Bill Gates, Genetikçilerle Mükemmel İneği Üretmek İçin Çalışma Yürütüyor

Microsoft tarafından sıcak iklimlerde daha fazla süt üretimi gerçekleştirecek ve yaşayabilecek bir ineğin geliştirilebilmesi için 40 milyonluk bağış yapıldı. Atlayan genler bazı hayvan ırklarında dayanıklılığı arttırmanın bir yolu olabilir.

Zıplayan genler, bazı hayvancılık ırklarının dayanıklılığını arttırmanın bir yolu olabilir. Genetikçiler istenilen genetik özellikleri Avrupa ve Afrika inek ırklarından ayırarak genetikçiler, yüksek miktarda süt üreten ve son derece yüksek sıcaklıklara dayanabilen bir inek tasarlamayı umuyorlar.

Edinburgh merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan GALVmed (Hayvancılık Veteriner İlaçları için Global İttifak) Bill Gates’den bu amaç doğrultusunda genetik araştırmalar yapmak için 40 milyon dolar kazandı. Gates, BBC’ye kar amacı gütmeyen bir araştırmaya yatırım yaptığını söyledi. Yatırımın amacıhayvan hastalıklarını engellemek ve üretimi arttırmak.


Sıcak iklimlerde hayatta kalabilen ve daha ılıman iklimlerde yaşayan ineklerle aynı miktarda süt üreten ineklerin yaratılması, sıcak iklimlerdeki çiftçilerin hayvancılık yapması için bir nimet olacaktır. Gates, Afrika’da bu ineklerin bir nimet olacağını vurguladı. GALVmed, hayvancılık aşılarını ve ilaçlarını dünyanın en fakir çiftçilerine ulaştırmaya yardımcı oluyor. Genetik mühendik bu çiftçilerin geçim durumlarını iyileştirmenin bir yolu olabilir.

Bill Gates, genetik olarak daha iyi besin kaynaklarının üretilmesinin yoksulluğun azaltılmasına ve yoksul çiftçilere yardım edilmesine fayda sağlayacağını söyledi. 1970’lerde, agronomist Norman Borlaug, bir milyondan fazla hayat kurtaran, verimliliği yüksek, hastalıklara dayanıklı bitki yetiştirmeye yardımcı oldu.Bu Yeşil Devrim olarak bilinen küresel bir uygulamadır.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Doğu Jaguarının Nesli Tükendi

    Bilim İnsanları Manyetik Alan Kaymasının Çoktan Olması Gerektiğini Söylüyor