Neden bazı erkeklerde kırmızı sakal var, ama kızıl saç yok?

Bir kızıl görmek nispeten nadirdir- insanların sadece%1 ila%2’si doğal kızıldır. Telegraph’a göre, kızılların çoğu İskoçya, İrlanda ve Galler gibi Kelt ülkelerinde yaşıyor ve onu İngiltere ve İskandinav ülkeleri takip ediyor. Tahmin edilebileceği gibi, bu kırmızı saçlar genetik mutasyon nedeniyle olur.

Özellikle, saç hücrelerinde pigment üretimini kontrol eden, beyaz cilt, zayıf bronzlaşma yeteneği ve ağrı algısı gibi diğer şeylerin yanı sıra, lokal bir anestetiğin kızıllar için neden daha az etkili olduğunu açıklayabilen ” MC1R ” olarak bilinen bir gen mutasyonudur.

ilgili makale: Kızıllar Acıyı Diğer İnsanlardan Farklı Hissediyor!

Neden bazı erkeklerde kırmızı sakal var, ama kızıl saç yok?

Saç rengi iki farklı pigment oranı ile belirlenir; eumelanin siyah tonlardan sorumludur ve pheomelanin kırmızı tonlara neden olur. Siyah veya koyu kahverengi saçlı insanlar muhtemelen sadece eumelanine sahip olacaklar ya da en azından baskın pigment olacaklar. Bu arada sarışınlar, koyu saçlı ve kızıl saçlı arkadaşlarına göre her iki pigment türünden daha azına sahiptir. Ve elbette, kızıllar çoğunlukla pheomelanine sahiptir.

Çift mutasyon

MC1R geninin bir rolü, görevi kırmızı pigmenti siyah olana dönüştürmek olan melanokortin adı verilen bir proteini kodlamaktır. Ancak bir kişinin bu gende çift mutasyonu varsa, ortaya çıkan proteinler o kadar etkili değildir, bu da kırmızı sakallara yol açar.

Öyleyse, bir kişinin kahverengi saçları ile eşleştirilmiş bir kırmızı sakalı olduğunda ne olur?
Penn Devlet Üniversitesi antropoloji profesörü Nina Jablonski’ye göre cevapta bazı meraklı genetik oyunlar var.

Neden bazı erkeklerde kırmızı sakal var, ama kızıl saç yok?

Jablonski, “Bu neredeyse sakal kıllarının foliküllerinde MC1R’nin kafa derisi kıllarına karşı farklı ekspresyonundan kaynaklanan ve sonuçta koyu kahverengi eumelaninin ve sarı-kırmızı feomelaninin farklı bir karışımının üretilmesine neden olacak.” dedi.

Başka bir deyişle, aynı gen vücudun farklı bölgelerinde farklı davranıyor ve bunun nedeni muhtemelen çift mutasyondan ziyade MC1R geninin sadece tek bir mutasyonu olması yani kişinin etkili bir şekilde kızıl saçlı genin taşıyıcısı olması.

Bu fenomen bazı erkeklerde yaşlandıkça ortaya çıkar. Genellikle 40. yaş günlerini geçtiklerinde görülür.Bunun nedeni muhtemelen saç ve sakal kıllarında pigment üreten hücrelerin farklı oranlarda olmasıdır.

Yani kırmızı sakal için genç ve kızıl saçlı olmak zorunda değilsiniz, ama kesinlikle yardımcı oluyor.

Çeviri: Ülkü Güngör / Live Science

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bilim insanları güneş enerjisini 18 yıl saklamanın yolunu buldu

2.000 Yaşındaki Bu Mezar, İngiltere'de Bugüne Kadar Bulunan, En Özenle Gömülmüş Savaşçıya Ait

Bugüne Kadar Bulunan, En Özenle Gömülmüş 2.000 Yaşındaki Mezar