Fibromiyalji Nedir, Belirtileri, Sebebi ve Tedavisi Hakkında Bilgi

Fibromiyalji Nedir?: Fibromiyalji sendromu (FMS) olarak da adlandırılan fibromiyalji; vücudun her yerinde ağrıya neden olan uzun süreli bir durumdur. Fibromiyalji nedeninin hala bilinmediği yaygın bir kas-iskelet ağrısı ve yorgunluk bozukluğudur. Fibromiyalji, vücuttaki lifli dokularda ağrı anlamına gelir.

Fibromiyaljili çoğu hasta her yerinde ağrı yaşadıklarını söyler. Kasları, çekilmiş veya aşırı çalışmış gibi hissedebilir. Bazen kaslar seğirir ve bazı zamanlar da yanarlar. Erkeklerden daha fazla kadın fibromiyaljiden etkilenir, ancak her yaştan insanda görülebilir.


Fibromiyalji Nedir

Fibromiyalji hastalığı ne demek?

Fibromiyalji, yorgunluk, uyku, hafıza ve ruh hali sorunlarının eşlik ettiği yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize bir hastalıktır.

Araştırmacılar, fibromiyaljinin beyninizin ve omuriliğinizin ağrılı ve ağrısız sinyalleri işleme biçimini etkileyerek ağrılı duyumları güçlendirdiğine inanıyor.

Fibromiyalji Belirtileri

Yaygın ağrının yanı sıra; fibromiyaljisi olan kişilerde şunlar olabilir:

 • Ağrıya karşı artan hassasiyet
 • Aşırı yorgunluk (yorgunluk)
 • Kas sertliği
 • Uyku güçlüğü
 • Hafıza ve konsantrasyon sorunları gibi zihinsel süreçlerle ilgili sorunlar (“fibro-sis” olarak bilinir)
 • Baş ağrıları
 • Mide ağrısı ve şişkinliğe neden olan sindirim durumu olan irritabl bağırsak sendromu (IBS)

Fibromiyaljiniz olduğunu düşünüyorsanız GP’ yi ziyaret edin. Tamamen yok olma olasılığı düşük olsa da, bazı semptomlarını hafifletmek için tedavisi mevcuttur.

Fibromiyalji için risk faktörleri nelerdir?

Bilinen risk faktörleri şunları içerir:

Yaş: Fibromiyalji, çocuklar da dahil olmak üzere her yaştan insanı etkileyebilir. Bununla birlikte, çoğu kişiye orta yaşta teşhis konur ve yaşlandıkça fibromiyaljiye sahip olma olasılığınız artar.
Lupus veya Romatoid Artrit. Lupus veya romatoid artritiniz (RA) varsa, fibromiyalji geliştirme olasılığınız daha yüksektir.

Diğer bazı faktörler, fibromiyaljinin başlangıcı ile zayıf bir şekilde ilişkilendirilmiştir, ancak gerçek olup olmadıklarını görmek için daha fazla araştırmaya ihtiyaç vardır. Bu olası risk faktörleri şunları içerir:

S€ks: Kadınların fibromiyaljiye sahip olma olasılığı erkeklerden iki kat daha fazladır.
Araba kazaları, travma sonrası stres bozukluğu (TSSB) gibi stresli veya travmatik olaylar
Tekrarlayan yaralanmalar Sık diz bükülmesi gibi bir eklem üzerinde tekrarlayan baskıdan kaynaklanan yaralanma.

 • Hastalık (viral enfeksiyonlar gibi)
 • Aile öyküsü
 • obezite

Fibromiyalji Nasıl Tedavi Edilir?

Şu anda fibromiyalji için bir tedavi olmamasına rağmen; bazı semptomlarını hafifletmeye ve yaşadığı durumunu kolaylaştırmaya yardımcı olacak tedaviler bulunur.

Tedavisi, aşağıdakilerin bir kombinasyonu olma eğilimindedir:

 • Antidepresanlar ve ağrı kesiciler gibi ilaçlar
 • Bilişsel davranışçı terapi (CBT) ve danışmanlık gibi konuşma terapileri
 • Egzersiz programları ve rahatlama teknikleri gibi yaşam tarzı değişiklikleri

Özellikle de egzersizin; ağrıyı azaltmaya yardımcı olmak da dahil olmak üzere fibromiyaljisi olan insanlar için bir dizi önemli faydası olduğu bulunmuştur.

Fibromiyaljiye Ne Sebep Olur?

Fibromiyaljinin kesin nedeni bilinmemektedir. Ancak beyindeki belirli kimyasalların anormal seviyeleri ve merkezi sinir sisteminin (beyin, omurilik ve sinirler gibi) vücutta taşınan ağrı mesajlarını; işleme biçimindeki değişiklikleri ile ilişkili olduğu düşünülmektedir. Ayrıca bazı insanların ebeveynlerinden miras alınan genler nedeniyle; fibromiyalji geliştirme olasılığı daha yüksektir.

Birçok durumda; hasta, fiziksel veya duygusal olarak stresli bir olay tarafından etkilenir gibi görünür:

 • Yaralanma veya enfeksiyon
 • Doğurmak
 • Ameliyat olmak
 • Bir ilişkinin bozulması
 • Sevilen birinin ölümü

Kimler etkileniyor?

Fibromiyalji Nedir

Herkes fibromiyalji geliştirebilir, ancak erkekler bayanlara göre yaklaşık 7 kat etkilenir. Durum tipik olarak 30 ila 50 yaşları arasında gelişir. Ancak çocuklar ve yaşlılar da dahil olmak üzere her yaştan insanda ortaya çıkabilir. Her ne kadar araştırmalar nispeten yaygın bir durum olabileceğini öne sürse de, fibromiyaljiden kaç kişinin etkilendiği tam olarak açık değildir.

Bazı tahminler; 20 kişiden yaklaşık 1′ inin bir dereceye kadar fibromiyaljiden etkilenebileceğini göstermektedir. Kaç kişinin etkilendiği bulamama sebeplerinden biri ; fibromiyaljinin teşhis edilmesi zor bir durum olabileceğidir. Durum için spesifik bir test yoktur ve semptomlar bir dizi başka koşula benzer olabilir.

Destek Grupları

Fibromiyaljisi olan birçok insan, destek gruplarının; durumla yaşayan diğer insanlarla konuşabilecekleri önemli bir ağ sağladığını bilmekteler. İngiterede‘ ki Fibromyalgia Action UK Hareketi; fibromiyaljisi olan kişilere bilgi ve destek sunan bir yardım kuruluşudur. Fibromiyalji hakkında herhangi bir sorunuz varsa, ilgili birimden telefon ile yardım kuruluşunu arayabilirsiniz.

Yardım kuruluşunun ayrıca; yararlı bulabileceğiniz yerel destek grupları ağı ve durumla ilgili haberler, etkinlikler ve devam eden araştırmalar hakkında bilgi edinebileceğiniz bir çevrimiçi topluluğu vardır.
Yararlı bulabileceğiniz bir diğer destek grubu UK Fibromyalgia’ dır.

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

  Çıngıraklı Yılan Zehirinden Ağrı Kesiciler Üretmeye Yaklaştık

  yapay zeka

  Yapay Zeka Nedir? Faydaları ve Riskleri Nelerdir