içinde ,

Dinozorlar Hakkında Detaylı Bilgiler. Dinozorların Kısa Tarihi

Dinazorlar

Çoğu insan dinozorları büyük, vahşi ve soyu tükenmiş sürüngenler olarak düşünür. Bu büyük ölçüde doğrudur ancak bazı yanlış bilinen şeyler de var. Dinozorlar farklı şekil ve boyutlardaydılar. Onlar tüm zamanların en büyük kara hayvanlarıydı fakat çok sayıda dinozor hindiden daha küçüktü. Dinozorlar ilk olarak 247 ila 240 milyon yıl önce ortaya çıktılar. Uçan dinozorlar dışında nesillerinin tükendiği 65,5 milyon yıl öncesine kadar Dünya’ya hükmettiler. Bilim insanları ne olduğu konusunda tamamen aynı fikirde değiller ancak nesillerinin tükenmesi bir asteroid etkisi, patlayan volkanlar, iklim değişikliği ve muhtemelen diğer faktörleri içeren birden fazla nedene bağlı.

Dinozorlar Hakkında Detaylı Bilgiler. Dinozorların Kısa Tarihi

Uçan Dinozorlar

Sadece büyük, klasik dinozorların soyu tükenmiş durumda. Uzmanların çoğu kuşların yaşayan dinozorlar olduklarına inanırlar. Bir dahaki sefere bir güvercin üzerine pislediğinde bunu düşün.
Fosiller, daha gelişmiş dinozorların bazılarının tüylere ya da tüy benzeri vücut örtülerine sahip olduğunu ancak çoğunun uçamadığını ve muhtemelen süzülemediklerini bile gösteriyor.
Uzun süredir ilk kuş olarak kabul edilen Arkeopteriks(bu durum kesin olmasa da), 2016 Omurgalı Paleontolojisi Derneği ‘nde yayımlanan araştırmaya göre muhtemelen kendisini yerden bir miktar kaldırabilir ancak uzaklara uçamazdı. Tüyler uçmak için değil de kuşlara benzer bu dinozorların yavruyken sıcak kalmalarına ya da diğer kişilere sinyal göndermelerine yardımcı oluyordu.

uçan dinozorlar

Birçok insan, pterozor denilen nesli tükenmiş sürüngenlerin dinozor olduğunu düşünüyor. Onlar dinozorların en yakın akrabalarıydılar fakat teknik olarak dinozorlar değillerdi.Pterosaurların içi boş kemikleri, göreceli olarak büyük beyinleri ve ön ayaklarında basamaklar şeklinde sıralanan, kolları boyunca uzanan deri kanatları vardı. Böylesine ayrıntılı kafa yapıları ve diş eksikliği bulunan canlılar Pterodaktil(bir tür kanatlı dinozor) ailesinde bulunur. Pterozorlar deniz sürüngenleri ve diğer uçamayan dinozorları ile birlikte65 milyon yıl önce gerçekleşen kitlesel yok oluşa kadar hayatta kaldılar.

Kalça kontrolü

Dinozor fosilleri ilk olarak 19. yüzyılda tanındı. Paleontolog Richard Owen, 1842’de “korkunç” ya da “korku verici derecede büyük” anlamına gelen Yunan dinozorlarından türetilen dinozor terimini ve “kertenkele” ya da sürüngen anlamına gelen “sauros” kelimesini kullandı. Bilim insanları dinozorları kemiklerin kalçalarındaki yapıları üzerine ikiye ayırarak sınıflandırıyorlar: Saurichians (sürüngen-benzeri kalça kemerliler) ve Ornithischians (kuş-benzeri kalça kemerliler).Bu saurischian ve ornitischian gruplaması artık tartışmalıdır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki “Güncel Aile ağacı” bölümüne bakın.

Dinozorlar Hakkında Detaylı Bilgiler. Dinozorların Kısa Tarihi

Tanınmış dinozorlar türleri – Tyrannosaurusrex, Deinonychus ve Velociraptordahil – Saurischian dinozorları grubunda yer alır. Bu “sürüngen – kalçalı” dinozorların ilkel hayvanlara benzer şekilde ileriye dönük bir leğen kemiği vardır. Genellikle uzun boyunlu, büyük ve keskin dişleri, uzun ikinci parmakları ve diğer parmaklardan uzakta yer alan güçlü bir başparmağı vardır.
Saurischians iki gruba ayrılır – Sauropod denilen dört ayaklı otçullar ve theropod olarak adlandırılan iki ayaklı etoburlar (yaşayan kuşlar theropod soyundadır).

Theropodlar dinozorlar türleri

Theropodlar iki ayak üzerinde yürüdüler ve etoburlardı. “Theropod”, “canavar ayak” anlamına gelir ve bunlar Allosaurus ve T.rexdahil en korkunç ve en tanınmış dinozorlardan bazılarıdır.
Bilim insanları, Giganotosaurus ve Spinosaurus gibi büyük theropodların kendi avlarını mı yoksa leş mi yediklerini merak ettiler. Kanıtlar fırsatçı avcı olduklarına işaret ediyor.Bu dinozorlar başkalarının avlarını düşürerek beslenirken aynı zamanda etrafta yatan leşleri de yemekten çekinmemişler. Fosil avcıları,bu devasa dinozorların kemiklerinde ısırık izleri bulduğunda böceklerin yamyamlığa karışıp karışmadığını merak ettiler. Fakat sonradan anlaşıldı ki bu hayvanlar kendi türlerini temizlemiş olabilirler, ancak kendi başlarına hiç avlanmadılar.

Sauropodlar dinozorlar türleri

Sauropodlar, uzun kafaları, uzun boyunları ve uzun kuyrukları olan otçulardı. Şimdiye kadarki en büyük kara hayvanları arasındaydı ancak muhtemelen küçük beyinleri vardı. Yaprak yiyen Apatosaurus, Brachiosaurus ve Diplodocus gibi kibar devler bu ailenin bir parçası.

Ornithischian Dinozorlar

boynuzlu dinozorlar

Boynuzlu ve fırfırlı Triceratops, çivili Stegosaurus ve zırhlı Ankylosaurus’u içeren bir grup olan Ornithischian dinozorlar daha yumuşak ve bitki yiyicilerdir. Bu dinozorlar otla beslenebilen bir gagaya sahipti. Sauropodlardan daha küçük olan ornitischia (“kuş kalçalı” anlamına gelir) genellikle sürülerde yaşar ve daha büyük dinozor türlerinin avıdır.
İlginçtir kiornitischia, iki ayaklı duruştan dört ayaklı bir duruşa evrimsel tarihlerinde en az üç kez kaymıştır ve bilim insanları evrim tarihinin başlarında her iki duruşunu da benimseyebileceklerini düşünmektedirler.

Dinozorların Aile ağacı güncellemesi

2017’de metaforik bir bomba, dinozor soy ağacının paleontoloji dünyasına çarptı. Nature dergisinde yayınlanan bir araştırma bu kalça odaklı sınıflandırmanın yanlış olduğunu öne sürdü. Daha ziyadetheropodlar muhtemelen ornitischian dinozorları ile kuzenler ve iki grup –“theropodlar ve Ornithischia” – Ornithoscelida olarak bilinen yeni tanımlanmış bir grup oluşturuyorlar.

Eski(solda) ve yeni (sağda) dinozor soy ağacı. Kaynak: Cambridge Üniversitesi

Araştırmacılar theropodların ve Ornithischia ‘nın ortak birçok anatomik özelliğe sahip olduğunu fark ettikten sonra ortaya çıkan bulgu.
Güncellenmiş soy ağacı eğer doğruysa,diğer dinozorlarda bulunmuyorken neden hem theropodların hem de Ornithischia ’nın tüyleri olduğunun bir açıklaması olabilir.
Bununla birlikte bu hipotezin paleontoloji topluluğu tarafından tam olarak kabul edilebilmesi için önümüzdeki birkaç yıl içinde yeniden test edilmesi gerekecektir.

Deniz sürüngenleri

Dinozorlar çağı boyunca okyanusların derin sularında birçok şey gerçekleşiyordu. “Balık yüzgeçleri” veya iktiyopterygia, Ichthyosaurus türünü de içerir. Bu hayvanlar aerodinamik yapıda, ton balığı ve yunus şeklindeki okyanus avcılarıdır. Bu çok sayıdaki deniz sürüngenlerinin soyuJura döneminin sonunda büyük ölçüde tükendi.

Dinozor klonlama

“Jurassic Park” serisinin popülaritesine rağmen bir dinozor klonlamak imkansız olmasa bile inanılmaz zor olurdu. Bir dinozor klonlamak için araştırmacıların dinozor DNA’sına ihtiyaçları olacaktı. Ancak hayatta kalan kaydedilmiş bilinen bir dinozor DNA’sı yoktur. (en eski kazanılmış ve doğrulanmış DNA örneği eski Kanada’da yaşayan 700.000 yıllık bir ata aittir).
İlgili: Gerçekten Bir Dinozoru Hayata Döndürebilir Miyiz?
Bununla birlikte bazı dinozor organik maddeleri zamana meydan okuyarak test edilebilmiştir. Araştırmacılar, erken dönem kuş fosilinde ördek gagalıbir dinozora ait130 milyon yıllık proteinler ve 80 milyon yıllık kan damarı birlikte Mezozoik döneminden birkaç yumuşak doku ortaya çıkardılar. Ancak, DNA’dan farklı olarak kan damarları ve proteinler hayvanları klonlamak için kullanılamaz.
Bir tavuğu bir dinozor haline dönüştürmek için ortak bir çaba mevcut (unutmayın, kuşlar theropod dinozorlarının torunlarıdır) ancak araştırmacıların kat edecek daha çok yolu var.
Bunlar da ilginizi çekebilir:
Dinozorlarla İnsanlar Birlikte Yaşadı Mı?
Biyoçeşitliliğin Dinozorları Öldüren Etkiden Kurtulması 10 Milyon Yıl Aldı
Bu Bebek Dinozor Emeklemedi, Ama Yavruyken 4 Ayak Üzerinde Yürüdü.
Editör / Yazar: Muhammed Ragıb ÇALIK
Kaynak: https://www.livescience.com/3945-history-dinosaurs.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

18 Yorum