Ani Koku Kaybı Yaşayanlar Gizli Koronavirüs Taşıyıcısı Olabilir!

Britanyalı rinologlar tarafından toplanan veriler, başka herhangi bir belirti göstermeseler dahi ani koku kaybı yaşayan kişilerin gizli koronavirüs taşıyıcısı olabileceğine işaret ediyor. ( rinolog burun ve sinüs hastalıkları uzmanı )

Birleşik Krallık’ın önde gelen kulak, burun, boğaz uzmanları, Güney Kore, Çin ve İtalya’da, Kovid-19 testi pozitif çıkan hastaların yaklaşık üçte birinin, Anosmi ya da Hipozmi olarak bilinen koku kaybı yaşadığını bildirdiğini aktardı.

Britanya Rinoloji Derneği profesörü Clare Hopkins ve İngiliz Kulak Burun Boğaz Derneği başkanı profesör Nirmal Kumar yaptıkları ortak bir açıklamada bildirdiler:
“Testlerin daha yaygın olduğu Güney Kore’de, pozitif çıkan hastaların yüzde 30’u, hafif vakalar dışında başlıca belirti olarak koku kaybını gösteriyor”

Ani koku kaybı ve tat kaybı

Ani Koku Kaybı Yaşayanlar Gizli Koronavirüs Taşıyıcısı Olabilir!

Profesörler, COVID-19 için testi pozitif çıkmış olan dünyadaki birçok hastanın, daha yaygın olarak gözlenen yüksek ateş ve öksürük semptomları olmaksızın sadece koku ve tat kaybı belirtileri sunduğunu söylediler.

Açıklamada, “Diğer semptomların yokluğunda Anosmi rahatsızlığı ile başvuran hasta sayısında belirgin bir artış olduğuna dair hızla artan sayıda rapor bulunmaktadır.” “İran, izole Anosmi vakalarında ani bir artış olduğunu bildirdi. Ayrıca ABD, Fransa ve Kuzey İtalya’daki vakalar da aynı artışı gösteriyor.”

Bilinen diğer belirtilerin bu vakalarda olmaması, bu kişilerin Covid-19 testi yaptırmamış olduğu anlamına gelebilir. Bilim insanları bu kişilerin dünya genelinde virüsün hızla yayılmasına neden olabileceğini bildiriyor.

“COVID-19’un şimdiye kadar hızla yayılmasını kolaylaştıran gizli taşıyıcılardan bazıları olabilir.” diye eklediler.

Gençler ortak koronavirüs belirtileri göstermeyebilir.

Profesör Kumar Sky News’e, özellikle genç hastaların, yüksek ateş ve kalıcı öksürüklerin daha yaygın olarak tanınan koronavirüs semptomlarını göstermeden sadece koku veya tat kaybı gösterebileceğini söyledi .

“Genç hastalar, öksürük ve ateş gibi önemli semptomlara sahip değiller. Ancak sadece koku ve tat duyusu kaybına sahip olabilirler , bu da bu virüslerin burunda konakladığını gösteriyor ” dedi.
Bilim insanları bu belirtileri gösteren kişilerin, virüsü daha fazla yaymamak için kendini 7 günü karantinaya alması gerektiğini söyledi.

Çeviri: Berfin KIZILASLAN / Kaynak: Science Alert

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Hantavirüs

Hantavirüs: Çin’de Yeni Virüs Gündemde! Nedir Bu Hantavirüs?

Yeni bir çalışma, Yaz Aylarında Koronavirüs Bitebilir Mi?