Machu Picchu: İnkalar 2.430 Metre Yüksekliğe Nasıl İnşa Etti?

Machu Picchu, bugüne kadar inanılmaz derecede iyi korunmuş antik İnka şehridir. 2007 yılında Dünyanın Yeni Yedi Harikasından biri olarak seçildi. 2.430 m yüksekliği olan bu dağ, Urubamba Vadisi üzerinde kurulu Peru ‘nun Cusco şehrine 88 km mesafededir.

Machu Picchu nerede?

Şimdi gelelim bu inanılmaz efsanevi yapıyı Antik İnkalar neden böylesi bir yere nasıl inşa ettiğine.
Machu Picchu ’nun antik İnka yapıları insanlığın en büyük mimari başarılarından biri olarak değerlendiriliyor.

And dağları uzağında yüksek bir sarpın (uçurumun) nehir kanyonu yukarısında dar tepenin üzerinde bulunan yapı muhteşem manzarasıyla ünlüdür.

Fakat  tapınağın konumu bilim insanları tarafından uzun süren çalışmalar sonucu çözüldü:

Neden İnkalar başyapıtlarını ulaşılamaz gibi bir yere inşa etti?

Machu Picchu: İnkalar Böylesi Yapıyı Nasıl Ulaşılamaz Bir Yere İnşa Etti?

Araştırma, cevabın yerleşim yerinin altında yatan jeolojik faylarla ilişkili olabileceğini öne sürüyor.
23 Eylül 2019 pazartesi günü, Phoenix’te GSA yıllık toplantısında Rualdo Menegat, Rio Grande Do Sul Brezilya Federal Üniversitesinde bir jeolog,

İnkaların kasten Machu Picchu yu inşa ettiğini öne süren detaylı arkeolojik analizlerinin sonucunu sunacak- bunun yanı sıra tektonik fayların buluştuğu yerlerdeki İnka  şehirlerinin bazılarınıda sunacak.

Machu Picchu ’nun konumu bir rastlantı değildir

“Eğer alt katman kırılmadıysa, yüksek bir dağda böyle bir yeri inşa etmek imkansız olurdu.”
Uydudan alınan görüntülerin ve alan ölçülerin bir kombinasyonunu kullanarak Menegat, UNESCO Dünya mirası altında kesişen kırıkların ve fayların yoğun bir web haritasını çıkardı.

Menegat bu fayların ve kırıkların birkaç seride oluştuğunu  ve onlardan bazıları son sekiz milyon yıl boyunca Central Andres dağlarını canlandırılmasından sorumlu olan büyük fay bölgeleriyle uyumlu olduğunu buldu.

Machu Picchu

Machu Picchu Büyük Fay Hatları Üzerine Kasten İnşa Edilmiş

Bu fayların bazıları kuzeydoğu-güneybatı ve kuzeybatı-güneydoğu yönelimli olduğundan dolayı,
Faylar Machu Picchu ’nun altında kesişen yerinde topluca bir “X” şekli meydana geldi. Menegat’ın haritası yapıların kentsel bölümünü ve tarımsal alanları; bunun yanı sıra eğilimli büyük fay hatları boyunca kişisel binaları ve merdivenleri de gösteriyor.

“Kentin düzeni açık bir şekilde yerleşim yerinin altında yatan kırıkları yansıtır.” Der Menegat.
Diğer antik İnka şehirleri, Ollantaytambo, Pisac ve Cusco  gibi, fayların kesişim yerlerinde bulunur. “Her biri şehrin jeolojik faylarını tam olarak açıklar.” Dedi.

Menegat ’ın sonuçları, yer altına yatan fay ve kırık ağının Machu Picchu’nun efsanevi yapısı kadar ayrılmaz bir parçası olduğunu gösteriyor.

Bu harç kullanılmadan yapılan duvarlar o kadar mükemmel birbirlerine bağlıdır ki onların arasından bir kredi kartı kaydırmak bile imkansızdır.”

Machu Picchu
Machu Picchu: İnkalar Böylesi Yapıyı Nasıl Ulaşılamaz Bir Yere İnşa Etti?

Usta taş işçileri olarak, İnkalar fay bölgesindeki bol yapı malzemelerinden faydalandılar.” Der  Menegat.

Buradaki yoğun kırılma (fay) kayaları kırmaya meyilliydi, bu da onları oymak için gereken enerjiyi büyük ölçüde azalttı.

Menegat ’a göre tek kayaların şekillendirmeye yardım etmesine ek olarak, Machu Picchu ’da ki fay hattı İnkalara muhtemelen başka avantajlarda sundu.

Bunların başında hazır bir su kaynağı geliyor. Menegat, bölgenin tektonik fayları, erimiş su ve yağmur sularını doğrudan şehre kanalize ediliyordu diyor.

Menegat, kutsal alanın bu kadar yüksek bir yerleşim üzerinde inşa edilmesinin ayrıca faydaları, alanın çığ ve heyelanlardan korunmayı sağlıyordu. Bu afetler de dağ ortamındaki en yaygın tehlikeler olduğunu belirtti.

Machu Picchu ’nun altında ki faylar ve kırıklar ayrıca bölgedeki yoğun yağmur fırtınası süresince şehrin suyu çekmesine yardım ediyordu.

“Bu kutsal binaların inşasındaki eforun yaklaşık 3’te 2’si yer altı drenajlarının yapılmasını içeriyor” dedi.
“Bu önceden var olan kırıklar bu sürece ve onun kayda değer bir şekilde korunmasına yardım etti.” Ve Menegat ekliyor  “Machu Picchu açık bir şekilde bize gösteriyor ki İnka uygarlığı bir kırık kaya imparatorluğuydu.”

Çeviri: Sena Özcan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Sümer medeniyeti

Sümer medeniyetinin neden yok olduğu açıklığa kavuşturuldu

Zaman nedir? Zaman Gerçek mi? Yoksa İllüzyon mu?