Beyinsizler Çocuk: Bir Örümceği Elektrikli Süpürgeye Çekerseniz Dışarı Çıkabilir Mi?

Endüstriyel tasarım araştırma görevlisi ve eski elektrikli süpürge tasarım mühendisi Simon Lockrey: Elektrikli süpürgeye bağlı olarak kesinlikle örümcek çıkabilir.

Açık bir çıkış yolu varsa, elektrikli süpürge kapatıldığında örümcek kaçabilir. Bu, örümceğin içeriye emildikten sonra hayatta kaldığını, yapışabileceği yüzeyler olduğunu ve içinden geçebilecek kadar büyük boşluklar olduğunu varsayar.

Bir Örümceği Elektrikli Süpürgeye Çekerseniz Dışarı Çıkabilir Mi?
Bir Örümceği Elektrikli Süpürgeye Çekerseniz Dışarı Çıkabilir Mi?

Ancak bazen kaçmak mümkün değildir. Bunun nedeni, bazı elektrikli süpürgelerin, çıkışta değil, yalnızca girişte açılan dahili “kapıları” olmasıdır. Sadece tek yöne açılan bir tuzak kapısı düşünün! Tasarlamasına yardım ettiğim bazı elektrikli süpürgelerde bunlar vardı.

Tüm elektrikli süpürgelerde bu özellik yoktur. Esas olarak, el tipi elektrikli süpürgeler gibi kısa açıklıkları olan ve çok fazla devrilen makineler içindir. Yani o tek yönlü açılan elektrikli süpürgeler olmazsa, örümceğin kaçma şansı olabilir.

Peki İçeride Yaşayabilirler Mi?

Ancak asıl soru, bir örümceğin elektrikli süpürgeye çekilse bile hayatta kalıp kalmayacağıdır. Şöyle söyleyin: Bir örümcek yüksek hızlı bir makineye girdiğinde, süper hızlı hareket ediyor olabilir. Hızlar makine modeline göre değişir. Ancak, bir Formula 1 motorundan beş kat daha hızlı dönebilen yeni dijital motorlar var – bu da, dakikada 120.000 devir, yani çok fazla dönmesi demektir!

Muhtemelen bir örümceğin en iyi çıkış yolu, elektrikli süpürge boşalana kadar saklanmak ve ardından içine boşaltıldığı çöp kutusundan kaçmak olacaktır.

Maggie Hardy, örümcek uzmanı: Bir örümcek elektrikli süpürge tarafından emildiğinde, öncelikle hava ve kiri emen düşük basınç tarafından öldürülmekten kaçınmalıdır. İkincisi, örümceğin elektrikli süpürgenin içindeki fırçalar, hortumlar ve hazneler arasında dolaşmasının neden olduğu herhangi bir hasardan (çizikler, hatta kopan bacaklar) kaçınması gerekecektir.

NASA tarafından uzayda yapılan bazı araştırmalar sayesinde örümceklerin düşük basınçta (bir boşlukta bulduğunuz gibi) ve düşük yerçekiminde hayatta kalabileceğini biliyoruz.

Uzaydaki ilk örümcekler , 1973’te Judith Miles adlı Amerikalı bir lise öğrencisi tarafından tasarlanan bir deney için gönderildi. Dünya’daki “örümceklerin” düşük yerçekiminde ağırlıksızlığa nasıl tepki vereceğini öğrenmek istedi. 2008 ve 2009 yıllarında Uluslararası Uzay İstasyonu’nda iki tane daha spidernaut deneyi yapıldı.

Uzayda örümcekler

2011’de yapılan en son araştırma, bazı uygulamalarla örümcek ağlarının, örümceklerin Dünya’da kurduklarına çok benzeyen ağlar oluşturduğunu buldu.

Örümceklerin bir dış iskeleti vardır (iskeletleri vücutlarının dışındadır). Örümcek hareketi, bacaklarını şişirebilmelerine ve indirebilmelerine bağlıdır, bu nedenle bir bacağını kaybederlerse, bazen bacaklarını hareket ettirmek için yeterli baskıyı sağlayamaz. Bir örümcek bir veya daha fazla bacağını kaybederse, genellikle bir sonraki dış iskelet dökümünde (dış iskeletlerini bir dahaki sefere döktüklerinde) onları yeniden büyütür.

Örümcekler doğal dünyanın keyifli ve önemli bir parçasıdır ve eğer evinizdeyseler genellikle kaybolurlar.

Evinizin içinde veya çevresinde yaralı bir örümcek bulursanız, kendi örümcek hastanenizi kurabilirsiniz. Tabii ki, önce bir yetişkine veya bir uzmana danışarak örümceğin tehlikeli olup olmadığından emin olun ve bir örümceği asla elinizle tutmayın – bir yetişkinin büyük bir karton parçası veya plastik bir kap kullanmasını sağlayın.

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Okyanusun Derinliklerinde Işığın %95’ini Emebilen Balık Türü Keşfedildi

    Antarktika’da ‘Kıyamet Buzulu’nun Altında Şaşırtıcı Derecede Sıcak Su bulundu