Nadir Bir Gezegen Hizalaması Gerçekleşmek üzere.

Güneş Sistemindeki gezegenlerin sıranlamasını düzgün bir çizgide görmek, hayranlık uyandıran yıldız gözlemi deneyimlerinden biri olacak. İşte size fırsat. Bu ay onu kendi gözlerinizle görme şansınız olabilir.

Bu ayın ortasından itibaren, Kuzey Yarımküre’den bakıldığında, şafak öncesi gökyüzünde Satürn, Mars, Venüs ve Jüpiter‘in neredeyse mükemmel bir gezegen hizasında sıralandığını görebileceksiniz.

Nadir Bir Gezegen Hizalaması Gerçekleşmek üzere.
20 Nisan’da gerçekleşecek hizalanma. (Stellarium)

Hizalanma 17 Nisan civarında oluşmaya başlıyor, ancak en çok 20 Nisan sabahı görüntülenebilir olacak. Hizalamayı görmek için, 20 Nisan sabahı gün doğumundan önce kalkmanız ve doğuya doğru bakmanız gerekecek.

Orada, ufukta, görüş koşullarının iyi olması koşuluyla, Jüpiter’in ufka yakınlığı, bir göksel sırada hizalanmış dört gezegeni de seçebileceksiniz.

Satürn, Mars ve Venüs aslında Mart ayının sonundan beri bir araya geliyorlar, ancak Jüpiter’in partiye katılması Nisan ortasına kadar olmayacak.

Birkaç gün sonra – 23 Nisan civarında – Ay (görüntüsü aşağıda) partiye katılmak için sıraya girdiğinde hizalanma daha da coşkulu ve muhteşem olacak.

Nadir Bir Gezegen Hizalaması Gerçekleşmek üzere.
Ay’ın da dahil olduğu 24 Nisan hizalanması. (Stellarium)

Gök cisimleri bu şekilde hizalandığında, sadece Dünya’dan bu şekilde görülür. Uzayda farklı bir yerden bakıldığında, her gezegenin konumu tamamen farklı bir yerde olacaktır.

Güneş Sistemi, her bir gezegenin Güneş’in etrafında aynı düzlemde dönmesinden dolayı fiilen düzdür. Bu nedenle burada görülebilecek hizalanma, nerede ve ne zaman olduğunuza bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu sadece bir perspektif hilesidir.

Bununla birlikte, gezegensel hizalanmalar tanık olmak için harika bir kozmik olaydır ve çok sık olmazlar. En azından bu kadar çok gezegen içeren hizalanmalar olmaz.

Haziran’da Daha İnanılmaz!

Bununla birlikte, bu yıl Haziran ayında gerçekleşecek olan daha da inanılmaz bir olay var.

24 Haziran’da, Güneş Sisteminin diğer tüm gezegenleriMerkür , Venüs, Mars, Jüpiter, Satürn, Neptün ve Uranüs; daha büyük bir gezegensel hizalamada bir araya gelecekler. Ancak bunu görüntüleyebilmeniz için muhtemelen dürbün veya teleskoba ihtiyacınız olacak.

Bu tarz kozmik olaylar, insan gözüyle görülebilen ve bunun gibi büyük gezegensel hizalanmalar çok çok nadirdir ve 2005’ten beri sadece üç kez meydana gelmiştir, bu yüzden onu kaçırmak istemezsiniz.

Bu fırsatı her zaman elde edemiyoruz. Bu yüzden kaçırmamanızı tavsiye ediyoruz.

Bu ay başka neler olacak?

Bugün NASA ve SpaceX Uluslararası Uzay İstasyonu’na Crew-4 misyonunu başlatacak. CREW DRAGON NASA astronotları Kjell Lindgren, Robert Hines ve Jessica Watkins ile Avrupa Uzay Dairesi’nden Samantha Cristoforetti’yi taşıyacak. Falcon 9 roketi, Florida’daki NASA Kennedy Uzay Merkezi’nden Pad 39A’dan kaldırılacak.

21-22 Nisan : Lyrid (Çalgı) Gök taşı yağmuru.

16 Nisan: Nisan ayı dolunayı.

30 Nisan: Parçalı Güneş Tutulması Güney Amerika’dan, Antarktika’nın bazı bölgelerinden ve Pasifik ve Atlantik Okyanusları’ndan görülecektir. Nisan ayının Kara ay olarak da bilinen ikinci yeni ay ile aynı zamana denk gelecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

diyet

Son diyet trendlerinin 5’ini incelendi, bunların 2’si kesinlikle tavsiye edilmiyor.

Güneş’ten 2 Milyon Kat Daha Parlak Olan Yıldız İz Bırakmadan Kayboldu!