Titan Nedir? Titan Gezegeni Hakkında Her Şey

Satürn’ün en büyük uydusu Titan, olağanüstü ve özel bir dünyadır. Güneş sistemimizin bilinen 150’den fazla uydusu arasında Titan, önemli bir atmosfere sahip olan tek uydudur. Ve Güneş sistemindeki tüm yerler arasında Dünya dışında yüzeyinde nehirler, göller ve denizler şeklinde sıvıların bulunduğu bilinen tek yerdir.

Titan, Merkür gezegeninden daha büyüktür ve güneş sistemimizdeki en büyük ikinci uydudur. Jüpiter’in uydusu Ganymede sadece biraz daha büyüktür (yaklaşık yüzde 2). Titan’ın atmosferi Dünya’nınki gibi çoğunlukla nitrojenden oluşuyor, ancak yüzey basıncı Dünya’nınkinden yüzde 50 daha yüksektir. Titan’ın bulutları, yağmurları, nehirleri, gölleri ve metan ve etan gibi sıvı hidrokarbon denizleri var.

En büyük denizler yüzlerce fit derinliğinde ve yüzlerce mil genişliğindedir. Titan’ın kalın su buzu, kabuğunun altında daha sıvıdır. Esas olarak metandan ziyade sudan oluşan bir okyanustur. Titan’ın yeraltı suyu bildiğimiz gibi yaşamı barındıran bir yer olabilir. Yüzey gölleri ve sıvı hidrokarbon denizleri, alıştığımızdan farklı kimyayı kullanan yaşamı barındırabilir. Titan aynı zamanda cansız bir dünya olabilir.

Titan

Bu görüntü, Satürn’ün uydusu Titan’daki bir hidrokarbon gölünden yansıyan ilk güneş ışığını gösteriyor. Ayna benzeri bir yüzeydeki parıltı, speküler bir yansımadır. Bu tür bir parıltıyı, 8 Temmuz 2009’da NASA’nın Cassini uzay aracındaki görsel ve kızılötesi haritalama spektrometresi (VIMS) tespit etmiştir. VIMS kullanan bilim adamları, 2008’de güney yarımküredeki en büyük göl olan Ontario Lacus’ta sıvının varlığını doğruladılar.

titan

Bu doğal renkli görüntü, metan moleküllerinin güneş ultraviyole ışığı ile parçalandığı ve yan ürünlerin etan ve asetilen gibi bileşikler oluşturmak üzere birleştiği aktif bir yer olan Titan’ın üst atmosferini gösteriyor. Pus, tercihen mavi ve ultraviyole ışık dalga boylarını saçarak karmaşık katmanlı yapısını bu görüntüde kullanılan daha kısa dalga boylarında daha kolay görünen bir hale getirir.

titan

NASA’nın Cassini uzay aracı, Satürn’ün uydusu Titan’ın yaz göklerinde parlak metan bulutlarının yanı sıra kuzey kutbu çevresinde küme halinde karanlık hidrokarbon gölleri ve denizler görüyor.

Titan Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

1. Titanik Uydu

Satürn’ün en büyük uydusu Titan, güneş sistemindeki en büyük ikinci uydudur. Merkür gezegeninden daha büyüktür.

"<yoastmark
NASA’nın Cassini uzay aracından Titan ve Satürn’ün bu doğal renk görünümünde mevsimsel değişikliklere uğrayan dev bir gezegenin önünde dev bir ay beliriyor.

2. Çıkış Yolu

Titan, Güneş’in yaklaşık 886 milyon mil (1,4 milyar kilometre) uzaklığında Satürn’ün yörüngesinde dolaşıyor.

3.Yavaş Gün Doğumu

Titan’ın aynı tarafı her zaman Satürn’e bakar. Bu nedenle Titan’ın Satürn’ün yörüngesine girmesi ve bir kez dönmesi 16 gün sürer.

4. Kaya-Sert Buz

Titan, kaya gibi sert su buzu yüzeyine sahip buzlu bir uydudur. Ancak Titan’ın da yüzeyinin altında bir sıvı su okyanusu olması muhtemeldir.

5. Nadir Hava

Titan’ın, güneş sistemindeki önemli bir atmosfere sahip olduğunu biliyoruz. Çoğunlukla Dünya’daki gibi azot olan tek uydudur.

6. Solo Orbitasyon Dönüşü

Titan’ın bilinen bir uydusu yoktur ancak bir ayın uyduları olması mümkündür.

7. Halkasız

Titan’da halka yok, ancak Satürn’ün bazı uyduları geçmişte halkalara sahiptir. Bazı uyduları ise gezegenin etrafında halkalar oluşturuyor.

8. Yolcu ve Uzun Süreli Bir Misafir

Diğer üç uzay aracı Pioneer 11 ve Voyager 1 ve 2 Satürn’de uçarken Titan’ı inceledi. Ancak Cassini, 13 yıl boyunca Satürn yörüngesindeyken Titan’ın yakınında 127 kez uçtu.

"<yoastmark
NASA’nın Cassini uzay aracı, Satürn’ün en büyük ayının gece tarafına bakıyor. Titan atmosferinin çevresine saçılan ve bir renk halkası oluşturan güneş ışığını görüyor.

9. Potansiyel Olarak Yaşanabilir

Titan’ın yüzey altı okyanusu, bildiğimiz gibi yaşamın varolabileceği bir yer olabilir ve yüzey gölleri ve sıvı hidrokarbon denizleri, bilmediğimiz yaşam arayışları olabilir.

10. Gelin Gezin

Titan’ın havası, uzay giysisi olmadan dolaşabileceğiniz kadar yoğun. Ama bir oksijen maskesine ve acı soğuktan korunmaya ihtiyacınız olur.

Titan gerçekleri

Yüzey sıcaklığı: -179 santigrat derece (-290 derece Fahrenhayt)

Güneş’ten ortalama uzaklık: 9,5 AU

Çap: 5.149 kilometre (3.200 mil)

Hacim: 71.6 milyar kübik kilometre (17,2 milyar kübik mil), Dünya’nın ayı Titan’ın içine yaklaşık 3,3 kat sığabilir

Yerçekimi: 1,35 m/s 2

Güneş günü: 382 Dünya saati

Güneş yılı: 29 Dünya yılı

Atmosfer: Çok kalın ve puslu; az miktarda metan ile çoğunlukla azot

Biliyor Musun?

Titan kulağa her ne kadar egzotik gelse de, bazı yönlerden güneş sistemindeki en misafirperver dünyalardan biridir. Titan’ın nitrojen atmosferi o kadar yoğundur ki bir insanın yüzeyde dolaşmak için basınç giysisine ihtiyacı olmayacaktır. Bununla birlikte, bir oksijen maskesine ve soğuğa karşı korumaya ihtiyaç olacaktır. Titan’ın yüzeyindeki sıcaklık -290 Fahrenheit (-179 santigrat) civarındadır.

Titan’ın yoğun atmosferi ve kabaca Dünya’nın Ay’ına eşdeğer yerçekimi, Titan’ın gökyüzünden düşen bir yağmur damlasının Dünya’dakinden daha yavaş düşeceği anlamına geliyor. Dünya yağmuru saatte yaklaşık 20 mil düşer. Bilim insanları Titan’daki yağmurun saatte yaklaşık 3,5 mil düştüğünü hesapladılar. Titan’ın yağmur damlaları da oldukça büyüktür. Dünya yağmur damlalarının maksimum çapı yaklaşık 0,25 inç’tir. Titan’daki yağmur damlaları 0,37 inç çapa ulaşabilir.

Pop Kültürü

Titan, 2009 yapımı ‘Star Trek’ adlı U.S.S projesiyle öne çıkmış, Dünya’ya saldıran Romulan gemisine gizlice girmek için Titan’ın atmosferindeki çarpıklıktan yararlanılmıştır. Titan ayrıca ‘Star Trek Nemesis’ filminin yanı sıra ‘Star Trek: The Next Generation’ ın bir bölümünde de rol aldı. ‘Gattaca’ filmi ve ‘Futurama’ ve ‘Eureka’ dizileri ile ikonik anime dizisi ‘Cowboy Bebop’ gibi diğer bazı televizyon şovları ve filmlerinde de yer alıyor. Düzinelerce video oyunu ve diğerlerinin arasında Marvel ve DC’den birkaç çizgi roman içerdiği  gibi Titan’ı da içeriyor.

Titan, aralarında Arthur C.Clarke, Philip K.Dick, ve Isaac Asimov’un da bulunduğu bilimkurgu devlerinin yanı sıra efsanevi ‘Star Trek’aktrisi Nichelle Nichols’un düzinelerce kısa öyküsünde ve romanında bir sahne veya konu olmuştur. Kurt Vonnegut gibi edebi büyükler bile kurgularına Titan’ı dahil ettiler.


Bunlar da ilginizi çekebilir

kodlama

Yeni Başlayanlar için 5 Adımda Android Uygulaması Geliştirme Rehberi

Mısır Piramitleri

Mısır Piramitleri Nedir? Kim Tarafından İnşa Edilmiştir?