Dünyanın En Sağlam Hayvanı Tardigradlar (Su Ayıları) Hakkında 13 Şaşırtıcı Bilgi

Okyanusun dibinden uzayın derinliklerine kadar su ayısının yaşayamadığı bir yer var mı? Tardigradlar yada diğer adıyla su ayıları, uzay da dahil olmak üzere neredeyse her yerde yaşayabilme yeteneğine sahip olan dayanıklı hayvanlardır.
Aynı zamanda kuantum teorisi ‘nin iyi noktalarını anlamamıza yardımcı olan oldukça dikkat çekici yaratıklardır. Tardigradların olağanüstü yeteneklerinden biri de dehidre olarak hayatta kalabilmeleridir. İşte dünyadaki en uzaylı olan hayvanlardan birisi olan su ayısı hakkında etkileyici birkaç bilgi;

1-) Tardigrad Yavaş Adımlayan Anlamına Gelmektedir

Tardigradlar Kredi: © Getty Images
Tardigradlar Kredi: © Getty Images

Tardigradlar aynı zamanda su ayıları yada küçük yosun domuzcukları olarak bilinirler fakat tardigrad kelimesi esasen “yavaş adımlayan” anlamına gelmektedir. Bu orijinalinde kaplumbağalar için kullanılan bir sıfattır fakat 1800’lerden itibaren bu mikroskobik yaratıkların ismi haline gelmiştir.

2-) Boyut Her Şey Değildir

Sadece 0,5 mm’ lik boyuyla tardigradlar büyük değildir ama dünyada farklı geniş çevrelerde bulunabilmektedirler.

3-) Tardigradlar Ne Yer?

Tardigradlar bakterileri, bitkileri ve hatta diğer tardigradları yerler. Avlarının hücrelerini tek tek delerek içindeki besinleri emerler. Lezzetli!

4-) Dayanıklı-Dereceler

Tardigradlar -272.15 °C’ ye kadar dayanabilir fotoğraf kredisi © Getty Images
Tardigradlar -272.15 °C’ ye kadar dayanabilir fotoğraf kredisi © Getty Images

Tardigradlar, diğer organizmaları öldürecek seviyelerdeki yüksek ve düşük sıcaklıklarla baş edebilirler. Bazı türleri -272.15 °C’ ye kadar dayanabilir.

5-) Basınç Altında Kırılmazlar

Tardigradlar, okyanus zeminindeki basıncın ve hatta kaynayan alkol içindeki basıncın 6 kat fazlasına kadar olan çok yüksek basınçlarda bile yaşayabilirler.

6-) Susadığınızı Düşünüyorsunuz

Eğer bir tardigrad kurutularak su içeriğinin yüzde 99’ una kadar kaybederse, tekrar hayata dönene kadar uzun yıllar boyunca faaliyetlerini neredeyse durdurur. Suyunu kaybetmiş formu “tun” olarak bilinir. Bir tunun metabolizması, orijinal seyrinin yüzde 0.1’ ine kadar azalabilmektedir.

7-) Rüzgarda Uçmak

Eşeysiz üreyebilen Tardigradlar Kredi: © Getty Images
Eşeysiz üreyebilen Tardigradlar Kredi: © Getty Images

Bit tun, rüzgarda bir tohum ya da spor gibi taşınabilir. Eğer yaşanabilir bir çevreye inerse, eşeysiz olarak üreyerek yeni bir koloni oluşturabilir.

😎 Tardigradlar Uzayda Yaşayabilir (Bir Anlamda)

2007’de suyu alınmıştardigradlar, 10 gün boyunca yörüngelere alınarak vakuma ve uzay radyasyonuna maruz bırakılmıştır. Dünya’ya döndükten sonra 2/3’ten fazlası yeniden hayata dönmüştür. Birçoğu diğerlerine göre çok sonra ölmüştür fakat hala üretim yapabilmektedirler. Tabi ki bu durum tardigradların uzaylı oldukları anlamına gelmez.

9-) Onlar “Bardağın Dolu Tarafı” Şeklinde Yaratıklardır

Suyu alınmış tardigrad hücrelerinin içinde, tardigrada özgü bozulmuş protein “TDP” olarak isimlendirilen bir çeşit protein suyun yerini almaktadır. Bu madde camsı bir yapı oluşturarak hücre dokularının bozulmasını engeller.

Tardigradlar Kredi: © Getty Images
Tardigradlar Kredi: © Getty Images

10-) Su Ayıları ‘nın Genleri Gıdanın Geleceği Olabilir

Maya ve bitkilere TDP üretmeleri için tardigrad geni kodlayarak su kaybından korunmaları sağlanabilir. Bu yöntem soğutmaya ihtiyaç duymadan kuraklığa ve ilaçlara karşı dayanıklı mahsul üretmek için kullanılabilir.

11-) 11 Bacak (Tamam Belki 8’dir)

Tardigradların 8 bacağının arkadaki çifti arkaya doğru bağlanmıştır ve nesneleri kavramak için kullanılır.

12-) Hayatta Kalacağım!

Tardigradlar, gezegenimizin tamamında meydana gelmiş 5 büyük yok oluş döneminden hayatta kalarak çıkabilen birkaç hayvandan birisidir.

13-) Şanssız Numara 13

Bu noktada mümkün değil gibi gözükse de evet, tardigradlar ölebilir, tamamen yenilmez değiller. Ölü bir tardigradın kalıntıları, antik bir Antarktika gölünün yüzeyinden 1 kilometre aşağıda, donmuş bir kabuklu hayvanın yanında bulunmuştur.
Editör / Yazar: Onur İLERİ
Kaynak: https://www.sciencefocus.com/nature/13-amazing-facts-about-tardigrades-the-worlds-toughest-animal/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Kızamığa Yakalanmak Bağışıklık Sisteminizin Belleğini Silebilir

Kızamık: Belirtileri, Tedavisi ve Aşı