Wi-fi nasıl çalışır? Ne zaman oluştu?

Bugün interneti kaç kez kullandınız? Akıllı telefon, tablet veya telefonu her kullandığınızda sayın. Buna, izlediğiniz tüm televizyon programlarını veya filmleri ekleyin. Eminiz sayısını unuttunuz bile. Burada, Beyinsizler.net ’de günlük internet ortamında hayatımızın bir parçası. Geliştiriciler kablosuz bağlantıyı 1990’ın başlarında oluşturdular, ama 1999 yılına kadar evlerde kullanılamadı. Bundan sonra, okullarda ve işletmelerde yaygınlaşmaya başladı. Bugün birçok insan interneti bir zorunluluk olarak görüyor. Çoğu insan günlük hayatında WİFİ kullanıyor, ancak nasıl çalıştığını bilmiyor. Olay düşündüğünüzden daha az karmaşık. Hiç telsiz veya cep telefonu kullandınız mı? Aynı telsiz veya cep telefonu gibi, WİFİ de bilgi göndermek için radyo dalgalarını kullanır. Fakat endişelenmeye gerek yok, cep telefonunuzu kullanarak evinizin WİFİ bağlantısına zarar vermezsiniz. Çünkü cep telefonları ve WİFİ farklı frekanslarda çalışırlar. Frekans, bir cihazın kullandığı radyo dalgalarının hızıdır. Frekansı Hertz(Hz) cinsinden ölçeriz, tıpkı km cinsinden mesafeyi ölçtüğümüz gibi. Her Hertz saniyede bir radyo dalgasıdır. Bir Megahertz(MHz) bir milyon Hertz, ve bir Gigahertz(GHz) bir milyar Hertz’dir. Daha yüksek frekanslar saniyede daha fazla veri gönderir, bu nedenle cihazlar göndermeleri gereken veri miktarına bağlı olarak farklı frekanslar kullanır.

Örneğin telsizler 462 MHz frekansında çalışır. Çoğu cep telefonu 800 MHz kullanır. WİFİ yönlendiriciniz 2.4 GHz veya 5 GHz’dedir, bu da saniyede 2.4 veya 5 milyon dalga anlamına gelir. Yani WİFİ sizi nasıl bu siteye getirdi? Bilgisayarınıza veya cep telefonunuza nereye gitmek istediğinizi söylediğinizde, bu bilgileri atanan frekansını kullanarak bir yönlendiriciye gönderir. Yönlendirici daha sonra Beyinsizler.net web sitesini bulur ve bilgisayarınıza geri gönderir. Bu, her bir tıkta tekrar eder. WİFİ sayesinde, bilgi saniyede milyarlarca dalga uçuyor. Yine de, geliştiriciler her gün WİFİ için yeni geliştirmeler üretmeye devam ediyor.
Deneyin: Bu aktivitelerde size yardımcı olacak bir aile üyesi veya bir arkadaşınızı bulun.

  • İnternet olmadan hayatınız nasıl olurdu? Oturun ve günlük aktivitelerinizin WİFİ olmadan değişme yollarının bir listesini yapın. Okul günün farklı mı olur? Arkadaşlarınızla olan iletişimde nasıl bir değişiklik olurdu? Bilgi yada eğlenceli aktiviteler bulmak için nereye giderdiniz?
  • WİFİ’nin nasıl çalıştığı hakkında daha detaylı bilgi istiyorsanız buraya tıklayabilirsiniz. Öğrendiklerinizi arkadaşlarınızla veya aile üyeleriyle paylaşabilirsiniz.
  • Radyo dalgaları olmadan WİFİ’yi kullanamıyoruz ve diğer birçok teknoloji de radyo dalgalarına dayanıyor. Sizce radyo dalgaları günlük hayatta veya gelecekte başka nerelerde kullanılabilir?

Editör/Yazar: Yunus ÖKMEN
Kaynak: https://wonderopolis.org/wonder/how-does-wifi-work

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Astronotlar uzayda ne yer

Astronotlar Uzayda Ne Yer, Nasıl Beslenirler?

Kirpiklerimiz Neden Var?

Kirpiklerimiz Neden Var? Hiç düşündünüz mü?