Balon Balığı Nedir? Yenilebilir Mi? Zehirli Mi?

Biyologlar, kirpi balığı olarak da bilinen balon balığının yavaş olmalarının ve hantal yüzmelerinin onları yırtıcı balıklara karşı savunmasız bırakması nedeniyle ünlü “şişirilebilirliğini” geliştirdiğini düşünüyorlar.

Balon balıkları kaçmak yerine, son derece esnek olan midelerini ve kendilerini normal boyutlarının birkaç katı haline getirerek yenemeyecek bir top şeklini almak için çok miktarda suyu ve hatta gerektiğinde havayı hızlı bir şekilde içlerine çekme yeteneklerini kullanırlar. Bazı türlerin derilerinde kendilerini daha az yenilebilir kılan dikenler de mevcuttur.

Balon Balığı Zehirlilik Oranı

Bir balon balığını şişmeden önce yakalamayı başarabilen bir yırtıcı, kendine yemek bulduğu için uzun süre sevinemez. Neredeyse tüm balon balıkları, tatlarını kötü yapan ve genellikle diğer balıklar için ölümcül bir madde olan tetrodotoksin içerir. İnsanlar için siyanürden 1200 kat daha zehirli olan tetrodotoksin ölümcüldür. Bir yetişkin balon balığında yaklaşık 30 insanı öldürmeye yetecek kadar zehir vardır ve buna karşılık bilinen bir tedavi veya panzehir yoktur.

balon balığı
balon balığı

Nüfusları

Dünya çapında 120’den fazla balon balığı türü vardır. Bunların çoğunluğu tropikal ve subtropikal okyanus sularında yaşar. Ancak bazıları acımsı, tuzlu sularda ve hatta tatlı sularda bile yaşayabilir. Uzun sivri uçlu gövdeleri ve bombeli kafaları vardır. Bazılarının üzerinde zehirli olduklarını belli eden bir çeşit vahşi işaretler ve renkler varken, diğerlerinin renkleri çevrelerine uyum sağlayabilmeleri için daha az belirgin ve gizlidir.

Boyutları 2 buçuk cm olabilen cüce kirpiler ve 60 cm olabilen tatlı su dev kirpileri arasında değişiklik gösterir. Bu balıklar pulsuzdur ve derileri genellikle sert ve dikenlidir. Hepsinin de gaga benzeri 4 adet iç içe geçmiş dişi vardır.

Balon Balığı Beslenmeleri

balon baligi
Tetraodontidae familyasından tehdit edildiğinde su veya hava yutarak kendilerini normal boyutlarının birkaç katı büyüklüğünde bir küre haline getirme yeteneğine sahiptirler.

Balon balıkları genellikle omurgasızlarla ve alglerle beslenir. Büyük olanlar sert gagalarıyla çatlatıp açarak istiridye, midye ve diğer kabuklu deniz ürünlerini tüketebilir. Zehirli balon balıklarının ölümcül zehirlerini yedikleri hayvanlarda bulunan bakterilerden elde ettiklerine inanılıyor.

Balon Balığı Yenir Mi?

Kirpi balığı olarak bilinen tür, Kızıldeniz’den gelir ve Doğu Akdeniz ve Türkiye sularına çıkar. Zehirlidir.  Bu yüzden Balon balığı yenmemelidir.

Japonya’da onlara fugu denir ve çok pahalı, lezzetli bir ikramdır. Sadece eğitimli, lisanslı fugu şefleri tarafından hazırlanırlar. Çoğu kirpi tropik ve subtropikal okyanus sularında bulunur, ancak bazı türler acı ve hatta tatlı suda yaşar . Kirpi balığı türlerinin bazı türleri, kirlilik, habitat kaybı ve aşırı avlanma nedeniyle savunmasız olarak kabul edilir, ancak çoğu popülasyonun sabit olduğu kabul edilir.

Nesilleri Tükeniyor mu?

Kirlilik ve doğal yaşam alanlarının yok olması nedeniyle bazı balon balığı türleri savunmasız olarak kabul edilmektedir, ancak diğer türlerin popülasyonlarının sabit olduğu ve nesillerinin tükenme tehlikesi altında olmadığı bilinmektedir.

Hital PAÇACI

Merkür Gezegeni Hakkında Bilinmeyen Gerçekler

Titanyum Dioksit Nedir? Zararları Ve Yararları Nelerdir?