Uzaylılar ‘Lurkers’ Bizi Uzaydan Gizlice Gözetliyor Olabilir

Onlara ‘lurkers’ deniyor ve belki de daha önce varlığımızdan beri bizi milyonlarca yıldır gizlice uzaydan izliyorlar. Amerikalı fizikçi James Benford tarafından hazırlanan yeni bir bilimsel makalede bu cesur iddia ortaya atıldı.

Fakat Benford’un fikirlerinin radikal görünmesine rağmen, SETI (Dünya Dışı İstihbarat Arayışı) topluluğunda bu fikir uzun bir varsayım geçmişine dayanıyor.

İlgili: ABD Donanması Ufo ‘ların Gerçek Olduğunu Doğruladı

Uzaylılar ‘Lurkers’ Bizi Uzaydan Gizlice Gözetliyor Olabilir

1960 yılında, Stanford radyo fizikçisi Ronald Bracewell ilk olarak “üstün Galaktik topluluklar” ‘nınyıldızlararası otonom sondalarını, Dünya’da dahil olmak üzere diğer yaşam formlarıyla gözlemlemek, izlemek ve hatta iletişim kurmak için uzaya yaymış olabilecekleri fikrini önerdi.

Benford yeni makalesinde “Yakınlarda bulunan bir sonda, medeniyetimiz onu bulacak olan teknolojiyi geliştirirken,bizi bekleyebilir ve bir kez iletişim kurulduktan sonra gerçek zamanlı olarak bir konuşma bile yapabiliriz” dedi.

İlgili: Uzaylılar Aramızda Mı?

“Bu arada, uzun süre boyunca rutin olarak biyosferimiz ve medeniyetimiz hakkında rapor veriyor da olabilir.” Ancak bu on yıllar süren,2001 A Space Odyssey adlı bilim kurgu serisi tarafından ürkütücü bir monolit olarak benimsenen Bracewell sondaları kavramı, daha sonraki araştırmalarda incelenmiş ve hiç böyle bir robotik gözlemci olabilecek hiçbir bir kanıt bulunamamıştır.

Şimdi, Benford, uzaylılar tarafından üretilen ‘lurkers’ların güneş sistemimizde bir yere konuşlandırılabilecekleri gözükmeyen bir yer olabileceğini ileri sürdü.

Uzaylılar ‘Lurkers’ Bizi Uzaydan Gizlice Gözetliyor Olabilir

Fizikçi, yeni makalesinde, gizli, uzun ömürlü Robotik lurkers’ın, yörüngesel nesneler olarak adlandırılan ve dünya nesneleri (NEO) sınıfına bir kayalığın yakın gözetleme yapmak için ideal bir yer olacağını söylüyor.

Adından da anlaşılacağı gibi, bu yarı uydular, Dünya’nın yörünge modeline benzeyen bir yörüngede Güneş etrafında döngüleri gerçekleştirirler. Ve bunu Dünya’ya yakın bir yerde yaparlar. Güneş’e ek olarak kendi gezegenimize yerçekimi olarak bağlıdırlar.

Gökbilimciler tarafından bu tür nesnelerin çok azın bulunabilmiştir. 2016 yılında HO3 adlı, Dünya’ya en yakın bilinen, NASA tarafından küçük bir asteroit “Dünya’nın sürekli arkadaşı” olarak tanımlanır. NASA NEO araştırmacısı Paul Chodas, 2016 yılında “2016 HO3 gezegenimizin etrafında dönüyor, ama ikimiz de Güneşin etrafında dolaştığımızdan dolayı çok uzaklaşmıyor” dedi.

“Aslında, bu küçük asteroit, dünya ile dans etmektedir.”

Ancak Benford, aynı yörüngeyi paylaşan nesnelerin Dünya’nın dans partnerlerinden çok daha fazlası olabileceğini söyledi.Sürekli yörünge içinde ki, bu yakınlaşmalar, uzay kayalarını bizi takip etmek isteyen robotik sondalar için mükemmel bir nokta yapmaktadır. Benford makalesinde; “Dünya’ya yakın olan bu nesneler, dünyamızı güvenli ve doğal bir nesneden izlemek için ideal bir yol sunmaktadır” diye açıklıyor.

“Bu, bir uzaylı sondasının ihtiyaç duyabileceği kaynakları açıklar:sağlam bir çapa ve gizlilik.”
Bu olasılıktan ve uzay sondalarının gerçekten Dünya’ya çok yakın olmasından dolayı fizikçi Benford, onları araştırmanın SETI (Dünya Dışı İstihbarat Arayışı) gökbilimcileri için bir öncelik olması gerektiğini savunuyor.

Benford, “Onları hem elektromanyetik spektrumda ve gezegen radarında takip ederek hem de sondalarla ziyaret ederek gözlemlemeye doğru ilerlemeliyiz” diyor.

Uzaylı gözlemcileri bulma ihtimalinin yanı sıra, diğer bilimsel nedenlerle de gözlemlemek mantıklıdır. Özellikle de aynı yörüngeyi paylaşan nesneler hakkında 20’den az keşfedildiği için çok az şey biliyoruz.

Bu olursa, Benford aslında umduğu şeyi daha erken elde edebilir.

Çin, 2016 HO3’ten örneklerin ziyaret edilmesini ve toplanmasını içeren 10 yıllık bir görevbaşlatmayı planladığını duyurdu. Dünya’nın yakın arkadaşı hakkında komik (veya uzaylımsı) bir şey varsa, yakından görmek için mükemmel bir fırsat.

SETI (Dünya Dışı İstihbarat Arayışı) topluluğundaki diğer kişilerin mutlaka büyük bir uzaylı teknolojisinin kanıtını bulmamız önemli değil. Benford’un araştırmasında yer almayan Arizona Eyalet Üniversitesi’nden teorik fizikçi ve astrobiyolog Paul Davies, “Yabancı bir sondanın bu yörünge arkadaşında olması ne kadar muhtemeldir?” diye sordu .

“Fakat incelemeye gitmek çok az maliyetliyse, neden olmasın?
Uzaylı bulmasak bile, ilgi çekici bir şeyler bulabiliriz.”
Bulgular TheAstronomicalJournal’da rapor edildi.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Engin ALIR

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

    Einstein’ın ötesinde: Fizikçiler, foton momentumunu çevreleyen gizemi çözüyor

    Korkutan Ama Aynı Zamanda Umut Veren İklim Raporu