Marie Curie Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek

İki nobel ödülü kazanmış olan Marie Curie, 2019 yapımı Radioactive filmine konu olmuştur. Marie sklodowska curie, dünya çapında sadece Nobel nödülünü kazandıran keşifleriyle değil, hayatı boyunca birçok cinsiyetçi bariyeri yıkmasıyla da tanınır.

İlginizi çekebilir: Marie Curie: Kimdir, Hayatı Gerçekler ve Biyografi

işte bu olağanüstü bilim kadını hakkında 5 harika gerçek

1. Curie, İki Nobel Ödülü Kazanan İlk Kişiydi.

Marie Curie Hakkında 5 Şaşırtıcı Gerçek

Curie ilk nobel ödülünü 1908’de kazandı. Bu ödülü kocası Pierre Curie ve fizikçi olan henri becquerel ile paylaştı. Nobel ödülünü kazanan ilk kadın olduktan sonra, Curie ikinci nobel ödülünü de kazanan ilk kişi oldu. 1911’de Radyum izolasyonuyla ikinci prestij ödülünü kimya alanında aldı.

1911’de Marie, polonyum ve şuan periyodik tabloda radyum elementlerini keşfettiği için kimya alanında ikinci bir Nobel Ödülü’ne layık görüldü. Nobel ödülünün 100. yıl dönümü onuruna, 2011 “Uluslararası Kimya Yılı” ilan edildi.

2. Her şeyi süslü bir laboratuvar olmadan yönetti.

Curie ve Pierre, kimyager Wilhelm ostwald tarafından ” Bir ahır ve laboratuvar ile alakası olmayan bir yer.” olarak tanımlanan bir laboratuvarda çığır açan araştırma ve deneylerin çoğunu hayata geçirdiler. Aslında wilhelm, laboratuvarı ilk gördüğünde bunun bir şaka olduğunu düşünmüş.

3. Nobel ödülleri bir aile meselesiydi.

1925 yılına gelindiğinde, Curie nin kızı Irene, radyoaktivite çalışması alanında annesine katılarak doktorasını aldı. on yıl sonra, ırene ve kocası frederic yeni radyoaktif elementlerin sentezinde yaptıkları atılımlar sonucunda birlikte nobel kimya ödülüne layık görüldü.

4. Curie, Sarbonne üniversitesi’nin ilk kadın profesörüydü

1906’da kocasının at arabasıyla trajik bir kazada ölmesinin ardından marie, sorbonne’deki pierrenin koltuğuna atandı ve üniversitenin ilk kadın profesörü oldu. sadece üç yıl önce, Fransa’da doktora yapan ilk kadındı.

5. Curie, Paris Pantheon’da gömüldü.

1995 yılında Curie ve kocasının kalıntıları, seçkin fransız düşünürler için ayrılmış bir türbe olan paristeki pantheonda yer aldı. Bu onura layık olan ikinci kadın ve kendi başarısıyla kazanan ilk kadın oldu.

Yazıları arasında, Curie geriye şu düşünceyi bıraktı:

“Hayatta hiçbir şeyden korkulmamalı, sadece anlaşılmalıdır. Şimdi daha fazla anlamanın zamanı geldi, böylece daha az korkabiliriz.”

Küçük Eski Mısır Mumyaları İçinde Sürprizler Var… Ve İnsan Değiller

Stonehenge Taş Anıtlarının Nereden Geldiğini Artık Biliyoruz.