Doğru Bilinen Yanlışlar "Kelebekler Bir Gün Yaşar"

Halk arasındaki en büyük efsanelerden biri de kelebeklerin yalnızca bir gün yaşadığıdır. Kelebekler hakkında gerçek bilgilere sahip olmak için yazımızı okumaya devam edin. Bildiğiniz gibi Kelebekler metamorfoz yani başkalaşım geçirirler. Kelebeklerin ömürleri bu yüzden dört evreden oluşur.

  1. Yumurta
  2. Larva (tırtıl)
  3. Pupa (koza)
  4. Yetişkin (kelebek)


Metamorfoz evrimsel bir süreç sonucunda ortaya çıkmış olsa da bilimsel bir değişim çeşidi değildir, sadece bir gelişim çeşididir. Bunu da şöyle açıklayabilirim: yetişkin bir kelebek ile bir tırtıl doğada birbirleriyle rekabet halinde değildir ancak yetişkin bir kaplan ile genç kaplanın rekabet halinde olması beklenir. Bu da evrimin “en uyumlu hale getirme” özelliğini bize yansıtır. Kelebekler başkalaşım evrelerinin her birinde birkaç hafta veya birkaç ay yaşayabilir. Yani demek oluyor ki kelebeklerin o yetişkin hali bile aylarca yaşayabilir. Kelebeğin diğer gelişim evrelerini de sayarsak bilinenin aksine bir günden çok daha uzun süre yaşarlar. Her kelebeğin ömrü de eşit değildir ve kelebeğin türüne, büyüklüğüne, çevresel faktörlere göre farklılık gösterebilir. Kelebek dediğimiz hayvanlar tek bir tür değildir hatta aile bile değildir.

Rhopalocera adı verilen takımın tümüne kelebek denir ve içinde neredeyse 15 bin tür bulunur. Peki Neden Halk Arasında Kelebekler Yalnızca Bir Gün Yaşıyor Diye Biliniyor? Mayıs sineği olarak bilinen bir tür sinekğin görünüşü kelebeklere benzer. Geçmiş yıllarda insanlar büyük ihtimalle kelebekler ile mayıs sineğini karıştırmış olabilir. Mayıs sineklerinin yetişkin hali çoğu zaman bir gün yaşar hatta birkaç saat yaşayıp ölebilir. Ortalama bir günlük yaşamı olan mayıs sineklerinin tek amacı üremektir. Ancak şaşırtıcı bir biçimde mayıs sinekleri de metamorfoz geçirir ve larva evresinde aylarca yaşayabilir. Mayıs sinekleri ile kelebekler birbirlerinden farklı canlılardır ve yaşam süreleri birbirine karıştırılmamalıdır.
Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Butterfly

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

NASA, Antarktika'daki Keşiflerine Devam Ediyor

İklim değişikliğine karşı bireyler ne yapabilir?