2023’te İzlenmesi Gereken En İyi Web3 Coinleri

İnternetin yeni çağı burada ve kripto para birimlerinin arkasındaki teknoloji olan blok zinciri sayesinde “Web3” olarak adlandırılıyor.

90’ların ortalarında, İnternet icat edildiğinde “Yahoo!” gibi platformlar ortaya çıktı. ve “MSN Messenger”, arama ve iletişim amacıyla en çok kullanılanlardan bazılarıydı, bunlara “Web1” adı verildi.

Yıllar geçtikçe internet daha çok benimsendi ve internetin “Web2” olarak bilinen bu yeni evresinde Spotify ve Instagram gibi platformlar devreye girdi.

2014 yılında, Ethereum ve Polkadot’un kurucu ortağı olduğu bilinen Gavin Wood adında bir bilgisayar programcısı, ” ĐApps: What Web 3.0 Look Like” başlıklı bir gönderide “Web3” kelimesini ilk kez adlandırdı ve tanımladı.

Web 3.0 veya “Snowden sonrası” web olarak adlandırılabileceği gibi, Web’i halihazırda kullandığımız türden şeylerin yeniden tasavvur edilmesidir, ancak taraflar arasındaki etkileşimler için temelde farklı bir modelle.” Gavin Wood

Web3 Nedir?

Web3 Nedir, Bitcoin İçin Ne Anlama Geliyor, Web 3.0 Coinleri
Web 3.0

Geçen yıl, kripto dünyası, özellikle NFT‘ler (Fungible Tokens) ekosisteminde dünya çapında büyük ilgi gördü. Dune Analytics verilerine göre, ana NFT pazarı OpenSea, yılın başından bu yana yaklaşık 100.000 kullanıcıdan neredeyse 1 milyona ulaşan 10 kat kullanıcıya ulaştı .

NFT’ler geçen yıl devasa bir büyüme kaydettiğinden, NFT satın alan bazı kullanıcılar da faydalar elde edebiliyordu. Bu durum Web3 döneminin temel özelliklerinden biridir, kullanıcılar ayrıca sanatçılardan veya oluşturuculardan desteklenerek yararlanmaktadır.

VC Andreessen Horowitz’in genel ortağı Chris Dixon, “Web3, Oluşturucular ve kullanıcılar tarafından sahip olunan, jetonlarla düzenlenen internettir” dedi.

Bu Yıl İzlenecek Web3 Coinleri

1. Polkadot (DOT)

polkadot coin
Mart 2023-Dot/USD grafiği.Kaynak:Binance

Polkadot, dağıtılmış hesaplamaya izin veren bir açık kaynak, blok zinciri platformu ve kripto para birimidir. Ağ, bir hisse senedi konsensüs algoritmasının kanıtı kullanır. Kullanılan protokol olan Blind Assignment for Blockchain Extension, Ouroboros’tan türetilmiştir.

CoinMarketCap’e göre DOT, Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 53.88 $’a ulaştıktan sonra, madeni para başına 24.36 $ değerinde (24 milyar $) piyasa değerine göre en büyük 10. kripto para birimidir.

2016 yılında Gavin Wood, Robert Habermeier ve Peter Czaban tarafından Web3 Vakfı tarafından desteklenen proje, Web3 için kullanıcıların kontrolünde olduğu ve tamamen merkezi olmayan bir platformdur.

Polkadot, Layer 0 olarak inşa edilen “Relay Chain” adlı ana zincirine sahiptir ve ağda daha iyi ölçeklenebilirliğe sahip olmak için, Layer 1 blok zincirleri olarak inşa edilmiş ve ana ağa bağlı “parachains” olarak bilinen Paralel Zincirler vardır. Zincir ve köprüler aracılığıyla diğer ağlara bağlanabilir.

17 Mart 2023 itibariyle $DOT, 6.53 ABD Doları değerindedir.

2. FileCoin (FIL)

file coin
Mart 2023 FIL/USD grafiği. Kaynak: Binance

Filecoin ( ⨎ ), blok zinciri tabanlı bir işbirliğine dayalı dijital depolama ve veri alma yöntemi olması amaçlanan açık kaynaklı, halka açık bir kripto para birimi ve dijital ödeme sistemidir.

CoinMarketCap’e göre FIL, Mart 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 191.36 $’a ulaştıktan sonra, madeni para başına 28.21 $ değerle piyasa değerine (4,2 milyar $) göre 37. en büyük kripto para birimidir.

2014 yılında Juan Benet tarafından kurulan proje, kullanıcıların ödemek depolama madencileri bilgilerini güvenli ve doğru bir şekilde saklamayı amaçlıyor.

Ekim 2021’de, başlatılan FileCoin Plus, böylece depolama sağlayıcıları doğrulanmış istemcilerle bağlantı kurabilir.

17 Mart 2023 itibariyle $FIL, 6,27 ABD Doları değerindedir.

3. Teta Ağı (THETA)

theta coin
Mart 2023 Theta/USD grafiği. Kaynak: Binance

Teta geliştiricileri, ağdaki video içeriğinin kalitesini kökten iyileştirmeye çalışıyor. Tek amaç kaliteyi artırmak değil, ayrıca reklam veren ile video sahibi arasında daha şeffaf bir etkileşim sağlanacaktır. Teta belirteci, katılımcıları geliştirmeye teşvik etmek ve video kalitesini iyileştirmek ve bilgisayarlarının gücünü sağlamak için tasarlanmış projenin dahili para birimidir.

THETA, CoinMarketCap’e göre Nisan 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 14.28 $’a ulaştıktan sonra, madeni para başına 4.01 $ değerle piyasa değeri (4 milyar $) ile 40. en büyük kripto para birimidir.

Proje, 2017 yılında Mitch Liu ve Jieyi Long tarafından kuruldu, dünya çapında yüzlerce bilgisayardan oluşan bir ağ tarafından yönetilen mükemmel video kalitesi akışı sağlamak için merkezi olmayan bir video akış platformudur.

Resmi internet sitesinde yer alan bilgilere göre, Theta Network’ün MGM, Lionsgate ve NASA gibi büyük ortakları var ve 2022 boyunca airdroplar ve NFT tabanlı bir video platformu sunuyorlar.

17 Mart 2023 itibariyle $THETA, 1.06 ABD Doları değerindedir.

4. Helyum (HNT)

helium coin
Mart 2023-HNT/USD grafiği. Kaynak: Binance

Helium (HNT), Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için merkeziyetsiz blockchain tabanlı bir ağdır.

Temmuz 2019’da piyasaya sürülen Helium mainnet, düşük güçlü kablosuz cihazların birbirleriyle iletişim kurmalarına ve düğümler (node) ağı üzerinden veri göndermelerine izin verir.

CoinMarketCap’e göre HNT, Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 52,71 $’a ulaştıktan sonra, madeni para başına 31,45 $ değeriyle piyasa değerine göre (3.3 milyar $) 46. en büyük kripto para birimidir.

Proje kurulmuş 2013’te Shawn Fanning, Amir Haleem ve Sean Carey tarafından, IoT cihazlarının Hotspot olarak kullanıldığı ve veriler aktarıldığında HNT jetonları kazandığı merkezi olmayan bir kablosuz ağdır.

17 Mart 2023 itibariyle $HNT, 1.67 ABD Doları değerindedir.

5. BitTorrent (BTT)

bittorent coin
Mart 2023 BTT/USD grafiği. Kaynak: Binance

Eskiden BitTorrent, Inc. olarak bilinen Rainberry, Inc., BitTorrent ortaklar arası protokolünün sürekli geliştirilmesinden ve bunun için iki istemci olan μTorrent ve BitTorrent Mainline’ın sürekli geliştirilmesinden sorumlu bir Amerikan şirketidir. Resmi web sitesi.

CoinMarketCap’e göre BTT, Nisan 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 0,01 $’a ulaştıktan sonra, madeni para başına 0,002483 $ değerle piyasa değerine göre (2,4 milyar $) 54. en büyük kripto para birimidir.

Proje ilk olarak 2001 yılında Bram Cohen tarafından kuruldu, ancak daha sonra 2019’da TRON Vakfı tarafından satın alındı, dünyanın en büyük merkezi olmayan dosya paylaşım protokolüdür ve dosyaların tohumlanmasıyla kazanılabilen yerel token BTT’yi kullanır.

Bu beş kripto para, tüm zamanların en yüksek seviyesinden bu yana %30’dan fazla düşmüş olsa da, Web3 çılgınlığı daha yeni başlıyor gibi görünüyor, bunlar sadece beş proje ama internetin bu yeni çağını genişletmek için onu inşa eden ve edecek daha daha çok şey var.

17 Mart 2023 itibariyle $BTT, 0.00000068 ABD Doları değerindedir.

6. Ethereum ($ETH)

etherium coin
Mart 2023-Eth/USD grafiği.Kaynak:Binance

Çoğu zaman, blockchain yaratıcılarının çalışmaları NFT biçiminde gelir. Çoğu NFT, Ethereum tabanlı belirteçler olsa da, Ethereum’un Web 3 coinleri ekosisteminde kritik bir rol oynadığına inanılıyor.

Ethereum hakkında bir başka iyi haber de, Ethereum Vakfı tarafından bildirildiği üzere, enerji tüketimini %99,95’e kadar azaltarak artık daha yeşil bir modele geçiş yapıyor olmasıdır.

Sürdürülebilirliği eyleme dönüştürerek, daha fazla işletme ve yatırımcının ağını satın alması, kullanması ve yatırım yapması ve yeni bir benimseme dalgası getirmesi umut verici.

17 Mart 2023 itibariyle, $ETH 1,753.03 USD ABD Doları değerindedir.

7. Solana ($SOL)

solana coin
Mart 2023 Sol/USD grafiği. Kaynak: Binance

Ethereum’a alternatif olarak bilinen Solana, daha düşük işlem ve daha yüksek verim yeteneği ile bireylerden büyük ilgi gördü. Ayrıca, şu anda Solana’da devam eden birçok topluluk tabanlı NFT projesi var, örnekler arasında Cets on Creck, Degenerate Ape Academy, Infinity Labs ve Ethereum zincirindekiler kadar ünlü Okay Bears var.

Fortune’a göre Solana’nın Web 3 ‘in çekirdek katmanı olup olmayacağı konusunda bazı tartışmalar oldu. Genel olarak konuşursak, birçok yetkili bir yükseliş senaryosu öngörüyor, örneğin Digital Coin Price , ticaret fiyatının 2026’nın sonunda 337,42 ABD Doları civarında olacağını belirtti.

17 Mart 2023 itibariyle, $SOL 20,50 ABD Doları değerindedir.

8. Graph ($GRT)

grt coin
Mart 2023 Grt/USD grafiği. Kaynak: Binance

Graph, insanların merkezi olmayan bir uygulama geliştirme biçiminde devrim yarattı, API’ler aracılığıyla blok zinciri verilerini sorgulayıp kullandı. Web 3 protokollerini birleştirerek, kullanıcılar yalnızca kimliklerinin, verilerinin ve itibarlarının gerçekten sahibi olmakla kalmaz, aynı zamanda açıklığından faydalanabilir ve pazar dinamiklerini daha iyi bir genel anlayışa sahip olabilir.

The Graph Network’e katkı karşılığında katılımcılara $GRT ödülü verilecektir. Örneğin, bir veri kaynağının kalitesi ne kadar yüksekse, bir geliştirici o kadar fazla sorgu ücreti alabilir. Web 3.0‘ın indeksleme ve sorgulama katmanı olarak, ağda halihazırda 38.000’den fazla proje var ve bu sayı hala artıyor.

17 Mart 2023 itibariyle, GRT $ 0.1560 ABD Doları değerindedir.

9. Chainlink ($LINK)

link coin
Mart 2023 LINK/USD grafiği. Kaynak: Binance

Daha fazla şirket daha fazla şeffaflık ve gelişmiş performans için blok zincirini benimserken, Chainlink , işletmelerin mevcut sistemlerini Ethereum, Bitcoin, HECO, Solana ve daha fazlası gibi büyük blok zincir ağlarından herhangi birine güvenli bir şekilde bağlamasına olanak tanır.

Chainlink ayrıca, zincir dışı verileri zincir üstü bir formata dönüştürerek işletmelerin akıllı sözleşmeleri yürütmesine yardımcı olur. Şirketler, hizmetini kullanmak için, açık piyasada alınıp satılabilen $LINK cinsinden düğüm operatörlerine ödeme yapmak zorundadır.

2014 yılında oluşturulan Chainlink, önemli bir ivme göstermiştir. Blockworks tarafından bildirildiği üzere, Kasım 2021’e kadar Chainlink’in oracle boruları tarafından güvence altına alınan 75 milyar ABD doları değerinde akıllı sözleşmeler zaten vardı .

17 Mart 2023 itibariyle, $LINK, 7.096 ABD Doları değerindedir.

10. Siacoin ($SC)

sia coin
Mart 2023 SC/USD grafiği. Kaynak: Binance

Siacoin, merkezi olmayan bir bulut depolama platformu ve pazar yeri olan Sia tarafından başlatılan bir simgedir. Sia’ya yüklenen dosyalar ve veriler, dağıtılmış bir ağda depolanmadan önce kriptografik olarak özetlenecektir. Buluttan farklı olarak, erişim ve sahiplik yalnızca müşterilere verilir ve en üst düzeyde gizlilik ve güvenlik sağlanır. Daha çekici bir şekilde, Sia, geleneksel bulut depolama sağlayıcılarından %90 daha düşük maliyetlidir.

Ayrıca Sia, dünyanın her yerinden geliştiricilerin bunun üzerine kendi uygulamalarını oluşturmalarına olanak tanıyan açık kaynaklı bir API duyurdu. Geliştiricinin işiyle ilgilenen biri, kilidi açmadan önce $SC ödemesi gerekir, bu nedenle geliştiriciler hizmetlerinden para kazanabilir ve gelir elde edebilir.

17 Mart 2023 itibariyle, $SC 0,081 ABD Doları değerindedir.

11. LPT ($LPT)

lpt coin
Mart 2023 LPT/USD grafiği. Kaynak: Binance

Livepeer , Ethereum blok zinciri tarafından desteklenen eşler arası bir video akış ağıdır. Günümüzün artan akış talebine yanıt olarak Livepeer, Web 2.0’ın yetersizliklerini ele alan, ölçeklenebilir ve uygun maliyetli bir altyapı çözümü sunar.

Katılımcıları teşvik etmek ve ağı ucuz ve güvenli tutmak için Liverpeer $LPT’yi başlattı. Kullanıcılar, bilgisayarlarının CPU, GPU ve bant genişliği gibi kaynaklarına katkıda bulunmayı seçebilirken, yayıncıların yüksek kaliteli bir ağ sağlamadaki rolleri için onlara LPT ödemesi gerekiyor. Ağın kullanımı arttıkça, $LPT talebi de artar.

17 Mart 2023 itibariyle, $LPT 6.27 değerindedir.

12. Chain (XCN)

2014 yılında kurulan Chain (XCN), Web 3 içinde ölçeklenebilirliğe ve erişilebilirliğe öncelik veren bir Web3 altyapı platformudur.

Chain’in ana amaci, bulut tabanlı bir altyapı çözümü sağlayarak Web 3 ekonomisini güçlendirmektir. Chain, ürünleri ve hizmetleri aracılığıyla, geliştiricileri kendi kullanıcılarına ve uygulamaların kendilerine odaklanmak yerine, uygulamalarının altyapısına odaklanmaktan kurtarmayı amaçlamaktadır.

Yeni güncelleme ile Blockchain altyapı çözümü sağlayıcısı Chain (XCN) artık New England Patriots futbol takımının, stadyumu Gillette Stadyumu ve stadyumun etrafına inşa edilen bir açık hava alışveriş kompleksi olan Patriot Place’in “resmi Blockchain ve Web3 sponsoru”. Bu işbirliği Kraft Sports + Entertainment ile çok yıllı bir ortaklık sayesinde yapıldı.

Duyurunun ardından kısa süre içerisinde XCN fiyatı yükselişe geçti. XCN, duyurudan önceki 0,067 dolardan alıcı bulurken, duyurudan sonra 0,075 dolara %12’lik bir büyüme gösterdi.

17 Mart 2023 itibariyle, $XCN 0,007206 değerindedir.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Arkeologlar, Mısır Mezarlarında Gömülü 9 Timsah Kafası Keşfetti

    Eski Mısır Mezarlarında Gömülü 9 Timsah Kafası Keşfedildi

    anne sütü tadı nasıl

    Anne Sütünün Tadı Nasıldır ve Bilinmeyen Yararları