Mars’a Koronavirüs Gönderilecek

Perseverance aracı insanlığın koronavirüs ile verdiği imtihanı Mars’ta ölümsüzleştirecek. Dünyanın verdiği bu savaşa ve bu savaşın kahramanlarına ithafen NASA, Mars’a alüminyum tabaka içerisinde bir koronavirüs numunesi gönderecek.

Bu numune, NASA’nın 20 Haziran’da kızıl gezegene göndermeyi planladığı Perseverance (Azim, Sebat) isimli aracın içerisine yerleştirilecek.

NASA Jet İtki Labaratuvar (JPL) yetkilisi;

“Programın aksamaması için canla başla yapılan toplantılar, ekstra güvenlik ve sağlık önlemleri, eşi dostu virüsten koruma telaşı derken Mars 2020 görevi çalışanları bütün dünyayı etkisi altına alan pandemi sürecinde büyük bir özveriyle çalıştı” diye belirtti.

Mars’a Koronavirüs Gönderilecek

Tabaka haraketli gövdenin altına, orta ve arka tekerlekler arasına yerleştirilecek. Eni 8 boyu 15 cm olan alüminyum plakanın üzerindeki dünya grafik, tıp dünyasının tarihten gelen sembolü çubuğa sarılı yılan ile temsil ediliyor.

Bir astrobiyolojik araştırma misyonunun parçası olan Perseverance aracı Mars’ta yaşam izi sürecek. İniş bölgesi olan Jezero kraterinin zeminini araştıracak ve gelecekti insanlı ve robotlu görevler için uygun teknolojilerin geliştirilmesine yardımcı olacak.

“Bundan tam 51 yıl önce NASA aya ilk insanlı yolculuk için son hazırlıklarını yapıyordu” diyen NASA Başkanı Jim Bridenstine

Mars’a Koronavirüs Gönderilecek

“Bugün ise Mars’tan toplanan örneklerin bir araya getirilmesi gibi uzay keşif tarihine ismini altın harflerle yazacak bir projeyi yürütmekteyiz” diye sözlerine ekleyen başkan “Bugün bizler Apollo 11’in kahramanları yadediyoruz.

Yarın ise torunlarımız Perseverance’ın altında imzası bulunan kahramanları hatırlayacak. Sadece dünyada milyonlarca kilometre uzağa bu aracı gönderdikleri için değil; dünya böylesine zor bir sınav verirken bunu başarabildikleri için” diye de kaydetti.

Muhammed Boğatekin

Geri Dönüşüm Nedir ve Nasıl Yapılır?

Galaksimizin Yıldızlararası Alanında Yeni Bir Organik Molekül Tespit Edildi