Bermuda Şeytan Üçgeni Nedir? Ve Kaybolanlar

Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen Florida, Porto Riko ve Bermuda arasındaki okyanus bölgesi, gizemlerin kaynağıdır. Yüzyıllar boyunca, iz bırakmadan kaybolan gemilerin ve uçakların raporları, halk bilincini perçinledi. Ayrıca bu bölgeye “Bermuda Şeytan Üçgeni” adının verilmesine sebep oldu.

Bermuda Şeytan Üçgeni nedir?

bermuda şeytan ücgeni
Bu harita, kötü şöhretli Bermuda Şeytan Üçgeni’nin genel konumunu gösterir.

Bermuda Şeytan Üçgeni, Kuzey Atlantik Okyanusu’nun batı kesiminde, gemilerin, uçakların ve insanların gizemli bir şekilde ortadan kaybolduğu iddia edilen bir bölgedir.

Atlantik Okyanusu’nun efsanevi Bermuda Şeytan Üçgeni, onlarca yıldır gemilerin, uçakların ve insanların açıklanamayan kaybolmalarıyla insanın hayal gücünü ele geçirdi.

Bazıları, bilinmeyen ve gizemli güçlerin, dünya dışı varlıkların araştırma için insanları yakalaması gibi, açıklanamayan kaybolmaları açıkladığını düşünüyor; kayıp kıta Atlantis’in etkisi ; nesneleri diğer boyutlara çeken girdaplar; ve diğer tuhaf fikirler.

Bazı açıklamalar kanıta dayalı olmasa da bilime dayalıdır. Bunlar arasında okyanus gazı (okyanus çökellerinden çıkan metan gazı) ve jeomanyetik akış hatlarındaki bozulmalar yer alır.

Çevresel düşünceler, kaybolmaların çoğunu olmasa da çoğunu açıklayabilir. Atlantik tropik fırtınalarının ve kasırgalarının çoğunluğu Bermuda Şeytan Üçgeni’nden geçer ve hava tahminlerinin iyileştirilmesinden önceki günlerde, bu tehlikeli fırtınalar birçok gemiyi harap etti.

Ayrıca, Gulf Stream hava koşullarında hızlı, bazen şiddetli değişikliklere neden olabilir. Ek olarak, Karayip Denizi’ndeki çok sayıda ada, gemi navigasyonu için tehlikeli olabilecek birçok sığ su alanı yaratır. Ve Bermuda Şeytan Üçgeni’nin “manyetik” bir pusulanın bazen “manyetik” kuzeyin aksine “gerçek” kuzeyi gösterdiği bir yer olduğuna dair bazı kanıtlar var.

Hakkında Yazılan Kitaplar

1975 yılında gazeteci Larry Kusche “Bermuda Şeytan Üçgeni Gizemi Çözüldü” şeklinde bir haber yayınladı. Haberin içeriğinde bir çok yazarın yayınlarında olanlar da dahil olmak üzere 1840’tan 1973’e kadar mümkün olduğu kadar çok Bermuda Şeytan Üçgeni olayı üzerinde yeniden inceleme yapılmıştır.

Bermuda Şeytan Üçgeni
Bermuda Şeytan Üçgeni Aslında Bir Gizem Değildir. İşte Gerçek!

Bermuda Şeytan Üçgeni’ni kaleme alanlar arasında bu efsanenin babası olarak tanımlanabilecek kişi Charles Berlitz’dir. Berlitz kitabını 1974 yılında yayımlamıştı ve bu alanda garip bir şeylerin olduğunu gösteren ilk kitaptı. Kusche, yazarların hikâyelerinin çoğunun herhangi bir gerekçesi olmadan başka yayınlardan tekrarlanarak yazıldığını ve bunun kaynağının Charles Berlitz’in 1974 yılında kaleme aldığı kitap olduğunu belirtiyor.

Peki Kuschetam olarak ne buldu?

Bazı durumlarda, söz konusu gemilerin mevcut bir kaydı yoktur. Diğerlerinde ise gemiler ve uçaklar kayıtlıydı, ancak “gizemli kayıpları” yazarların bahsetmediği kötü fırtınalardaydı. Bu açıklamalar Bermuda Şeytan Üçgeni’nde kaybolmaların olmadığını iddia etmek değildir ancak bölgenin hem gemiler hem de uçaklar için popüler bir rota olduğunu hatırlatmakta fayda var. Bu sebepledir ki böylesine yoğun bir hava ve deniz trafiğinin olduğu bir bölgede diğer bölgelere göre daha fazla kayıp olayları yaşanacağı açıktır.

Atlantik mezarlığı

atlantik mezarligi
Kıta sahanlığı boyunca hain sığlıklar ve resifler bulunabilir.

Bermuda Şeytan Üçgeni bölgesi bazı sıra dışı özelliklere sahiptir. Dünya üzerindeki iki yerden biri – diğeri, benzer gizemli bir üne sahip olan, Japonya’nın doğu kıyısındaki Şeytan Denizi lakaplı bir bölgedir gerçek kuzey ve manyetik kuzeyin sıralandığı, bu da pusula okumalarını zorlaştırabilir.

Aynı zamanda dünyanın en derin su altı siperlerinden bazılarına da ev sahipliği yapmaktadır; enkaz, okyanus yüzeyinin kilometrelerce altındaki sulu bir mezara yerleşebilir.

Bermuda Şeytan Üçgeni’ndeki deniz tabanının çoğu yaklaşık 19.000 fit (5.791 metre) aşağıdadır; güney ucunun yakınında, Porto Riko Çukuru bir noktada deniz seviyesinden 27.500 (8.229 metre) fit aşağıya iner.

Kıta sahanlığı boyunca hain sığlıklar ve resifler bulunabilir. Sahil Güvenlik’e göre, resifler üzerindeki güçlü akıntılar sürekli olarak yeni seyir tehlikeleri doğuruyor.

Ancak Feit, Gulf Stream’in üçgenin batı kenarı boyunca ilerlediğini ve bunun bir faktör olabileceğini belirtti. Gulf Stream, Kuzey Atlantik Okyanusu’nda dolaşan, okyanus içindeki 40 ila 50 mil genişliğinde (64 ila 80 kilometre genişliğinde) bir nehir gibidir.

Ilık su ve iki ila dört düğümlü akıntılar, içinde kanalize edilmiş hava durumu modelleri yaratabilir.

Feit, “Doğru atmosfer koşullarına sahipseniz, beklenmedik şekilde yüksek dalgalar elde edebilirsiniz” dedi. “Dalga yükseklikleri Gulf Stream’in sekiz fit dışındaysa, içinde iki hatta üç kat daha yüksek olabilirler. Denizciler bazen Gulf Stream’i üzerindeki bulutlardan ve gök gürültülü fırtınalardan tanıyabilirler.”

Sahil Güvenlik ayrıca, öngörülemeyen Karayip-Atlantik fırtınalarının, genellikle pilotlar ve denizciler için felaket anlamına gelen su hortumlarına yol açabileceğini belirtiyor.

Yine de, dev bir kalamarın dokunaçlarının masum bir gemiyi deniz tabanına kadar güreşmesi veya bir uzaylı tarafından kaçırılması gibi korkunç bir fikir verildiğinde, insan hatası, kalitesiz mühendislik ve huysuz bir Tabiat Ana’ya karşı Bermuda Şeytan Üçgeni efsanesine direnebilecek olan?

Ortadan Kaybolma Teorileri

Bermuda Şeytan Üçgeni
Bermuda Şeytan Üçgeni Aslında Bir Gizem Değildir. İşte Gerçek!

Eğer Bermuda Şeytan Üçgeni gerçekten iddia ettiği tehlike bölgesiyse uçağın ve deniz yoluyla taşınan gemilerin okyanusun belirli bölgelerinde kaybolmasının bir çok rasyonel nedeni vardır.
En muhtemel teoriler, uzaylıları veya öfkeli Atlas okyanusunu değil, coğrafyayı içerir.

Bir açıklamaya göre okyanus tabanının yüksek basınç altında bir gaz-buz-tortu karışımı oluşturabilen metan açısından nispeten zengin olduğunu göstermektedir. Bir su altı toprak kayması meydana gelirse, bu zararlı karışım deniz tabanından atmosfere kadar çıkabilir. Ayrıca sarhoş edici bir etkiyle pilotlara veya çevresindeki herhangi bir şeye zarar verebilir.

Bu patlamaların açık deniz petrol kulelerine zarar verdiği bilinmektedir. Bu da en gizemli kayıpların en azından bazılarında rol oynayabilecekleri anlamına gelir. Bilim insanları okyanus tabanı daha ayrıntılı olarak haritalanınca daha net bilgiler vereceklerdir.

Okyanus tabanının en son haritası 2014 yılında gerçekleşti. Dünya’nın yerçekimi alanının gelişmiş ölçümlerini kullanmasına rağmen önemli coğrafi özelliklerin veya bireysel gemi enkazlarının yerlerine dair hala sadece 3 mil (5 kilometre) bir çözünürlüğü var. Ve bu tam olarak belirlemeniz gerekenden çok daha düşük.

Uçuş 19’un Kaybolması

ucus19 kaybolmasi
Bermuda Şeytan Üçgeni ucus19 ekibinin kaybolması

Bermuda Şeytan Üçgeni efsanesi sonsuza dek 5 Aralık 1945’te gerçekleşen kader uçuşuna bağlı kalacak.

Uçuş 19, Fort Lauderdale, Florida’daki ABD Donanma Hava Üssünden kalktı. 14 adam taşıyan beş TBM İntikamcı Torpido Bombardıman Uçağı, rutin bir seyir eğitim görevi için o gün öğleden sonra yaklaşık 2:10’da havalandı.

Eğitmen Teğmen Charles Taylor liderliğindeki görev, Hen and Chickens Shoals üzerinde birkaç bombalama tatbikatı ile üç ayaklı üçgen bir rotada uçmaktı.

Taylor, Küresel Konumlandırma Sisteminin (GPS) navigasyon için sıradan hale gelmesinden önceki bir çağda, bombalamadan kısa bir süre sonra umutsuzca kayboldu.

1945’te su üzerinde uçan pilotlar, pusulalara güvenmek ve belirli bir yönde ne kadar süredir ve hangi hızda uçtuklarını bilmek zorundaydı.

Görünüşe göre Taylor’ın uçağındaki her iki pusula da arızalıydı. Uçak içi iletişim dökümleri, saat takmadığını gösteriyor. Okyanusun ortasında yer işareti yok.

Ilık gün ışığı karanlıkta fırtınalı denizlere dönerken uçaklar bir yöne, sonra diğerine uçtu.

Taylor’ın bir plan formüle ettiği duyulur; İlk uçağın yakıt seviyesi 10 galonun altına düşer düşmez, beş uçağın tümü denize inecekti.

İntikamcı, son derece sağlam bir uçak olarak biliniyordu. Deniz Tarihi Merkezi’nin Deniz Havacılığı Tarihi şubesinde tarihçi olan Mark Evans, pilotların bazen onlara “Demir Kuşlar” veya Grumman demir fabrikası dediğini söyledi.

“Tank gibi inşa edildiler” dedi. “Defalarca savaştan tamamen ateşlenmiş ve çalışır durumda dönmüşlerdi. Pilotlar onları severdi.”

Bermuda Üçgeninde Kaybolanlar

bermuda ucgeni
Bermuda Şeytan Üçgeninde kaybolanlar

1945: 5 Aralık, Flight 19 (beş TBF İntikamcısı ) 14 havacıyla kaybetti ve daha sonra aynı gün PBM Mariner BuNo 59225, Flight 19’u ararken 13 havacıyla kaybetti .

1947: 3 Temmuz, bir Douglas C-54 , pilot türbülansta kontrolü kaybettikten sonra Florida kıyılarında düştü.

1948: 30 Ocak, Avro Tudor G-AHNP Star Tiger , Azorlar’daki Santa Maria Havalimanı’ndan Bermuda’daki Kindley Field’a giderken altı mürettebat ve 27 yolcuyla birlikte kayboldu.

1948: 28 Aralık, Douglas DC-3 NC16002 , San Juan, Porto Riko’dan Miami , Florida’ya giderken üç mürettebat ve 36 yolcuyla birlikte kayboldu.

1949: 17 Ocak, Avro Tudor G-AGRE Star Ariel yedi mürettebat ve 13 yolcuyla Bermuda’daki Kindley Field’dan Jamaika’daki Kingston Havaalanına giderken kayboldu.

1949: 16 Kasım, bir B-29 [42-65289] (2nd Bomb Sq) Atlantik’e indi. İki mürettebat kayıptı ancak üç gün sonra hayatta kalan 18 kişi Bermuda’nın 685 mil kuzeydoğusunda kurtarıldı.

1956: 9 Kasım, bir Martin Marlin (VP-49), Bermuda’dan kalkan on mürettebatla birlikte kayboldu.

1962: 8 Ocak , ABD Doğu Kıyısı ile Azorlar arasında Atlantik üzerinde bir USAF KB-50 51-0465 (427th AR Sq) kayboldu.

1965: 9 Haziran, Florida ve Grand Turk Adası arasında 440. Birlik Taşıyıcı Kanadı’na ait bir USAF C-119 Uçan Kapalı Vagonu [10] Uçaktan son çağrı , Bahamalar’daki Crooked Adası’nın hemen kuzeyindeki bir noktadan geldi . Büyük Türk Adası. 18 Temmuz 1965’te, Acklins Adası’nın kuzeydoğu kıyısının hemen dışındaki Gold Rock Cay sahilinde uçağın enkazı bulundu.

1965: 6 Aralık, Özel ERCO Ercoupe F01 [12] , Ft’den giderken pilot ve bir yolcuyla birlikte kayboldu . Lauderdale’den Büyük Bahamalar Adası’na.

1971: 23 Temmuz, 4 kişilik Cessna 337 Super Skymaster, içinde 4 yolcuyla Curaçao ve Barbados arasında düştü: Jerome ve Leatrice Levin ve Paul ve Delores Warren. 2 haftalık yoğun aramanın ardından uçakta veya yolcularda hiçbir şey bulunamadı ve o zamandan beri de hiçbir şey bulunamadı.

1978: 3 Kasım, Eastern Caribbean Airways Flight 912, Irving Rivers tarafından uçurulan ve St. Croix’ten St. Thomas’a gelen bir Piper Chieftain, kontrol kulesi tarafından görüldükten sonra ortadan kayboldu ve hiçbir iz bulunamadı.

2005: 20 Haziran, Bir Piper PA-23 , Treasure Cay Adası, Bahamalar ve Fort Pierce , Florida arasında kayboldu . Gemide üç kişi vardı.

2007: 10 Nisan, Bir Piper PA-46-310P , 6. seviye bir fırtınaya girip irtifa kaybettikten sonra Bird Cay yakınlarında kayboldu. İki ölüm listelendi.

2017: 23 Şubat Türk Hava Yolları’nın TK183 sefer sayılı uçuşu (bir Airbus A330-200 ), üçgen üzerinde meydana gelen bazı mekanik ve elektrik sorunları nedeniyle Küba Havana’dan Washington Dulles havaalanına yön değiştirmek zorunda kaldı.

2017: 15 Mayıs Özel bir MU-2B uçağı, Miami’deki hava trafik kontrolörleriyle radar ve telsiz bağlantısından kaybolduğunda 24.000 fitteydi.Uçak enkazı daha sonra bulundu.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Muhammed Ragıb ÇALIK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

paralel evrenler

Paralel Evrenler Hakkında Merak Edilen Teoriler ve Kanıtlar

Ya Yeryüzündeki İlk Gelişmiş Medeniyet Biz Değilsek?