Çin Yalan Söylemeye Devam Ediyor mu?

Çin Yalan Söylemeye Devam Ediyor mu? Çin hükümet yetkilileri 10 Mart’ta , salgının merkez üssü olan Hubei Eyaleti dışında yeni bir yerel olarak bulaşan koronavirüs vakası olmadığını ve büyük Çin şehirlerinin ithal enfeksiyonlar için tetikte olduklarını açıkladı.

Cidden mi? 1.4 milyar Çinli bir nüfustan, kırsal bölgelerde, insanlar hijyen standartlarına veya sosyal davranışlara uygun olmayan bir biçimde yaşayan 1.4 milyar Çinli nüfustan bahsediyoruz.

Helionjang, Xinjiang, Henan ve Shanxi gibi eyaletlerdeki doktorlar farklı bir hikaye anlatıyorlar. Bir stringer’a * göre, solunum semptomları ile gelen giderek artan sayıda hasta var ve doktorlara hangi ilaçların reçete edileceği ve ciddi olması durumunda kabul edileceği konusunda rehberler verildi. Ancak Covid-19 ile ilgili  herhangi bir test yapılmaması gerektiği söylendi. 4 ilde hastanelerle yapılan bir kontrol de Covid-19 test kitlerinin bu hastanelerin hiçbirinde mevcut olmadığını göstermiştir.

Çin Yalan Söylemeye Devam Ediyor mu?

Sağlık otoritelerine ve tıbbi kuruluşlara medya ve yabancı kuruluşlarla konuşmamaları konusunda sıkı uyarılar verilirken,

– yerel medyanın kendilerine gönderilen resmi yayınlar dışında herhangi bir yerel sağlık sorunu hakkında rapor vermesi yasaklanmıştır.

Stringer’a göre, Çin hükümeti virüsün Amerika’dan yayıldığı görüşünü oluşturmak için çeşitli komplo teoileri yazdırıp öne sürdü. Çin hükümeti ayrıca, Çin’i gizlice tanıtmak için Tayland’daki bir İngiliz medyası da dahil olmak üzere dünya çapında çeşitli gazetelerde sponsorlu içerik ve reklam satın almak için çok harcama yapıyor.

19 yeni koronavirüs enfeksiyonu

Çin Yalan Söylemeye Devam Ediyor mu?

Çin makamları, 9 Mart Pazartesi günü 19 yeni koronavirüs enfeksiyonu vakası olduğunu bildirdi.  Yeni vakalardan 17’si, Hubei’nin kilitli olan eyalet başkenti Wuhan’da iken, diğer iki vakadan  biri yurtdışından gelen insanlar nedeniyle Pekin’de ve diğeri Guangdong’da idi.

Bunun yanı sıra, son 3 gün boyunca ülke çapında Hubei’nin yanında yeni vakalar yoktu ve tüm yeni vakalar temelde virüsü Çin’e getiren yabancılardan kaynaklanıyordu!

Bu arada Çin’in DSÖ’ye 20 milyon ABD doları bağışladığı da bildirildi. TedrosAdhanomis, yakında bir basın toplantısında Çin için bir sürü övgü söylemeye hazırlanırken, kendisi ve ekibi için virüsün küresel olarak yayılmasını durdurmadığı ve oluşan ekonomik çöküş için ofisten çıkarılması için devam eden bir çevrimiçi dilekçe var. Dünya beceriksizliklerinin bir sonucu olarak buna katlanmak zorunda.

*Stringer: Gazetecilikte, bir dize, bir haber kuruluşuna sürekli olarak raporlar, fotoğraflar veya videolar sağlayan ancak yayınlanan veya yayınlanan her eser için ayrı ayrı ödenen serbest bir gazeteci, fotoğrafçı veya videograftır.

Çeviren: Berk Keskin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ibuprofen ve COVID-19 Belirtileri: İşte bilmeniz gerekenler

Tarihin En Büyük Salgını İspanyol Gribi Hakkında Her Şey