Dinozorlarla İnsanlar Birlikte Yaşadı Mı?

Dinozorların günümüzden yaklaşık olarak 65 milyon yıl önce gezegende yaşadığına inanılıyor. Büyük bir asteroidin dinozor neslini yok eden bir dizi olayı başlattığına inanılıyor.

Seattle’daki Doğal Tarih ve Kültür Müzesindeki omurgalı hayvan paleontolojisinin yardımcı küratörü Gregory Wilson, kuşlar dışındaki tüm dinozorların fosillerinin bulunduğunu ve asteroid çarpması sonucu tüm memelilerin yaklaşık yüzde 75’inin öldüğünü söyledi. Ancak asteroidin çarpması her şeyi tüketmedi. Memeliler için de bu olay yıkıcı bir yok oluştur.

khmer-angkor-dinosaur-768x512

Bilim insanları bazı dinozorların çarpmadan kurtulmuş olabilme ihtimali üzerinde duruyor. Birçok araştırmacı tarafından insanlarla dinozorların aynı dönemde dünya üzerinde yaşamış olduğuna dair kanıtlar bulundu.

Bulunan kanıtların bu iddiayı doğrulayacak denli güçlü olduğu düşünülüyor. Yazılı ve sözlü efsanelerde dünya üzerinde yaşayan inanılmaz canlıların hikayeleri anlatılıyor.

Ejderha efsaneleri, binlerce yıl önce dünyaya gelmiş hemen tüm kültürlerde mevcut. Bazı efsanelerde anlatılan canavarlar dinozorların tanımlamalarına birebir uyuyor.

Nazca-Dinosaur

Ancak tek kanıt bu yazılı ve sözlü efsaneler değil. Dünyanın her yerinde bulunan fosiller, mağara resimleri açıkça yeryüzünde insanlarla dinozorların bir arada yaşamış olduğunu gösteriyor. Dawyon County Montana’da keşfedilen bir Triceratops küp boynuzu, 33 milyon 500 yıl civarından kalma.

Resmi olarak 66 milyon yıl önce nesli tükenmiş olan dinozor fikrine bu boynuz meydan okuyor. Bu keşif, uzak geçmişte insanlığın yeryüzünde dinozorlarla bir arada bulunduğu görüşünü destekliyor. Triceratops Horn şu anda Glendive Dinozor ve Fosil Müzesinde saklanmaktadır.

images

Kamboçya’da Ta Prohm tapınağında bulunan oymalara bakarsak, bir Stegosaurus’un şekiller arasına oyulduğu görülmektedir.

Chateau de Blois’in 1500 AD dönemine ait bir tepestri, dinozora benzeyen bir canlıyı göstermektedir. Buna benzer birçok çizim ve kalıntı dünyadaki çeşitli bölgelerde bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir şeyler galaksilerin ölümüne sebep oluyor ve astronomlar bunu sebebini bilmiyorlar.

NASA, İnsanları Uzaylılara Hazırlaması İçin 24 Din Adamını görevlendirdi

NASA, İnsanları Uzaylılara Hazırlaması İçin 24 Din Adamını görevlendirdi