Güneş Sistemi Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Güneş Sistemi, gezegenler arasında çoğunlukla boş alanlar bulunan geniş bir yerdir. Ancak Kuiper Kuşağı ve Oort Bulutu’nda henüz keşfedilmemiş kuyruklu yıldızlar, asteroitler, kayalıklar ve donmuş nesneler (cüce gezegenler dahil) vardır.

Güneş Sistemi; gezegenler, aylar, asteroitler, kuyruklu yıldızlar ve göktaşları dahil olmak üzere güneşin etrafında dönen her şeyden oluşur. Antik Romalılar tarafından “Sol” olarak adlandırılan güneşten başlayarak dört iç gezegeni geçip, Asteroit Kuşağı üzerinden dört gaz devine ve disk şeklindeki Kuiper Kuşağı’na ve çok ötesindeki gözyaşı şeklinde olan Heliopoz’a kadar gider.

Bilim insanları, Güneş Sistemi’nin son noktasının, güneşten yaklaşık 9 milyar mil (15 milyon kilometre) uzakta olduğunu tahmin ediyor. Heliopoz’un ötesinde, aynı zamanda güneş sistemini çevrelediği düşünülen dev, küresel bir Oort Bulutu yatıyor.

Güneş Sistemi’nin Keşfi:

Gök bilimciler binlerce yıldır yıldızlar arasında hareket ediyor gibi görünen ışık noktalarını takip etti. Eski Yunanlılar onlara “gezgin” anlamına gelen “gezegen” adını verdiler. Merkür, Venüs, Mars, Jüpiter ve Satürn Antik Çağ’da biliniyordu ve teleskobun icadı sonrası Asteroit Kuşağı, Uranüs, Neptün, Plüton ve bu dünyanın uydularının çoğu bu listeye eklendi.

Uzay Çağ’ının şafağında, bugün bütün hızıyla devam eden bir macera olan sistemimizi keşfetmek için düzinelerce sonda fırlatıldı. Şimdiye kadar yalnızca bir uzay aracı, Voyager 1, eşiği geçerek yıldızlararası uzaya ulaştı.

Eris’in keşfi, cüce gezegenlerin yeni keşiflerini başlattı ve sonunda Uluslararası Astronomi Birliğinin “gezegen” tanımını revize etmesine yol açtı. Bu revizyon, 2006’da Plüton’un durumunun gezegenden cüce gezegene değiştirilmesine neden oldu. Fakat özellikle 2015’de icra edilen Yeni Ufuklar misyonu dünyada muazzam jeolojik çeşitlilik bulduktan sonra bu kararın doğruluğu hakkında tartışmalar başladı.

Güneş Sistemi Hakkında
Güneş Sistemi

Gök bilimciler, 20 Ocak 2016’da varlığının kuramsal kanıtı açıklandıktan sonra, gerçek bir dokuzuncu gezegen olan güneş sistemimizdeki başka bir gezegeni arıyor. Bilim insanlarının “Gezegen Dokuz”, olarak adlandırdıkları, Dünya’nın kütlesinin yaklaşık 10 katı ve Plüton’un kütlesinin 5000 katı olan bir gezegen.

Güneş Sistemi’nin Oluşum:

Pek çok bilim insanı, güneş sistemimizin “solar nebula (güneş bulutsusu)” olarak adlandırdıkları dev, dönen bir gaz ve toz bulutundan oluştuğunu düşünüyor. Bulutsu oluşum, yerçekimi etkisiyle çökerken, eksen etrafındaki dönüş hızı sayesinde düz bir disk haline geldi.

Güneşi oluşturmak için gereken malzemenin çoğu merkeze doğru çekildi. Diskteki diğer parçacıklar, çarpışarak ve birbirine yapışarak asteroitleri, kuyruklu yıldızları, ayları ve gezegenleri olmak üzere birleşen asteroit boyutlu nesneleri oluşturdular.

Güneşten gelen güneş rüzgarı o kadar güçlüydü ki, hidrojen ve helyum gibi daha hafif elementlerin çoğunu en içteki gezegenlerden uzaklaştırarak, çoğunlukla küçük, kayalık dünyaları geride bıraktı. Güneş rüzgarının dış bölgelerde çok daha zayıf olması, çoğunlukla hidrojen ve helyumdan oluşan gaz devlerini ortaya çıkardı.

Güneş Sistemi Hakkında
Güneş

Güneş:

Güneş Sistemimizdeki en büyük nesne olan Güneş, sistemin toplam kütlesinin %99,8’ini oluşturur. Dünya’da ve muhtemel başka yerlerdeki yaşamı mümkün kılan ısının ve ışığın çoğunu yayar. Gezegenler, elips adı verilen oval şekilli yörüngelerde, güneş her bir elipsin merkezden biraz uzağında olacak şekilde güneşin yörüngesinde döner. NASA’nın bileşimi hakkında daha fazla bilgi edinmek ve güneş aktivitesi ve Dünya üzerindeki etkisi hakkında, daha iyi tahminler yapmak için güneşi gözlemleyen bir uzay aracı filosu var.

İç Güneş Sistemi:

Dört iç gezegen; Merkür, Venüs, Dünya ve Mars çoğunlukla demir ve kayadan oluşur. Benzer boyutları ve bileşimleri nedeniyle karasal veya yeryüzü benzeri gezegenler olarak bilinirler. Dünya’nın bir doğal uydusu vardır (ay) ve Mars’ın iki uydusu vardır (Deimos ve Phobos). Mars ve Jüpiter arasında Asteroit Kuşağı bulunur.

Asteroitler küçük gezegenlerdir ve bilim insanları, 750.000’den fazla, bir milin beşte üçünden daha büyük (1 km) çapları olan, milyonlarca küçük asteroit olduğunu tahmin ediyor. Yaklaşık 590 mil (950 km) çapında cüce gezegen olan Ceres’te bu kuşakta varlığını sürdürüyor. Bazı asteroitler, onları güneş sistemine yaklaştıran ve Dünya veya diğer iç gezegenlerle çarpışmalarına yol açan yörüngelere sahiptir.

Dünya, bir uzay aracı filosu ile çevrilidir ve Mars şu ana kadar birçok uzay aracı tarafından da ziyaret edilmiştir. En öne çıkan Mars görevlerinden bazıları arasında Curiosity uzay aracı, Opportunity uzay aracı, Mars Keşif Gezgini (yörüngeden yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çeker), Viking iniş ve gezgini yer alıyor.

Güneş Sisteminde Yer Alan Venüs Gezegeni, on yıllardır Amerikan, Avrupa ve Sovyet uzay araçları tarafından keşfedilmeye devam ediyor.
Güneş Sistemi Hakkında
Venüs

Merkür, birkaç kısa yol ve iki uzun vadeli göreve ev sahipliği yaptı. Bunlardan MESSENGER görevi tamamlanmış durumda ve BepiColombo görevi 2018’den beri devam etmekte. Dış gezegenler (Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün) kalın dış gaz katmanlarına sahip dev dünyalardır. Bu gezegenlerin, kayalıktan buzula ve hatta volkanik (Jüpiter’ de olduğu gibi) formlarda ve değişen çeşitli kompozisyonlara sahip düzinelerce uyduları vardır.

Neredeyse tüm gezegenlerin kütlesi hidrojen ve helyumdan oluşur ve bu onlara güneşinkine benzer bileşimler verir. Dış katmanların altında katı yüzeyleri yoktur. Kalın atmosferlerinden gelen basınç, iç kısımlarını sıvılaştırır ancak çekirdeklerinde kayalık forma sahip olabilirler. Satürn’ün meşhur olduğu toz, kaya ve buz halkaları bu formlardan oluşmaktadır.

Kuyruklu yıldızlar genellikle kirli kartopları olarak bilinir.

Çoğunlukla buz ve kayadan oluşur. Bir kuyruklu yıldızın yörüngesi onu güneşe yaklaştırdığında, merkez çekirdeğindeki buzun bir kısmı kuyruklu yıldızın güneşli tarafından fırlayan gaza dönüşür. Ve güneş yıldızın hareketiyle birlikte dışarıya doğru uzun bir kuyruk oluşturulmasını sağlar.

Yörüngelerini 200 yıldan daha kısa bir sürede tamamlayan kısa dönem kuyruklu yıldızların, disk şeklindeki Kuiper Kuşağı’ndan kaynaklandığı düşünülürken, geri dönüşü 200 yıldan fazla süren uzun dönem kuyruklu yıldızların küresel Oort Bulutu’ndan geldiği düşünülmektedir.

Jüpiter ve Satürn’ün her biri birkaç uzay aracı tarafından ziyaret edildi ve ayrıca Jüpiter; Juno ve Galileo, Satürn; Cassini gibi uzun vadeli görevlere ev sahipliği yaptı. Ancak Uranüs ve Neptün, yalnızca 1980’lerde Voyager 2 uzay aracının yanından geçişi sırasında görüldü.

Bazı bilim insanları 2030’larda oraya da uçmak için bir Uranüs veya Neptün yörünge aracı yaratmaya çalışıyor. Bilim insanları gaz devlerinde hava ve bulut oluşumlarındaki uzun vadeli değişiklikleri izlemek için yerden de gözlemler yapıyor.

NEPTÜN ÖTESİ(TRANS NEPTUNIAN) OBJELER

Gök bilimciler uzun zamandır Kuiper Kuşağı olarak bilinen, Dünya’nın Güneş’e olan uzaklığının yaklaşık 30 – 55 katı kadar uzaklıkta, Neptün yörüngesinin ötesinde bir buzlu malzeme şeridinin varlığından şüpheleniyorlardı ve 20. yüzyılın son on yılından günümüze kadar, bu türden binden fazla nesne bulduk. Bilim insanları, Kuiper Kuşağı’nın genişliğinin 60 milden (100 km) daha büyük yüz binlerce buzlu cisme ve tahmini bir trilyon veya daha fazla kuyruklu yıldıza ev sahipliği yaptığını tahmin ediyor.

Artık cüce gezegen olarak kabul edilen Plüton da Kuiper Kuşağı’nda yaşıyor ve artık yalnız olmadığını biliyoruz. Son eklemeler arasında Makemake, Haumea ve Eris var. Quaoar olarak adlandırılan başka bir Kuiper Kuşağı nesnesi muhtemelen bir cüce gezegen olarak kabul edilecek kadar büyüklükte ancak henüz böyle sınıflandırılmamıştır.

Plüton’un yaklaşık dörtte üçü büyüklüğünde olan Sedna ise Oort Bulutu’nda keşfedilen ilk cüce gezegendir. NASA’nın Yeni Ufuklar görevi, 14 Temmuz 2015’de Plüton sistemi tarihinin ilk geçişini gerçekleştirdi ve Kuiper Kuşağı’nı keşfetmeye devam ediyor. Yeni Ufuklar aracı, 1 Ocak 2019’da, 2014 MU69 nesnesi tarafından uçacak.

Gezegen Dokuz varsa, muhtemelen Neptün’ün yörüngesinden 20 kat daha uzak bir mesafede, Güneş’in yörüngesinde döner. (Neptün’ün yörüngesi, en yakın noktasında güneşten 2,7 milyar mil uzaklıktadır.) Bu tuhaf dünyanın yörüngesi, Güneş’in Dünya’ya olan yörüngesinin mesafesinden yaklaşık 600 kat daha uzaktır.

Bilim insanları aslında Güneş Sisteminde Dokuzuncu Gezegeni doğrudan görmediler!

Bazı gök bilimciler onun varlığını tartışıyor. Var olduğunu iddia eden bilim insanları bu teoriyi Kuiper Kuşağı’ndaki diğer nesneler üzerinde uyguladığı yerçekimsel etkilerinden yola çıkarak öne sürüyor.

Kuiper Kuşağı’nın sonu, güneş sisteminin, güneşin yaydığı elektrik yüklü parçacıkları içeren gözyaşı şeklindeki geniş bir uzay bölgesi olan heliosferin en uç noktasıdır. Birçok gök bilimci, heliopoz olarak bilinen heliosferin sınırının güneşten yaklaşık 9 milyar mil (15 milyar km) uzakta olduğunu düşünüyor.

NASA’ya göre Oort Bulutu, Kuiper Kuşağı’nın çok ötesinde yer alır ve teorik olarak 5-100.000 astronomik birim (AU), Güneş ile Dünya arasındaki mesafe (yaklaşık 93.000.000 mil veya 150 milyon kilometre) arasında uzanır ve 2 trilyon buzlu cisme ev sahipliği yapar.

İleri Okuma:

Space.Com: Güneş Sistemi Gerçekleri

Yoruma kapalı.

Bir yorum

Virüsler Nedir? Virüslerin Keşfi Nasıl Olmuştur?

Medeniyetlerin Beşiği Mezopotamya Hakkında Bilgiler