Saçı Kıvırcık Yapan Nedir?

Kıvırcık saçlı bir insansanız, bazı tellerin kıvırcık bazılarının neden düz olduğunu merak edersiniz. Deneysel Biyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre ortaya iki teori çıkıyor.

İlk hipotez, buklelerin saç folikülünün dışbükey tarafında daha fazla sayıda saç hücresi ile açıklanabileceğini belirtmektedir. İç kısımdaki nispeten daha az sayıda hücre, folikülü içeri doğru çekerek kıvrımı oluşturan daha kısa bir kenar oluşturur.

Diğer teori, saç telinin dışbükey ve içbükey kenarlarındaki hücre uzunlukları arasındaki farkların bukleleri açıklayabileceğini düşünmektedir. İlk teoriye benzer şekilde, dıştaki uzun hücreler ve içteki kompakt hücreler arasındaki göreceli boyut farkı kıvrımı oluşturur.

Kıvırcık Saçlar Düz Saçlardan Daha Sıcak tutuyor

Saçı Kıvırcık Yapan Nedir?

Kıvırcık saçların memelileri, düz saçlardan sıcak tutmakta daha iyi olduğu düşünülmektedir. Aslında, bukleler ile dokunan kıllar ısı kaybına karşı son savunma hattını oluşturur. Yeni Zelanda’nın en büyük kurumsal hükümet araştırma enstitülerinden AgResearch’te bilim insanı olan araştırmacı Duane Harland, verdiği demeçte, düz tüyler “cilde yakın bir alan oluşturmak ” ve “daha ​​ince kıvırcık kıllar alanı doldurup havayı hapseder” dedi.

Ancak Harland’ın çalışması sadece Merinos koyunlarındaki bukleleri ele aldı. Bazı insanların kıvırcık teller geliştirmeye itenin ne olup olmadığını bilmek zordur. Harland, “Basit cevap, kimsenin özellikle insan saçı hakkında bir şey bilmemesi.” dedi.  Bununla birlikte, daha tüylü arkadaşlarımızdan kendi foliküler özelliklerimizin kökenleri ve biyolojisi hakkında hala çok şey öğrenebiliriz. Çünkü yeterince geriye giderseniz, saçlarımız aynı genetik kökenlerden evrimleşti. Harland, “Memeli saçı eskidir. Muhtemelen dinozorlardan önce gelişti. “dedi.

Saçı Kıvırcık Yapan Nedir?

İki teoriyi test etmek için Harland ve meslektaşları koyun yünü liflerini yakınlaştırmak ve eğrinin içindeki ve dışarıdaki hücrelerin sayısı ve boyutu arasındaki farkları ölçmek için gelişmiş görüntüleme teknikleri kullandılar. Ekip, hücre sayısının kıvrılma yarattığı fikrini ortaya koyan teoriyi eledi.

“Eğriliğin, lifin kenarında dışarıya en yakın tarafta daha fazla hücre olmasıyla sonuçlandığı teorisine aykırı kanıtlar bulduk.” Dedi. Çünkü her durumda, eğrinin dışındaki hücrelerin daha uzun olduğu fark edildi, “bu da eğriliğin hücre tipi uzunluğundaki farklılıklarla desteklendiği teorisini destekliyor” dedi.

Ne yazık ki, o kadar basit değil. “Tamamen kıvırcık saçların dibine ulaşmadık,” dedi Harland. Çalışma, koyun kıl liflerinin sadece bireysel kesitlerine mikroskop altında baktı. Saçın bu anlık görüntüsü eğriden kaynaklanabilir, kafa karıştıran bazı bükülme kuvvetleri de olabilir.

Bu enine kesitler saç tellerinin bir bütün olarak iyi bir temsili olsa bile, diğer teorinin- hücre sayısının neden olduğunu öne süren- yanlış olduğu anlamına gelmez. Farklı hayvanlardaki farklı saçlar farklı nedenlerden dolayı kıvırcık olmuş olabilir.

Harland, “Daha fazla keşif için alan var.” Diyerek şöyle devam etti: “Dışarıdaki diğer bilim insanları çalışmamızı ilerletmekle meşgul olsaydı harika olurdu. Belki de yanlış bir şey bulduğumuzu fark edecekler, sadece küçük şeyler bulunsa bile bu bilimdir.”

Ülkü Güngör

Yaşayan Bir Dil Gibi Gizlenen Vampir Parazit İle Tanışın

İlk Viking Miğferi İngiltere’de Keşfedildi