Renkler İşinizi Nasıl Etkiliyor? İşte Renklerin Anlamları

Hem erkeklerin hem de kadınların en sevdikleri favori renkler arasında maviyi gösterdiklerini biliyor muydunuz?

Joe Hallock’ un bir çalışmasına göre; mavi genel olarak erkeksi bir renk görünmesine rağmen,  nüfusun geneli tarafından tercih edilen bir renktir. Belirliği olan bazı firmalar baskın renk olarak neden maviyi seçtiklerini hiç merak ettiniz mi? Facebook, Linkendln ve Twitter’ı düşünün.

Peki, neden birçok fast food şirketleri logolarına kırmızı ve sarı renkleri dâhil ediyor. Mc Donald’s, Burger King, In-N-Out Burger. Hepsi bunu yapıyor.

Tercihlerimizde ve günlük kararlarımızı alma da renklerin bizi etkilemedeki rolünün önemi bir sır değil. Bu altın kemerin neden bu kadar çekici olduğunu bilmek istiyorsun, ya da logonuza gri rengi eklemek isterken neden iki kere düşünmelisiniz, sizi büyüleyici renk psikolojisi dünyasına götürmeme izin verin.

Renkler İşinizi Nasıl Etkiliyor? İşte Renklerin Anlamları

Renklerin Anlamları: Genel Bakış

Eğer kırmızı renklerle dekore edilmiş bir odaya girersem, çevremde olup bitenlere karşı daha dikkatli olur ve hissetme duygumun arttığını görürüm. Yeşil ve beyaz yerlerde de tam tersi olur. Rahatlatıcı ve güven verici hissederim.

KIRMIZI

Wright ‘a göre; kırmızı fiziksel bir renktir ve sıcaklık, kuvvet, enerji, cesaret ve heyecanı teşvik eder. Tersi yönde ise;  saldırgan, dikkat çekici ve kızgın olarak da görülebilir.

En iyisi: Rekabeti Yenmek

İngiltere’de yürütülen bir araştırma da kırmızılar içinde oynayan takımın oynamayanlara göre daha başarılı oldukları bulundu. Uzmanlar kırmızı rengin kullanıcıyı daha çok  kendine güvenen biri haline getirdiğine inanıyorlar.

En Kötüsü: Sakinliği Koruyun

Uyarıcı bir renk olarak, kırmızı kalp çarpıntısının ve kan basıncının artmasına sebep olur.  Zaten yüksek bahisli bir toplantı da stresli durumda gibiyseniz, kırmızı giyinmek doğal kavga et kaç tepkinizi olumsuz etkileyebilir.

MAVİ

Mavi aklımızda güven, verimlilik, huzur, mantık ve yansıma ile ilişkilidir. Dünyadaki en popüler renk, mavi mental olarak rahatlatıcı, temiz düşünce ve konsantrasyonu arttırır.

En iyisi: Verimlilik

Çekim rengi olan mavi, aklı yeni fikirlere açar ve odaklanmaya yardımcı olur.  Muhtemelen birçok ofisin mavi renkte olmasının sebebi çalışanları görev başında tutmaktır.

En Kötüsü: Uyku

Araştırmacılar mavi ışığın uyku hormon melatonini bastırmak için en güçlü dalga boyuna sahip olduğunu buldular.

Tavsiye: Özellikle uykuya dalmakta zorlanıyorsanız, ekran tabanlı cihazları yatmadan önce kullanmaktan kaçının.

SARI

Sarı duygusal bir renktir ve olumlu etkileri iyimserlik, güven, benlik saygısı, duygusal güç ve yaratıcılığı arttırır. Bununla birlikte, sarı psikolojik olarak en güçlü renktir ve yanlış ton kullanılırsa mantıksızlık, korku, duygusal kırılganlık ve depresyona neden olabilir.

En İyisi: Egzersiz yapmak

Sarı renk tonu ile egzersiz ekipmanı seçerek kendinize enerji desteği verin. Sadece daha parlak seçimler yaparak daha zorlayıcı, daha hızlı koşan ve daha iyi hissettiğinizi görebilirsiniz.

En Kötüsü: Fast food’lardan kaçınmak

Genellikle kırmızı ile eşleştirilen sarı, mutluluk ve neşe duyguları yaratır, bu yüzden iki rengin kombinasyonu şimdi lezzetli yiyecekler yemek istememizi sağlar! Sarı aynı zamanda gün ışığında görülmesi en kolay renktir. Merhaba McDonald’s.

YEŞİL

Yeşil dengeli bir renk olarak görülür ve uyum, denge, dinlenme, güvence ve barış yaratır. Sarı ve mavi, yeşilin birleşimi, kafa ve kalp arasında denge yaratır. Yeşil, gözün ayarlanması kolaydır, bu nedenle bilgisayar ekranınızda arka plan olarak olması iyi bir renktir.

Yeşil yenilenebilir ve geri gelebilir, ancak böyle gevşek bir renk olmanın bir dezavantajı vardır:

Yeşil sıkıcı ve sönük olarak algılanabilir. Aynı zamanda para, açgözlülük ve kıskançlık ile ilişkili renktir. Yeşil gözlü canavara dikkat edin!

En iyisi: Rahatlama

En dengeli renk olmanın yanında, aynı zamanda gençleşmenin ve rahatlamanın doğal bir rengi yeşildir. Eğer yeşil bir ortamda yoga yapıyorsanız veya yoga yaparken yeşil mat ve yeşil kıyafetler giyindiğinizde size rahatlama ve iç huzur sağlayacaktır.

En Kötüsü: Yaratıcılık

Bazı sanatsal insanların parlak renkli ve gösterişli kıyafetler giymesi tesadüf değildir. Kırmızı, sarı ve turuncu gibi uyarıcı renk kıyafet kullanılırlar. Yeşil, rahatlatıcı ve yaratıcılığı öldüren bir renktir.

TURUNCU

Turuncu “eğlenceli” bir renk ve kırmızı ile sarının birleşimi olduğundan uyarıcı renkler arasındadır. Kırmızıya benzer şekilde, portakal kullanımı rekabetçiliği ve güveni ortaya çıkarır, ancak genç bir çizgi ile. Bu nedenle turuncu, Nickelodeon ve Fanta dâhil olmak üzere daha genç bir kitleyi hedefleyen birçok tasarıma dâhil edilmiştir.

En iyisi: Konuşmak (Dedikodu Oluşturma)

Yeni bir ürününüz varsa veya genellikle müşterileriniz arasında bir aciliyet duygusu yaratmak istiyorsanız, turuncu kırmızıdan daha az agresiftir, ancak yine de dürtüsellik yaratır. Bu nedenle, turuncu popüler bir pazarlama seçimidir ve daha yüksek dönüşüm oranlarına yol açabilir.

En kötüsü: Ciddi mesajların iletilmesi

Açık yürekli ve kaprisli bir renk olarak görüldüğü için, kurumsal marka veya mesajlaşmalarınızda ciddi bir ses tonuna sahip olmanız gerekiyorsa, turuncu kullanmaktan kaçınmak muhtemelen sizin yararınıza olacaktır.

Ve son olarak, sıkıcı ödül… Gri Renk

Evet, tahmin ettiniz – gri. Gerçekten göründüğü kadar donuk ve sıkıcı. Psikolojik olarak tarafsızdır ve kullanımı güven eksikliği gösterir ve oldukça baskılayıcı olabilir. Gri iş kıyafetlerini atmanın ve daha güçlü tonları seçmenin zamanı gelmiş olabilir. Siyahlık bile sofistike, verimlilik ve madde taşıdığı için daha iyi bir seçimdir.

Renk ilişkilendirmeleri neden siyah beyaz değil?

Renkle yaptığımız ilişkiler genellikle öğrenilmiş davranışlara ve kültürümüzde genel olarak kabul edilenlere dayanır.

Batı dünyasında, beyaz öncelikle mutluluk, saflık ve yeni yaşamla ilişkilidir, siyah ise üzüntü, kötülük ve ölüm görüntülerini ortaya çıkarır. Beyaz elbise Batılı bir düğünün temelidir, ancak Çin’de beyaz yas ve ölüm rengidir – bu yüzden çok uygun olmayan bir düğün seçimi olurdu!

İşletme markasında renk kullanımı

Nereye gidersek gidelim, bizi bir ürün veya hizmet almaya ikna etmek için tasarlanmış reklamlarla çevriliyiz. Ortak renk ilişkilendirmeleri bilgisiyle donanmış pazarlama uzmanları, belirli bir rengin ya da renklerin bir kombinasyonunun bir şirketin müşteri tabanıyla nasıl yankılanacağını dikkatlice düşünürler.

Marka tanınırlığı ve imaj

Bazı tanınmış markalar renkleri çok akıllıca kullandılar, sadece logolarının rengi ile kolayca tanınabilirler. Tiffany mavisi, UPS kahverengisi ve Coca-Cola kırmızısını düşünün. Bu şirketler, benzer ürünler için tasarlandıklarında başkalarının bu tonları kullanmasını yasaklayan renkli bir ticari markaya sahiptir.

Uğur Köşe

Kaynak:  Live Plan

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Amerikalı Arkeolog, Mısır’da Google Earth Üzerinden Yeni Piramitler Keşfetti

    Bilim İnsanları, Dünyanın En Hızlı Süper Bilgisayarı İçin Hız Rekoru Kırdı