Patlayan Kafa Sendromu Hakkında Yapılmış En Kapsamlı Çalışma!

Epizodik kranial duyusal şok olarak da adlandırılan Patlayan Kafa Sendromu (EHS), genellikle derin uykuya girerken veya çıkarken kafada yüksek bir gürültü veya patlama hissi ile karakterize duyusal bir bozukluktur. EHS’nin kesin nedeni hakkında çok az şey bilinmektedir ve tehlikeli olmasa da korku, endişe ve uykunun kesilmesine neden olabilir.

2017 yılında, BBC Science Focus okuyucularından Goldsiths, Londra Üniversitesi, St Mary’nin Maryland Koleji, Notre Dame Üniversitesi ve Suss∈x Üniversitesi’ndeki psikologlarla işbirliği içinde EHS deneyimlerini paylaşmalarını isteyen bir anket başlatıldı.

Patlayan kafa sendromu nedir?

patlayan kafa sendromu
Uyku ve uyanıklık arasındaki geçiş dönemlerinde kafada meydana gelen patlamanın etkilerini taklit eden yüksek ses veya duyum şikayetleri.

Patlayan kafa sendromu olan kişiler, uykuya dalarken veya uyanırken yüksek sesli hayali sesler duyarlar veya deneyimlerler, sese karşı güçlü, genellikle korkmuş bir duygusal tepki gösterirler ve belirgin bir ağrı bildirmezler; İnsanların yaklaşık %10’u ayrıca görsel durağanlık, şimşek veya ışık çakmaları gibi görme bozuklukları yaşar. Bazı insanlar ayrıca, vücutlarında sıcaklık, garip hisler veya işitsel halüsinasyonlar meydana gelmeden önce başlarına yükselen elektriksel karıncalanma hissi yaşayabilirler.

Artan uyarılma ile insanlar sıkıntı, kafa karışıklığı, miyoklonik sıçramalar , taşikardi , terleme ve sanki nefes almayı bırakmış ve tekrar nefes almak için bilinçli bir çaba sarf etmek zorundaymış gibi hisseden bir his yaşarlar.

Patlayan kafa sendromu belirtileri nelerdir?

Aşağıdaki durumlarda patlayan kafa sendromunuz olabilir;

  • Acısız yüksek sesli bir patlama
  • Zillerin çarpışması
  • Patlayan bir bomba

Bu kafa sendromu bölümleri yüksek düzeyde sıkıntıya neden olabilir. Sesle birlikte bir ışık flaşı gelebilir. Bir kas seğirmesi veya sarsıntı da meydana gelebilir. Olay normalde ağrısızdır.

Başta ani bir ağrı kesici zaman zaman bildirilmiştir. Birçok insan felç geçirdiğini düşünür.

Patlayan kafa sendromunun nedeni bilinmemektedir. Çok yorgun olduğunuzda veya stres altında olduğunuzda daha sık ortaya çıkabilir. Birçok insanda, bölümler yıllar içinde daha az sıklıkta ortaya çıkar.

Patlayan kafa sendromu ile ilgili rapor

Patlayan kafa sendromu çeken kişiler, derin uykuya girip çıktıklarında kafada yüksek bir patlama yaşarlar.

Yaklaşık 7000 kişi EHS bölümlerinin 3.286 raporlama deneyimini yanıtladı. Başka 446 kişi başlangıçta EHS semptomları rapor ettiler. Ancak diğer tıbbi durumlar veya ataklar sırasında aşırı ağrı nedeniyle çalışmadan çıkarıldı.

Londra Üniversitesi Goldsmiths’ten Dr. Alice Gregory;

“BBC Science Focus’un editörü Dan Bennett, bu işbirliğini önerdiğinde çok sevindim. Dr. Brian Sharpless, patlayan kafa sendromu ile ilgili ilk makaleye öncülük etti. Topladığımız veri seti son derece zengindi ve öğreneceğimiz çok şey var.”

Çalışmanın sonuçları Sleep Medicine adlı dergide yayınlandı.

Hastaların yüzde 5’i haftada birkaç kez EHS yaşadıklarını söylerken, çoğu sadece ara sıra yaşadıklarını, yüzde 35’i yılda birkaç kez bir atak geçirdiğini ve yüzde 40’ı yaşamlarında sadece birkaç atak yaşadığını belirtti.

Tüm hastaların yaklaşık yüzde 45’i, atakları korkutucu bulduklarını ve yüzde 25’inden fazlasının önemli düzeyde sıkıntı yaşadığını belirtti.

Patlayan Kafa Sendromu Hakkında Yapılmış En Kapsamlı Çalışma!

EHS’nin kesin nedeni belirsiz olmakla birlikte, hastaların% 60’ı durumun ‘beyinde bir şeyden kaynaklandığına inanıyordu. Hastaların yaklaşık yüzde 35’i EHS’nin stresten kaynaklandığını düşünürken, yüzde 7’si ilaçlarının yan etkisi olduğunu, yüzde 2’si elektronik cihazlardan kaynaklandığını ve yüzde 3’ü doğaüstü bir şeyden kaynaklanabileceğini düşündü.

Hastaların EHS ile mücadelede aldığı önlemler çeşitlidir. Bunların arasında yüzde 80’den daha etkili olduğu düşünülen, sırt üstü uyumaktan kaçınan, aynı zamanda yüzde 80 etkili, daha erken yatma, yüzde 50 ve daha fazla uyku alma, %50 artan alkol tüketimi vardı.

Bu Sendromu (EHS) medyada veya başka yerlerde çok fazla tartışılmıyor. Sonuç olarak, bu deneyime sahip olan insanlar neler olup bittiği hakkında çok az bilgi sahibi olabilir.”

“Çalışmamızda EHS yaşayanların diğerlerinden daha düşük uyku kalitesi ve daha az uyku bildirdiklerini tespit ettik. Gelecekte, bunun hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyoruz. Örneğin, uyku bozukluğu bu deneyimi tetikleyebilir mi, ya da EHS yaşayan biri geceleri uykuya dalmakta zorlanıyor mu?”

Patlayan kafa sendromu nasıl tedavi edilir?

patlayan kafa sendromu agrili
Patlayan kafa sendromu (EHS), tipik olarak uyku ve uyanıklık arasındaki geçiş döneminde ortaya çıkan epizodlarla tanımlanan bir parasomnia uyku bozukluğudur

Uykusuz kalırken patlayan kafa sendromu belirtileri fark ederseniz, her gece daha fazla uyumak, olayların sıklığını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bireysel ihtiyaçlar değişse de çoğu insan gece başına 7 saat veya daha fazla uykuya ihtiyaç duyar.

Stres, patlayan kafa sendromu tetiklerse, stresi azaltmak için gevşeme tekniklerini kullanmayı düşünmelisiniz. Kısa yürüyüşler, yatmadan önce kitap okuma, yoga veya sizin için işe yarayan her şey stresten kurtulmayı içerebilir. Alkol, zayıf bir stres giderme şeklidir ve uyku bozukluklarına neden olur.

Klomipramin ilacının patlayan kafa semptomlarının tedavisinde yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar vardır. Patlayan kafa sendromunu tedavi etmek için bu ilacı kullanma konusunda tıbbi sağlayıcınızla veya uyku doktorunuzla konuşabilirsiniz.

Hacer Sezgin

Antarktika’da 200 Yıllık İnsan Etkisinin Rahatsız Edici Sonuçları

Okyanusun Derinliklerinde Işığın %95’ini Emebilen Balık Türü Keşfedildi