Arkeologlar Mısır Piramitlerinin Gizemini Çözdü

Arkeologlar tarafından ele geçirilen yeni kanıtlar sayesinde dünya üzerindeki en büyük mühendislik projelerinden birisi olan Giza Piramidinin nasıl inşa edildiğinin çözüldüğü düşünülüyor.

Ortaya çıkan yeni ayrıntılar eski Mısırlı mühendislerin Giza’daki büyük piramidin yapılabilmesi için teknelerle 170 bin ton kireç taşını taşıdıklarını ve piramidin bu sayede inşa edilebildiğini ortaya koyuyor. Arkeologların, Mısırlıların yüzlerce kilometre boyunca taşıdıkları kireç taşlarıyla Giza piramidini nasıl inşa edildiğini anladıklarına dair söylemleri tarihteki en büyük muammalardan birisini çözüme kavuşturdu.

arkeologlar-misir-piramitlerinin-gizemini-cozdu
Bilim insanları tarafından M.Ö. 2600 yılında Firavun Keops’un mezarını inşa etmek için Mısırlıların yüzlerce kilometreye boyunca iki buçuk ton ağırlığında kireç taşı ve granit blokları taşıdıklarını gösteren büyüleyici kanıtlar elde etti. Arkeologlar tarafından ele geçirilen antik bir papirüste törensel bir tekne ve ayrıntılı biçimde su ticaret sistemine dair bulgular yer alıyor. Bu papirüs sayesinde uzmanlar tüm zamanların en büyük mühendislik projelerinden birisinin nasıl inşa edildiğini bulduğunu düşünüyor.

Ayrıntılı arkeolojik bulgular sayesinde binlerce nitelikli işçinin, özel olarak inşa edilen bir kanal sistemini kullanarak, halatlar yardımıyla piramide çok uzak olmayan bir iç limana bağlı özel tasarım ahşap teknelerle Nil nehri boyunca 170 bin ton kireç taşını taşıdıkları ortaya kondu.
arkeologlar-misir-piramitlerinin-gizemini-cozdu1
Wadi Al-Jarf limanında bulunan eski bir papirüs, antik teknelerin Giza Piramidinin inşaat sürecindeki rolü hakkında yeni kanıtlar sundu.

Antik el yazması elit bir işçiler grubunu yöneten Mısırlı denetçi Merer tarafından kaleme alındı. Bu el yazması antik dönemde büyük piramidin yapına dair ayrıntılı bilgi sunan bilinen tek belgedir. Belgede masif kalker blokların Giza’ya nasıl taşındığı detaylı bir şekilde anlatılıyor.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Anunnakiler, Görmezden Gelinen Tarih

    Parmak Uçları Farklı Yüzeylere Farklı Tepkiler Veriyor