Kütle Ve Ağırlık Nedir? Kütle Ve Ağırlık Arasındaki Farklar Nelerdir?

Kütle ve ağırlık arasındaki fark nedir? Pek çok insan bu terimleri birbirinin yerine kullanıyor. Ancak bu şekilde olmasının tek nedeni Dünya’da yaşıyor olmamızdır. Uzay kolonilerinde, Ay’da veya diğer gezegenlerde yaşamaya başlarsak eğer,işler değişmeye başlar. İşte ağırlık ile kütlenin basit birer tanımı;

Kütle : Bir nesnedeki  proton, nötron ve elektronların sayısını hesaplayabilirseniz (ki muhtemelen yapamayacaksınız), bu kütlenin bir ölçüsü olacaktır. Kütle, esasen bir nesnede “ne kadar çok şey” olduğudur. Kütle için ortak birimler kilogram ve gramdır.

Ağırlık : Kütlesi olan nesneler arasında yerçekimi etkileşimi vardır. Dünya ile etkileşime giren bir nesneyi düşünürseniz, bu kuvvet “ağırlık” olarak adlandırılır. Ağırlık birimi Newton’dur (herhangi başka bir kuvvette olduğu gibi). Dünya yüzeyindeki çoğu insan “ağırlık” veya “kütle” diyerek kurtulabilir çünkü birbirleriyle orantılıdırlar. Bir şeyin kütlesini (m) biliyorsanız, ağırlık (W) şu şekilde bulunabilir:

Bu ifadede “g” yerel yerçekimi alanıdır. Buradaki anahtar kelime “yerel” dir. Yerçekimi kuvvetinin bu hesaplaması, yalnızca Dünya yüzeyinde işe yarar. Dünya yüzeyinin 100 kilometre yukarısında çalışmaz (en azından tam olarak çalışmaz). Ve Mars’ta çalışmaz. Sadece Dünya yüzeyinde kilogram başına 9,8 Newton’luk bir orantı sabiti vardır. Çoğu insan, “ağırlık” ve “kütle”yi aynı anlamda kullanmaktan şikayet etmez.

Déjà Vu Nedir? Déjà Vu Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Alan Turing Kimdir? Alan Turing Hakkında Bilinmeyenler