Hıçkırık neden olur Hiç Merak Ettiniz Mi? İşte Hıçkırık Nedeni.

Hıçkırık neden olur Hiç Merak Ettiniz Mi? İşte Hıçkırık Nedeni. Akşam yemeğinden veya bir bardak su içtikten sonra kendinizi hıçkırırken bulabilirsiniz. Ya da bazen ortada hiçbir sebep yokken hıçkırmaya başlarsınız. Peki, bu sürekli tekrarlayan hıçkırıkların bir sebebi var mı?

Hıçkırık Nedeni

İnsanların tam olarak neden hıçkırdıkları bir gizemdir. Ancak bilim insanları bununla ilgili ilginç bir teori ortaya attılar. Bu teoriye göre hıçkırmak anne karnındaki bir fetüsün nefes almayı öğrenmesine yardım edebilir. Hayatın sonraki dönemlerinde de hıçkırmamızın sebebi bu fetüs dönemindeki hıçkırıkların bir izi.

Hıçkırık neden olur Hiç Merak Ettiniz Mi? İşte Hıçkırık Nedeni.

Northwestern Üniversitesi Tıp Fakülte’sinden gastroenteroloji ve hepatoloji profesörü Dr. Peter Kahrilas, yetişkinlerin hıçkırığının esasen yararsız olduğunu söylüyor. Hıçkırmak, bir doktorun dizinize çekiç ile vurduğunda ortaya çıkan kasılma refleksine benzer bir reflekstir. Bu refleks midenin veya yutağın uyarılması ile başlar. Daha sonra beyin sapı diyaframa ve diğer solunum kaslarına sinyal gönderir.

Bu da onların istemsiz hareket etmesine ve böylelikle ani hava alımına sebep olabilir. Daha sonra küçük dil yutkunurken yaptığı gibi hareket eder ve hava yolunu kapatır. Sonuç olarak hıçkırığın karakteristik sesi ortaya çıkar.

Kahrilas “Esasen yapılan şey; nefes almak için uyarılıyorsunuz fakat daha sonra nefes almayı engelliyorsunuz. Ve bu kendini tekrar ediyor. Hıçkırık hakkında tüm bildiğimiz şey bundan ibaret.” diyor. Hıçkırığın bu yüzden yetişkinler için herhangi bir yararının olmadığını belirtiyor.

Bununla birlikte, durum fetüs ve yeni doğan için farklıdır. Anne karnında fetüs plasenta yoluyla oksijen alır. Fakat bebek doğar doğmaz solunum yollarından nefes almak zorundadır. Kahrilas “Nefes almayı önceden öğrenmiş nefes alma aparatlarına sahip olmanız gerekir.” diyor.

Hıçkırık neden olur
Hıçkırık neden olur Hiç Merak Ettiniz Mi? İşte Hıçkırık Nedeni.

Hıçkırık İçin 217 prematüre ve normal doğmuş bebek üzerinde araştırma

Londra Üniversitesi Akademisi’nden Lorenzo Fabrizi ve arkadaşları 217 prematüre ve normal doğmuş bebek üzerinde araştırma yaptı. Araştırmada bebeklerin hıçkırırken beyin aktivitelerini bir saat boyunca incelediler. Sonuç olarak 13 yeni doğmuş bebeğin hıçkırık krizine girdiğini ve bu hıçkırıkların üç farklı beyin dalgasına sebep olduğunu gözlemlediler.

Fabrizi,”hayvan ve insanlar üzerinde yapılan önceki araştırmalar,rahimdeki istemsiz kas kasılmalarının kortekste sinyal gönderdiğini tespit etti” diyor. Araştırmacılar, bu sürecin beyne vücut parçalarının yerini öğrettiğini ve böylece beynin vücut parçalarını istendik bir şekilde kullandığını ileri sürüyor. Fabrizi buna benzer bir şeyin hıçkırık için de geçerli olduğunu düşünüyor.

Hıçkırıkların başlangıç ​​işlevi ne olursa olsun, araştırmacılar yeni doğan döneminden sonraki hıçkırıkların bir yararı olmadığı görüşündedir. Kahrilas “beyindeki hıçkırık sistemi (sonraki dönemlerde) kaybolmuyor ve herhangi bir uyaran tarafından harekete geçiriliyor.” diyor.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Kulaklarınızdan Su Çıkması için Başınızı Sallamak Beyin Hasarına Neden Olabilir

Tüberküloz (Verem) Nedir, Tüberküloz Tedavisi, Belirtileri, Korunma yolları

Asit Yağmuru Neden Olur, Etkileri Nelerdir ve Nasıl Çözülebilir?

Nane Yedikten Sonra Neden Her Şeyin Tadı Soğuk Olur?

Halüsinasyonlara ne neden olur?

Çeviri: Zehra Aydın

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Ayda Bir Kullanılacak Doğum Kontrol Hapı Önemli Bir Denemeyi Geçti.

    Dünyanın İkizi Venüs’ü Keşfetmek için Kanat Çırpan Bir Uzay Aracı Tasarlanıyor