Elektromanyetik Spektrum Nedir?

Elektromanyetik Spektrum : Işık denince birçoğumuzun aklına görünür ışık ile ilgili şeyler gelir. Görünür ışık, insan gözünün algılayabildiği elektromanyetik dalgalardan oluşur. Elektromanyetik spektrum da dalga boyları 380nm  ile 760 nm arasında değişir. Işınların dalga boyları bu değerlerin altında veya üstünde olduğunda gözlerimiz onları algılayamaz.

Elektromanyetik Spektrum Nedir?

Daha önce elektromanyetik spektrumdan bahsetmiştik. Elektromanyetik spektrum, bütün elektromanyetik radyasyonların sıralanmasıdır. Radyasyon taşınan enerji olarak özetlenebilir.

Elektromanyetik Spektrum

Bu elektromanyetik dalgalar dalga boyları en büyükten en küçüğe doğru ; radyo dalgaları, mikro dalgalar, kızıl ötesi, görünür ışık, mor ötesi, x-ışınları ve gama ışınları olarak sıralanabilir. Güneşten gelen ve yer yüzüne ulaşan ışınların %5’ i mor ötesi ışınlardan, %40’ ı görünür ışıklardan, %55’ i kızılötesi ışınlardan oluşur.

Elektromanyetik Dalga Nedir?

Yüklerin ivmeli hareketinden meydana gelen elektromanyetik dalgalar, birlikte değişen ve birbirine dik düzlemdeki elektrik ve manyetik alanlardır. James Clerk Maxwell tarafından keşfedilmiştir.

İlgili makale: Muhtemelen duymadığınız en önemli fizikçi: James Clerk Maxwell

Dalga Boyu Nedir?

Dalga Boyu Nedir?

Dalga boyu, bir dalga örüntüsündeki tekrarlanan birimler arasındaki uzaklığa verilen addır. Yunanca’daki (λ) harfi ile gösterilir. “ λ­= c (ışık hızı) / f (frekans) ”formülü ile bulunur.

Frekans Nedir­­?

Frekans bir olayın bir olayın birim zamanda tekrarlama sayısıdır. . “f (frekans) = c(ışık hızı)/ λ(dalga boyu)”formülü ile bulunur dolayısıyla ışık hızı ile doğru dalga boyu ile ters orantılıdır.

Rrenkleri Nasıl Görürüz?

Görünür ışık gözümzün algılayabildiği frekans aralığındaki elektromanyetik dalgalardır.
Görünür bölgedeki eny üksek enerjili dalgalar mor görünür ve enerji azaldıkça mavi, yeşil, sarı, turuncu ve kırmızıya döner. Eğer hepsi aynı anda gözümüze gelirse beyaz, hiçbiri gelmezse siyah görürüz.

Nesnelerin Renkleri

Elektromanyetik Spektrum – Nesnelerin Renkleri

Etrafımızda gördüğümüz nesneler ışık emicidir. Yani nesne belirli frekansları emeceketir. Eğer siz bir nesneyi sarı görüyorsanız aslında o cismin içerisinde sarı dışındaki bütün renkler vardır. Cisim sarı rengi yansıtır ve siz o cismi sarı görürsünüz.

YAZAN : SEMİH KARAÇAM

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Mikrobiyologlar Çoğumuzun Elimizi Yanlış Yıkadığını söylüyor. İşte Doğru Şekli!

Okul mu iş mi? Okul Hayatında Yapacağınız Seçim Kişiliğinizi Değiştirebilir