Enzim Nedir? Enzimler Hakkında Detaylı Bilgileri

Enzimler; hücre içerisindeki kimyasal reaksiyonların hızını arttıran, protein yapılı biyolojik moleküllerdir. Vücudumuzda metabolizma ve sindirim gibi önemli yaşamsal faaliyetlerin gerçekleşmesinde önemli rol oynarlar.

Bazı enzimler büyük molekülleri küçük parçalara ayırmaya yararken bazıları da iki molekülü birleştirme görevini üstlenir. Enzimler oldukça seçicidirler. Bu yüzden her enzimin hızlandıracağı özel bir reaksiyon vardır. Enzimlerin işlediği moleküllere “substrat” denir. Bu substratların enzim üzerinde bağlandıkları ve tepkimeye girdikleri kısımlara “aktif bölge” denir. Enzimlerin ve substratların reaksiyonlarını açıklayan iki farklı teori vardır.

3B - Enzim Modellemesi
3B- Enzim Modellemesi

Birincisi; Anahtar-kilit ilişkisi, enzimler aktif bölgelere kusursuz bir tutunma sağlamak için ilgili substrata göre şekillenir.

İkincisi; uyarılmış uyum modeli, aktif bölge ve substrat mükemmel şekilde eşleşmez. Aksine iki taraf da şekillerini değiştirerek ortak bir yapı meydana getirir ve böylece tutunurlar.

Hangi teori olursa olsun tutunmanın ardından reaksiyonlar inanılmaz şekilde hızlanırlar. Enzimler, bu sürecin sonunda ortaya çıkan ürünlerden başka reaksiyonları hızlandırmak üzere ayrılırlar. Örnek olarak; Tükürük bezlerindeki amilaz enzimi nişastaya tutunarak hidrolizi (su ile reaksiyona giren bileşiklerin yıkılması) hızlandırır ve sonucunda maltoz veya malt şekeri oluşur.

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Kafein Nedir? Kafeinin Vücudumuzdaki Etkileri Nelerdir?

Déjà Vu Nedir? Déjà Vu Hakkında Tüm Bilinmeyenler