da, özellikle fiziksel sağlık ile bağlantılı olduğu için dikkatimizi insanların ruhsal sağlığına da çevirmemiz çok önemlidir.

Depresyonda olan kişi için çok fazla tavsiye adresi var ancak biz burada, eğer depresyondaki bir kişi ile yaşıyorsanız neler yapabileceğinize dair tavsiye vereceğiz.

Davranışları ile ilgili ipuçları

Birçok insan yardım istemekte ve duygularını başkalarına bildirmekte zorlanır. Birilerinin sadece onlar söyledikleri için iyi olduklarını sanmayın.

Daha fazla soru sormak ve rahatsız edici olma riskini almak, depresyon belirtileri gibi önemli şeyleri kaçırmaktan daha iyidir. Eğer söylemek istemiyorlarsa, davranışlarını izleyin ve, çok geç uyumak, bir şey yememek, uzun süre dalmak, bir çok şeyden kaçınma ve bir çok şeyi iptal etme gibi olağandışı bir şey farkedin.

İnsanların duyguları genellikle düşüncelerine ve davranışlarına bağlıdır, ve bu bilişsel davranışçı tedavi modelinde ispatlanmıştır. İnsanlar üzgün olduklarında sıklıkla negatif düşünce akışlarını tekrar ederler.

Depresyondaki Biriyle Mi Yaşıyorsun? Psikologlardan Tavsiyeler

Bu şekilde düşünen birini bir duruma farklı yönlerinden bakmaya teşvik etmek faydalı olabilir. Faydalı olabilecek sorular: “Bu durumdaki arkadaşına ne tavsiye edersin” veya “ Bunun hakkında düşünmenin daha yararlı yolu ne olabilir?”

Depresyon, “ İyi değilim”, “Bu şekilde hissetmemeliyim” gibi kendini eleştiren düşüncelere yol açar. Beklendiği üzere bu düşünceler depresyonu daha da körükler.

Depresyonda olan insanların, onların nasıl hissettiklerini bildiğinizi ve bu hislerin anlaşılır ve kabul edilebilir olduğunu ve zamanla geçeceğini bilmelerini sağlamak faydalı olacaktır. Bu tür doğrulama, depresyondaki birinin, güçlü duygulara sahip olması ve öz sevgisini daha fazla geliştirmesi için kendini eleştirmekten kaçınmasına yardımcı olabilir.

Depresyondaki insanlar genellikle kendilerini diğer insanlardan ve aktivitelerden çekerler. Daha az, eğlenceli ve değerli aktivite yapmak bir insanın depresyonunu arttırabilir.

Kişinin kendisi için önemli olan şeylerle yeniden buluşmasına yardımcı olarak buna karşı koymaya çalışın. Eğer mümkünse gün içerisine planlar koymak, egzersizleri ve doğada geçirilen zamanı arttırmak gibi küçük şeylerle başlayın.

Kişiye, değerli gördüğü aktiviteleri ve sosyal bağlantıları yavaş yavaş yeniden tanıtarak yardımcı olun. Gelecek için beraber bazı küçük planlar yapın (kısa, orta ve uzun vadeli)

Depresyonda olan bir kişi genellikle problem çözmeyi zor bulabilir ve günlük aktiviteler ve meseleler ona kolayca bunaltıcı gelebilir. Sakin kalmak, stresi ve karmaşayı minimum düzeyde tutmak faydalı olacaktır.

Kişinin problemlere basit çözümler bulması için yardımcı olun ve kişiyi bir şeylerden kaçınmak yerine bu çözüm ve düşünceleri hayata geçirmeye teşvik edin.

Dışarıdan yardım almak

Depresyon için başka etkili tedaviler de vardır. Gerekirse yardım ettiğiniz kişiyi ekstra yardım alması için teşvik ediniz. Bu, hem yetişkin ve hem de genç insanlar için çevrimiçi bilgi edinme ve çevrimiçi kurs şeklinde; kişisel gelişim kitapları aracılığı ile; veya çevrenizdeki yerel sağlık hizmeti sağlayanlar veya ruh sağlığı hizmetleri ile iletişim kurarak olabilir.

Depresyondaki kişiye yardımcı olurken sizin mutluluğunuzun son derece önemli olduğunu unutmayın. Pozitif davranışları modelleyebilmek için kişisel bakıma zaman ayırın ve bu kritik desteği sağlamak için yeterince yenilenin.

Ali KESİKCİ

Mekatronik Nedir? Mekatronik Hakkında Detaylı Bilgiler

Bir Zamanlar, Okyanuslarda Avlanan, İnsanlardan Büyük, Dev Deniz Akrepleri