Aya İnişlerin Sahte Olmadığını Nasıl Biliyoruz

Ay’a inişlerin sahte olduğunu söyleyen komplo teorileri bitmeyecek, ancak gerçekliğini farklı yönlerden gösteren kanıtlar var.

Aya İnişlerin Sahte Olmadığını Nasıl Biliyoruz
Neil Armstrong Ay’da yürüyor. Bunu taklit etmek, gerçekten yapmaktan çok daha zor olurdu.

Yazar Dr. Alfredo Carpineti, Artemis II mürettebatının duyurusu hakkındaki yakın tarihli makalesine yanıt olarak şu iddiayı içeren bir e-posta aldı: “Ay’a GERİ DÖNMEDEN önce oraya daha önce gitmiş olmamız gerekirdi. BİZ GİTMEDİK.” Sosyal medyada haberin altına yapılan birçok yorumda buna benzer mesajlar veriliyor ama gerçekten inanmayanlar, ayrıca ironi ve trollük yapanları da ayırt etmek zor. Bu yorumların çok küçük bir kısmı bile inişlerin sahte olduğuna gerçekten inanan insanlardan geliyorsa, Kennedy’nin sözünün yerine getirildiğine dair dağ gibi kanıtları özetlemenin zamanı geldi.

İnişlerin sahte olduğu fikri, ancak son yıllarda yükselişe geçti. Belki de bu, “küçük bir adım”ı gerçek zamanlı olarak izleyerek hayranlık uyandıran neslin artık bir azınlık olmasından kaynaklanıyor, ancak asıl neden otoriteye olan güvenin azalması. Watergate’ten Kitle İmha Silahlarına kadar her konuda kendilerine yalan söylenmiş olan pek çok insan artık bir ABD devlet kurumunun sözüne inanma eğiliminde değil.

Bununla birlikte, bazıları soruya biraz şüpheci bir titizlik uygulamak yerine, Reddit’te rastgele bir kişinin söylediği her şeye inanarak yanıt verdiler, özellikle de buna uygun bir YouTube videosu varsa.

Sahte iniş efsanesini çürütmeyle ilgili sorun, bunun tek bir komplo teorisi değil, bir dizi ilgili komplo teorisi olmasıdır. Bazı efsanelerde, tüm proje sahteydi ve hiçbir astronot Dünya’dan ayrılmadı. Diğerlerinde, ay yörüngesine girdiler ama asla yere inmediler. Yine bazıları, Ay’ın Dünya gibi düz olduğunu ve inişin muhtemelen imkansız olduğunu savunuyor. Dr. Carpineti’nin mesaja cevaben şaka yaptığı gibi: “Ay’ın gerçek olduğunu varsaymakla ne kadar cesursunuz.” Belirli bir kitleyi çürütmek, bir köstebek vurma oyunu olabilir.

Bununla birlikte, Ay’a iniş fikrinin çoğu veya tüm varyasyonlarıyla ilgili sorunlara genel bir bakış aşağıda verilmiştir.

Pek çok kişi

İki kişilik bir komplo yürütmek kolaydır. Her ikisi de muhtemelen sırrı saklamaktan çok şey kazanacak ve eğer sızdırılırsa üzerine düşeni yapan kişi kimi suçlayacağını biliyor. Bir düzine komplocuyla daha zor, ama bunun olduğunu biliyoruz, ancak o zaman bile birileri sık sık vicdan krizi geçiriyor, sarhoşken gevezelik ediyor veya suçlayıcı kanıtlar konusunda özensiz davranıyor. Ancak Apollo misyonları, insanlık tarihinin en büyük çabalarından biriydi. Projede bir noktada 400 bin kişinin istihdam edildiği tahmin ediliyor.

Bunların hepsinin görevlerin gerçek olup olmadığını bilmesi gerekmezdi. Örneğin, uzay giysilerini tasarlayan ve yapan insanlar işlerinin kullanılacağını düşünmeye bırakılabilirdi; ancak onları göreve uygun hale getirmedeki hassasiyet kesinlikle maliyeti artırır.

Yine de astronotların kendilerinden görüntüleri taklit etmek zorunda kalacak olan film yapımcılarına ve geri dönen komuta modülü için temizlik ekibine kadar on binlerce insanın bu sırrı öğrenmesi gerekecekti.

Çoğu insan o ilk görevin her bir parçası için kaç kişinin gerekli olduğu konusunda çok az farkındalığa sahiptir. Örneğin The Dish filmi Avustralya’daki Parkes Gözlemevi’nde dört kişilik bir ekip tarafından toplanan Neil Armstrong’un adımlarından görüntüleri tasvir ediyor. Aslında Parkes ekibi yaklaşık iki düzine insanı dahil etti; sinyalin Ay’dan gelmediğini keşfedip gerçeği ortaya çıkarmamaları için her birinin sırrı öğrenmesi gerekiyordu. Dahası ünlü görüntüler Honeysuckle Creek’te ayrı bir ekip tarafından toplanırken Ay daha büyük Parkes tesisi için gökyüzünde çok alçaktaydı ve daha da fazla insanın bilgi sahibi olmasını gerektiriyordu. Dünya çapındaki diğer tesisler beklemedeydi.

Geri Getirilen Ay taşları

Oksijen ekstraksiyonundan önce (solda) ve sonra (sağda) ay tozu. (Beth Lomax / Glasgow Üniversitesi)

Apollo görevleri Ay’ın farklı bölgelerinden 380 kilogram kaya ve toz getirdi. Gelecek vaat eden bir araştırma projesi olan herhangi bir jeolog bir numune talep edebilir ve birçoğu da bunu yapar. Büyük miktarlarda Ay malzemesi gerektiren projeler reddedilme eğilimindedir; ancak ihtiyaç duydukları analizi küçük dilimler kullanarak yapabilenlere sıklıkla erişim izni verilir ve sonuçlarını yayınlarlar.

Bu dilimler lazerlere maruz bırakılır reaktiflerle reaksiyona sokulur ve kütle spektrometrelerinden geçirilir. Sonuçlar kayaların Dünya’daki hiçbir şeye benzemeyen havasız ve büyük ölçüde susuz bir ortamda oluştuğunu ve milyarlarca yılını doğrudan güneş rüzgarına maruz kalarak geçirdiğini tutarlı bir şekilde gösteriyor. Dünya çapında binlerce jeolog dolandırıcılığa bulaşmamışsa kayaların bırakın 50 yıl öncesini modern teknolojinin çok ötesinde bir şekilde taklit edilmesi gerekecekti.

İnişten önce bir Ay taşını taklit etmek için gereken kompozisyonu kimsenin tahmin etmesi pek olası değil. Yine de Çin’in Chang’E-5 gemisi tarafından iade edilen numuneler her ikisinin de aynı göksel nesneden geldiğini belirtmek için farklı konumlarına izin verecek kadar iyi bir eşleşme sağladı. Bir jeolog kayaları taklit etmenin Ay’a gerçekten gitmekten daha zor olacağını belirtti.

İzleyen Diğerleri

Ay misyonları bilimsel keşif gezileri olsa da ulusal gurur büyük rol oynadı. Başkan John F. Kennedy Sovyetler Birliği’nin Amerika’yı ilk uydu ve uzaya çıkan ilk insanla yenmesinin yarattığı utancı silmek istiyordu. Sovyetler ABD’nin başarısız olduğunu görmekten daha çok hiçbir şeyi sevemezdi. Apollo 11’in inmediğine dair en ufak bir kanıtları olsaydı sessiz kalacaklarını düşünmek saçma. Radyo teleskopları her görevi takip ediyordu ve sinyal Ay’dan başka bir yerden geliyor olsaydı onu almak için bolca fırsata sahip olacaktı.

Geride Bırakılan Şeyler

Üç Apollo görevi ay yüzeyinde o zamandan beri Dünya-Ay mesafesini olağanüstü bir hassasiyetle ölçmek için lazerlerin yansıtıldığı aynalar bıraktı. O zamanlar robot misyonları onları kurma kapasitesine sahip değildi.

Bilim İnsanları Ay Tozundan Nasıl Oksijen Çıkarılacağını Buldular

NASA’nın robotik ay yörünge araçları her iniş sahasında geride bırakılan nesneleri fotoğrafladı ancak bu tür kanıtlar orijinal kanıtı kabul etmeyenler tarafından sahte kabul ediliyor. Bununla birlikte 2008’de Japon SELENE sondası Apollo 15’in geride bıraktığı patlama kraterini gözlemleyerek komploya dahil olması gereken kişilerin listesini daha da genişletti.

Sahte Olmasının Riski

Ay’a başarılı bir iniş Amerikan ulusal gururu için büyük bir destekti ancak NASA ve tüm ABD hükümeti bir başarısızlık riski olduğunu biliyordu. Başkan Nixon Neil Armstrong ve Buzz Aldrin’in Ay’da ölmesi ihtimaline karşı ünlü bir konuşma hazırladı.

Ölümleri ne kadar utanç verici olsa da bir sahtekarlığa yüz milyarlarca doların harcandığının keşfedilmesiyle kıyaslandığında hiçbir şey olmazdı. Başkandan astronotlara kadar emir komuta zincirindeki herkes açığa çıkan bir komplonun sonuçlarını bilirdi. Maskaralığın herhangi bir bölümünü mükemmel bir şekilde yerine getirmemenin gerçeği ortaya çıkaracağını bile bile kaç kişi bu fikre uyacak kadar çılgın olabilirdi?

Neden Önemli

Aya İnişlerin Sahte Olmadığını Nasıl Biliyoruz
Astronot Neil Armstrong, astronot arkadaşı Buzz Aldrin’in bu fotoğrafını ABD bayrağını ayın yüzeyine diktikten sonra çekmişti.

Komplo teorilerine inananlar üzerinde yapılan araştırmalar birini yutmaya istekli olanların diğerlerine inanacağını göstermiştir. Bu doğrudan çelişkili teoriler için bile geçerlidir. Prenses Diana’nın Kraliçe’nin doğrudan emriyle öldürüldüğüne inanan insanların kendi ölümünü taklit ederek onun bir yerlerde hala hayatta olduğuna da inanma olasılıkları daha yüksektir.

Ay’a inişlerin sahte olduğu iddialarına inanmak kulağa zararsız gelse de aşılama karşıtı inançlardan küresel ısınma ve iklim değişikliği inkarına kadar gerçek dünya sonuçları olan daha tehlikeli komplolara açılan bir kapı olabilir.

Ancak ne yazık ki katı komplo teorisyenlerinin kesinliğini sarsacak hiçbir kanıt olmayabilir. Tek umut henüz bu özel tavşan deliğine düşmemiş olanlara ulaşmaktır.

Çeviren: Barış ARICAN

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Radyoyu Kim İcat Etti?

    Radyoyu Kim İcat Etti? Radyonun Tarihi, Gelişimi ve Mucitleri

    Bahçeyi Düzenlemek İçin En İyi 5 İpucu

    Bahçeyi Düzenlemek İçin En İyi 5 İpucu