İç organlar nelerdir: Çocuklara İç Organlarımızı Nasıl Öğretiriz

Hayatta kalmak ve gelecek nesilleri üretmek için insan vücudu ana temel iç organlara ihtiyaç duyar. İki veya daha fazla organ beraber çalıştıklarında vücut sisteminin bir parçası olurlar.

İç organlarımızın genel görünümü
İç organlarımızın genel görünümü

İç organlar ve görevleri:

Beyin : Beynimiz sinir sistemimizin merkezindedir ve kafatasımızın içerisindedir. Görevleri arasında kasları kontrol etmek, koordinasyonu sağlamak, vücudumuzdaki üretilen verileri algılamak ve anlamlandırmak, konuşmayı sağlamak, hafızayı depolamak ve düşünce ve duyguyu oluşturmak vardır.

Beyin görseli
Beyin görseli

Akciğer : Akciğerlerimiz iki tane huni şeklinde, sünger gibi göğüs boşluğumuzu dolduran organlardır. En önemli görevleri içimize çektiğimiz havadaki oksijeni kanımıza geçirmek ve vücudumuzda üretilen karbondioksiti de vücudumuzdan atmak vardır.

Akciğerlerimiz
Akciğerlerimiz

Karaciğer : Karaciğerimiz vücudumuzun sağ tarafında karın boşluğumuzda, diyaframımızın hemen altında bulunmaktadır. En önemli görevi kanımızdaki maddeleri kontrol edip gerekirse bunları düzenlemektir. Bu işlemlerin arasında yağları yakma, üre üretmek, zararlı maddelerin süzülmesi ve kanda düzenli bir şeker seviyesinin tutulması vardır.

İdrar Torbası  İdrar torbası leğen bölgemizde bulunan kaslı bir organdır. Kasılarak idrarın dışarı atılmasını sağlar.

Kalp : Kalp boşluklu, kaslı bir organdır ve ritmik bir şekilde kanı tüm damarlar boyunca pompalar.

Mide : Midemiz armut şeklinde, kaslı, elastik bir organımızdır. Karın boşluğumuzda çapraz bir şekilde durur ve diyaframımızın hemen altındadır. Ana görevi besinleri sindirmek, mide sıvılarını üretmek ve bu sıvılarla besinleri karıştırmak ve parçalamaktır.

Bağırsak : Bağırsaklarımız midemizin altından anüsümüze kadar olan bölgede bulunmaktadır. Fonksiyonel olarak ince bağırsak ve kalın bağırsak olarak ikiye ayrılır. İnce bağırsakların görevi, sindirilen besinlerin emilimini yapmaktır, kalın bağırsaklar ise su emilimini gerçekleştirirler ve katı dışkıyı vücuttan uzaklaştırırlar.

Kritik Düşünceler : Çocuklara, iç organların nasıl birbirleriyle bağlantılı olduklarını anlatmak, onların bunu anlamasını sağlamak karmaşıkbir iştir. İyi bir başlangıç noktası olarak da çocukların daha önceden hangi fikirlere sahip olduklarını anlamaktır. Bunun için daha önceden yapılan bir doktor ziyaretinin hatırlatılması veya bu konunun direkt olarak açılması yeterli olacaktır.

Organların vücudumuzda nerede bulunduklarını, neye benzediklerini ve her birinin bizi hayatta tutmak için neler yaptığını anlatmak işe yarayacaktır. Öğretme aktiviteleri öğrencileri, organların nasıl çalıştığını düşünmeye sevk edecek şekilde başlamalıdır. Örneğin nasıl herhangi bir organın fonksiyonlarının diğer organın fonksiyonunu etkilediğini keşfederek. Bu fikir çocuklarda daha sonra, vücut parçalarının birbirleriyle olan ilişkilerini kavramaları konusunda onlara yol gösterecektir.

Editör / Yazar: Uzay TEMEL

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yapay zeka algoritması ile Game of Thrones: Kimler hayatta kalacak

Maddenin Hem Katı Hem Sıvı Olabilen Yeni Bir Hali Keşfedildi

Maddenin Aynı Anda Hem Katı Hem Sıvı Olabilen Yeni Bir Hali Keşfedildi