Zeki Bir İnsanın Sahip Olduğu 4 Özellik

Zeki insanlar tanıyor musunuz? Belki de onlardan birisiniz. Yüksek zekaya sahip insanların ortak noktasının ne olduğunu hiç merak ettiniz mi ?

Evet hepsinin ortak bir noktası var ve bu mizah anlayışı…

Bir dakika. Ne ? mizah anlayışı mı? Eğitim değil, yetenek değil, zeki bir aileden gelmek değil, iyi alışkanlıklar değil, gizli genler değil, mizah anlayışı mı gerçekten ?

Tüm zeki insanlar sıra dışı bir mizah anlayışına sahip. Hatta bununla ilgili bir çalışma bile mevcut. Mizah anlayışının zekayla ilişkili olmasının nedenleri de var.

Şaka Yapmak O Kadar da Kolay Değil

Yeni uydurulmuş bir şakayı sesli söylemek çok daha zordur. Cesaret gerektirir. Biri bir şaka yaptığında sadece iki sonuç vardır: ya iyi bir şakadır ve güldürür ya da kötü bir şakadır ve derin bir sessizlik yaşanır… Zeki insanlar genelde birinci senaryoyu yaşarken diğerleri maalesef ki derin sessizliği yaşarlar…

Mükemmel şaka yapmanın bir kuralı olmaz. Mizah teorisi diye bir şey yoktur. Şaka yapmayı tabi ki öğrenebilirsiniz ancak kimse nasıl komik olabileceğinizi açıklayamaz.

Her şaka, gerçeklerin, çağrışımların ve fikirlerin benzersiz bir birleşimidir. İyi bir şaka sanattır. Mizahi sanat tabi ki…

Bu sanatta uzmanlaşmanız için yapmanız gerekenler:

  • Çok şey bilmek
  • Olayları bağlamak
  • Hızlı düşünmek
  • Yaratıcı olmak

Yukarıdakilerin tümü gerçekten zeki bir insanın özellikleridir.

Çok Bilmelisiniz

Eğlenceli bir olay yaratmak için bir sürü sıkıcı gerçek bilmek zorundasınız. Ancak daha sonra zeka, sıkıcı gerçekleri eğlenceli gerçeklere dönüştürebilir. Mizah böyle çalışır. Bir kişi hiçbir şey bilmiyorsa, iyi bir şaka için umut yoktur.

Güçlü akıl genellikle derin bilgi ile ilişkilidir. Dolayısıyla mizah, bu bilginin uygulanmasının sonucudur. Ancak iyi bir mizah anlayışı için bilgi tek başına yeterli değildir. Benzer şekilde, çok bilmesi de bir kişiye “akıllı” demeye yetmez.

Farklı Olayları Birbiri İle İlişkilendirmelisiniz

Her olay komik değildir. Şaka yapmak için, farklı olayları ve imgeleri birleştirmeniz gerekir. Çeşitli olayları yorumlama ve analiz etme süreci, zekanın özüdür. Zeki insanlar, diğerlerinin göremediği bağlantıları ve ilişkileri görür. Şaka yapmak için, zeki insan, olayları güldürmeyi tetikleyecek şekilde bağlamalıdır ve bu herkesin yapabileceği bir şey değildir.

Hızlı Düşünmelisiniz

Gerçekten Zeki Olan Birinin Sahip Olduğu 4 Özellik
Zeki insanlar, bilgiye değer verir, hafızalarını bu konuda eğitirler. Bilgi önemli!

Genellikle, anda şaka yaparız. Çoğumuz profesyonel komedyen değiliz. Önceden esprili senaryolar yazmıyoruz. Belirli mevcut durumlarda şaka yapıyoruz. Bu yüzden hızlı düşünmek zorundayız. Diyalogda, cümleler arasında şaka yapabileceğiniz çok küçük bir ana sahibiz. Derin analizler için zamanımız yok ve tek sahip olduğumuz o birkaç saniyelik an.

Şaka yapılması gereken an küçüktür. Bu bir fırsat anıdır. Ya şimdi kullanırsınız ya da hiç kullanmazsınız bu durum hemen hemen hayat gibidir. Akıllı insanlar bu fırsat anını kullanır. Aynısını yapmalısınız.

Son olarak, zeki insanların mükemmel bir mizah anlayışı vardır. Hem şakalar hem de zeki insanlar bu dünyayı yaşamak için daha iyi bir yer haline getirir.

Daha fazla şaka yapın! Ve bunu yapabilecek kadar zeki olduğunuzu kanıtlayın!

Çeviren: Hilal Yanıkel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Zona, (Gece Yanığı) Hastalığının Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Gece Yanığı Nedir, Neden Olur, Zona Nasıl Geçer?

Eski Kayıp Bir Kıtanın Parçası Kanada Kıyısında Keşfedildi!

Eski Kayıp Bir Kıtanın Parçası Kanada Kıyısında Keşfedildi!