İnsan Boyutundaki Bu Dev Yarasalar, Görenleri Şaşkına Çeviriyor!

Dünya üzerinde birçok farklı yarasa türü bulunmaktadır. Ancak meyve yiyen yarasalar (Megabat) veya diğer ismi ile uçan tilki dünyanın sadece belirli yerlerinde gözlemlenebilir. Birçok insanın daha önce hiç görmedikleri bu yarasa türü, fotoğrafının paylaşılması üzerine sosyal medyada büyük ilgi toplayarak insanları şok etti.

Twitter kullanıcısı AlexJoestar622 geçtiğimiz haziran ayında bu devasa yarasa türünü takipçileriyle paylaştı. Ancak bu fotoğrafın daha önceden Filipinli Reddit kullanıcısı sakundes tarafından paylaşıldığı biliniyor.


Fotoğrafın çekildiği açıdan dolayı yarasa gerçek hayatta olduğundan çok daha büyük görünüyor. Gözlemlenen en büyük meyve yarasası türlerinin kanat açıklığı 1.7 metre, vücutları ise sadece 30 santimetre uzunluğundadır.

İnanması güç olsa da bu yarasaların gerçekten var olduğu biliniyor.

İnsan Boyutundaki Bu Dev Yarasalar, Görenleri Şok Ediyor!

Yukarıdaki görsel bu ilginç yarasa türünün başka bir açıdan çekilmiş fotoğrafı. Meyve yarasalarının birçok yarasa türü gibi gececi olduğu biliniyor. Görünüşe göre sabah uykusundan uyanan bu yarasalar geceye kanatlarını esneterek başlıyor.

İnternet üzerinde yapılan birçok paylaşımda bu yarasanın aslında altın taçlı meyve yarasası olduğu söyleniyor. Altın taçlı meyve yarasaları en büyük yarasa türlerinden biridir. Afrika, Hindistan, Asya ve Okyanusya’da bulunur.

Ancak bu fotoğrafta altın taçlı meyve yarasalarının karakteristik özelliği olan kafalarının üzerinde bulundurdukları sarı püskül gözlemlenememektedir. Bu yüzden, fotoğraftaki yarasa türünün büyük bir meyve yarasası olabileceği düşünülüyor.

Ne yazık ki Filipin’de neredeyse bütün meyve yarasalarının türleri tehlike altında. Nedenlerinin başında doğal yaşam alanlarının yok edilmesi ve insanlar tarafından besin kaynağı olarak kullanılmaları geliyor.

Günümüzde yarasalar her ne kadar vampirlerle özdeşleşmiş olsa da meyve yarasalarının kana susamış avcılar olmadıkları bilinen bir gerçek. Geceleri meyve yiyerek hayatlarına devam eden bu canlılar gündüzleri ağaç dallarında uyumayı insanların kanını içmeye tercih ediyor.

Meyve yarasalarının bulunduğu bölge haritası. (Enwebb / Wikimedia Commons / CC BY-SA 4.0)

Dünya üzerinde bulunan 1300 yarasa türünden sadece 3 tanesinin kan içtiği biliniyor. Daha küçük yarasa türlerinin aksine meyve yarasaları rotalarını ses dalgaları ile değil görme ve koku alma duyularını kullanarak belirliyor.

Yarasaların ekosistemler açısından çok önemli oldukları ve sevimli görünen küçük yarasa türlerinin bile hayvanlardan insanlara bulaşabilecek hastalıklar taşıyor olabilecekleri biliniyor.

İlginizi çekebilir: Yarasalar Neden ÖIümcüI Hastalıkların ortaya çıktığı en uygun kaynaktır?

Göker KÖKTEN

1.800 Yıllık Ürkütücü Mezar İşareti İçeri Gireni Lanetliyor

1.800 Yıllık Ürkütücü Mezar İşareti İçeri Gireni Lanetliyor

Domuz Kalbi, İki Kişiye Daha Başarılı Şekilde Nakledildi!

Domuz Kalbi, İki Kişiye Daha Başarılı Şekilde Nakledildi!