Neil Armstrong kimdir – Aya İlk Ayak Basan Astronot

Ay’a ilk adımı atmasıyla tanınan Neil Armstrong, tam ismi Neil Alden Armstrong, 5 Ağustos 1930’da Amerika’nın Ohio eyaletinde doğdu. Neil Armstrong, Viola Louise Engel ve Stephen Koenig Armstrong’un üç çocuğunun en büyüğüdür.

Havacılık ve uçuş tutkusu, 6 yaşında yaptığı ilk uçak yolculuğunda ortaya çıktı. Amerika’nın İzcileri Kulübü’nde aktif olarak görev aldı ve en yüksek rütbe olan Kartal Scout rütbesini kazandı. 16. doğum gününde lisanslı bir pilot ve 1947’de bir deniz hava pilotu adayı oldu.

Neil Armstrong kimdir – Aya İlk Ayak Basan Astronot

1950’de Kore Savaşı’na katılmasıyla Indiana Purdue Üniversitesi’ndeki Havacılık Mühendisliği eğitimi kesintiye uğradı. Savaştaki başarısı sebebiyle üç adet Hava Madalyası aldı. Yarım kalan mühendislik derecesini 1955’te tamamladı.

Ve hemen Ulusal Havacılık Danışma Komitesi (NACA), ve sonra Ulusal Havacılık ve Uzay İdaresi’nde (NASA) sivil araştırma pilotu oldu.
1962’de Armstrong, İkinci Nesil Astronotları programıyla bir uzay programına katıldı. Sonunda imsanoğlunun Ay’a gitme düşü gerçekleşmiş oldu.

Fotoğraf: Neil Armstrong

Neil Armstrong’un Ay’a İnişi

16 Temmuz 1969’da Armstrong, Edwin E. Aldrin, Jr. ve Michael Collins ile birlikte Apollo 11 aracında Ay’a fırlatıldı.Dört gün sonra, Armstrong tarafından manuel olarak kullanılan Kartal (Ay Modülü), Sükunet Denizi olarak bilinen geniş bir düzlüğe iniş yaptı.
20 Temmuz 1969’da Armstrong, Ay’ın tozlu yüzeyine “Bu, benim için küçük, insanlık için ise büyük bir adım” sözleriyle aya ayak bastı. Armstrong ve Aldrin iki saatten fazla bir süre boyunca modülden ayrı kalarak yüzey örnekleri topladılar ve çok sayıda fotoğraf çektiler.
21 Temmuz’da, yani Ay’da 21 saat 36 dk geçirdikten sonra, Dünya’ya dönmek üzere yola çıktılar. 24 Temmuz’da Dünya’ya iniş yaptılar ve üç astronot Ay’daki mikroplar tarafından olaşabilecek risklerden korunmak üzere 18 gün karantina altında kaldılar.

Neil Armstrong Aya İlk Ayak Basan Astronot

Erken yaşam ve kariyer

Neil Armstrong, Viola Louise Engel ve devlet denetçisi Stephen Koenig Armstrong’un üç çocuğundan en büyüğüydü.

Neil’in havacılığa ve uçuşa olan tutkusu, 6 yaşında ilk uçak yolculuğuna çıktığında alevlendi. Amerika İzcilerinde aktifti ve ulaşılabilecek en yüksek rütbe olan Kartal İzci rütbesini kazandı. 16. doğum gününde lisanslı bir pilot ve 1947’de deniz havası öğrencisi oldu.

Indiana , West Lafayette’deki Purdue Üniversitesi’nde havacılık mühendisliği eğitimi , 1950’de Kore Savaşı’ndaki hizmeti nedeniyle kesintiye uğradı., bu sırada bir kez vuruldu ve üç Hava Madalyası ile ödüllendirildi.

Derecesini 1955’te tamamladı ve hemen Ulusal Havacılık Danışma Komitesi (NACA), daha sonra Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) için sivil araştırma pilotu oldu. 1.100 saatten fazla uçtu, çeşitli süpersonik savaşçıları ve X-15 roket uçağını test etti.

1962’de Armstrong, ikinci astronot grubuyla uzay programına katıldı. 16 Mart 1966’da Armstrong, komuta pilotu olarakGemini 8 ve David R. Scott , insansız bir Agena roketiyle buluştu ve ilk manuel uzay yanaşma manevrasını tamamladı.

Yanaştırmadan sonra, bir roket itici arızası, uzay aracını kontrolsüz bir dönüşe soktu ve onları Agena’dan ayrılmaya zorladı. Armstrong daha sonra Gemini gemisinin kontrolünü yeniden ele geçirdi ve Pasifik Okyanusu’na acil iniş yaptı .

Neil Armstrong ‘un Uçuş Sonrası Kariyeri

Armstrong, 1971’de NASA’dan istifa etti. Apollo 11’ten sonra kamuoyundan uzak durdu ve tüm dikkatini akademik ve profesyonel çalışmalara yoğunlaştırdı. 1971’den 1979’a kadar Cincinnati Üniversitesi’nde (Ohio) Havacılık Mühendisliği profesörü olarak görev aldı.
1979’dan sonra Armstrong, Havacılık Bilişim Teknolojileri ve ordunun elektronik ekipman üreticisi olan AIL Sistemleri gibi birçok şirkete başkanlık yaptı.1969’da Başkanlık Özgürlük Madalyası, 1978’de Uzay Şeref Madalyası ve 2009’da Kongre Altın Madalyası ile ödüllendirildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:
Hiç merak ettiniz mi? Astronotlar Uzayda Ne Yer?
Uzay Giysisi Simülasyonu: Bir Astronot Kıyafeti Giyinmek Nasıldı?
Uzayda Antibiyotiklere Dirençli Bakteri. Yeni Çalışmalar Astronot Sağlığına Güvence Verdi
Editör / Yazar: Merve GÖKTAŞ
Kaynak: https://www.britannica.com/biography/Neil-Armstrong

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Balkabağı kurbağalarının Cildinde Parlayan Kemikler Gözlemlendi

    Hindistan’daki dev gökkuşağı sincabının fotoğraflarına bir bakın!