Yapılan Yeni Bir Çalışmada İnsan Yumurtalarının Spermi Seçebildiği Gösterildi

İnsan yumurtaları sperm çekmek için kimyasal sinyaller kullanır. Stockholm Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi NHS Güven Vakfı’nda yapılan yeni araştırmalar, yumurtaların sperm seçmek için bu kimyasal sinyalleri kullandığını gösteriyor.

Stockholm Üniversitesi ve Manchester Üniversitesi NHS Güven Vakfı’ndan (MFT) araştırmacılar tarafından yapılan yeni bir çalışmada insan yumurtalarının spermi seçebildiği gösterildi.

“İnsan yumurtaları, spermleri döllenmemiş yumurtalara çeken kemoatraktanlar olarak adlandırılan kimyasallar salar. Yumurtaların bu kimyasal sinyalleri hangi spermleri çekeceklerine karar vermek için kullanıp kullanmadıklarını bilmek istedik,” dedi Stockholm Üniversitesi’nden Doçent John Fitzpatrick.

Araştırmacılar, spermin yumurtaları çevreleyen ve sperm çekici maddeleri içeren foliküler sıvıya nasıl tepki verdiğini incelediler. Araştırmacılar, farklı kadınlardan gelen foliküler sıvıların bazı erkek spermlerini diğerlerinden daha fazla çekip çekmediğini öğrenmek istediler.

John Fitzpatrick, Wallenberg Akademisi Üyesi, Kredi bilgileri: Magnus Bergström / Knut ve Alice Wallenberg Vakfı

Mikroskobik eş seçimi

Profesör Fitzpatrick: “İnsan yumurtaları ve sperm arasındaki etkileşimlerin, ilgili kadınların ve erkeklerin spesifik kimliğine bağlı olduğunu gösteriyor.” dedi.

Bu yumurtanın mı spermin mi seçimi? 

Profesör Fitzpatrick, spermin işinin sadece yumurtaları döllemek olduğunu açıkladı, bu yüzden onların seçmeleri mantıklı değil. Öte yandan, yumurtalar yüksek kaliteli veya genetik olarak uyumlu spermleri seçerek fayda sağlayabilir.

İnsan Yumurtaları Bazı Erkek Spermlerini Diğerlerine Göre Daha Çok Tercih Ediyor

MFT’nin bir parçası olan Saint Marys Hastanesi Üreme Bölümü’nün bilimsel direktörü Profesör Daniel Brison, “Yumurtaların sperm seçtiği fikri gerçekten insan doğurganlığında yeni” dedi.

Manchester Üniversitesi profesörü şunları ekledi: “Yumurtaların ve spermlerin nasıl etkileşimde bulundukları üzerine araştırmalar doğurganlık tedavilerini ilerletip sonunda çiftlerde şu anda açıklanamayan bazı kısırlık nedenlerini anlamamıza yardımcı olabilir.”

Ülkü Güngör

Su altında terk edilmiş olan 10 yerleşim yeri

Bilime Göre Bazı İnsanlar Mutlu Olmayı Neden Daha Zor Bulur