Glüten Nedir? Glüten içeren yiyecekler ve Etkileri Hakkında Bilgiler

Glüten; buğday, arpa ve çavdar gibi tahıl tanelerindeki proteinleri belirtir. TDK’ya göre, Fransızca gluten, Türkçe ‘de doğrusu glüten olarak yazılır. Endosperm (un yapmak için öğütülmüş tohumlarda üretilen bir doku türü)’ nde glütenbulunur ve endosperm; çimlenme sırasında bitki embriyosunu besler. Daha sonra; glüten, hamurun elastikiyetini etkiler, gıdaları bir arada tutmak için bir tutkal görevi görür, bu da pişmiş ürünlerin çiğnenmesini etkiler.

Glüten, yüzlerce farklı proteinin bir karışımıdır, bununla birlikte temel olarak iki farklı protein sınıfından oluşur: Ekmeğe pişirme sırasında kabarma kabiliyeti veren gliadin ve hamurun esnekliğinden sorumlu olan glütenin.

 

Gluten Nedir? Glüten içeren yiyecekler ve Etkileri Hakkında Bilgiler

Tüm tahıllar, gluten içermez. Bazı glütensiz tahıl örnekleri; sorgum yem bitkisi, darı, kahverengi pirinç, karabuğday, yabani pirinç, amarant, kinoa , mısır (polenta) ve teff tohumu. Yulaf ayrıca glutensizdir, ancak işleme sırasında kontamine olabilir.

Glüten Kötü Mü?

Glüten, sadece bazı insanlar için kötüdür. Bu insanlar glutene karşı hassas veya glütene karşı toleranssızdır; bu da vücutlarının sindirim sırasında gluteni parçalarken anormal bir bağışıklık tepkisi ürettiği anlamına gelir.

ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı’na göre; en bilinen glüten intoleransı şekli ABD’ de her 141 kişiden birini etkileyen, çölyak hastalığıdır. Çölyak hastalığı olan biri, glütentükettiğinde bağırsaklarına zarar veren ve hayati besinleri emmelerini engelleyen bağışıklık tepkisini, tetikler.

gluten nedir

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) adı verilen kronik gastrointestinal bozukluk, glütenden etkilenen başka bir durumdur. Gastroenterology & Hepatology dergisinde yayınlanan bir makaleye göre; IBS, ABD’ deki yetişkinlerin yüzde 7 ila 20′ sini etkiliyor. Chong; glüten tanelerinde, bağırsak bakterileri tarafından kolayca mayalanabilen nişasta ve şekerlerin yüksek olduğunu açıkladı. Bu da şişkinliğe, krampa ve / veya ishale neden olabilir.

Buğday alerjisi

buğday alerjenlerinde cilt, solunum veya gastrointestinal reaksiyonlar ile işaret gösteren ancak mutlaka glütenden kaynaklanmayan nadir bir alerji türüdür. Amerikan Allerji, Astım ve İmmünoloji Koleji’ ne göre; buğday alerjisi olan çocukların yüzde 65′ i 12 yaşına kadar büyüyor. Son zamanlarda, bilim adamları çölyak dışı glutenduyarlılığı (NCGS) adı verilen başka bir potansiyel hoşgörüsüzlükten haberdar oldular.

glüten nedir?

Glüteni tükettikten sonra; glüten hassasiyeti olan hastalar ishal, yorgunluk ve eklem ağrısı gibi birçok çölyak hastalığı semptomları yaşayabilir, lakin bağırsaklarda zarar görmemiş gibi gözükebilir. Bu semptomlar; sindirimin zayıf olmasına veya plasebo etkisine bağlı olabilir. 2015 çalışmasına göre; NCGS kadınlarda ve genç ve orta yaştaki erişkinlerde daha yaygın görünmektedir.

Glütensiz Kalmanın Etkileri

GlutenNedir? Gluten içeren yiyecekler ve Etkileri Hakkında Bilgiler

Glüten intoleransı vakalarında, doktorlar tipik olarak glütensiz bir diyet önermektedir. Hastalar ekmek, bira, patates kızartması, makarna, salata sosu, soya sosu ve hatta bazı çorbalar dahil olmak üzere glüteniçeren herhangi bir yiyecek ve malzemeyi yemekten kaçınmalıdır (aksi takdirde “glütensiz” olarak işaretlenmemişse). ABD Gıda ve İlaç İdaresi’ ne göre, gıda ürünlerinin glütensiz olarak etiketlenmesi için 20 ppm’ den daha az glüteniçermesi gerekir.

Son yıllarda, glütensiz intoleransı olmayan birçok insan glütensiz diyetler almıştır. Aslında, Mayo Clinic’ e göre, glütensiz diyetler alan kişilerin yüzde 80’ inde çölyak hastalığı teşhisi konmuyor. Ancak uzmanlar, bu diyetlere, glütensiz gıdalar genellikle besin eksikliğinden olduğu için, açıkça bir ihtiyaç duymadan, bir kişinin sağlığına zarar verebileceğinden endişe duyuyor. Bu endişeleri;

Kilo kaybını etkileyebilir

İlk olarak; kilo kaybını etkileyebilir. Glütensiz bir yaşam tarzıyla ilgili gıda kısıtlamaları; özellikle nişastaların yerine glüten içermeyen kinoa gibi daha sağlıklı seçenekler kullanıldığında, bazılarının kilo vermesine yardımcı olabilir. Hegazi, “Ancak çok fazla geri tepebilir ” daha sağlıklı “glütensiz yiyecek tüketimi kilo almanıza neden olabilir” dedi. Gıda üreticileri, genellikle glütensiz ürünleri daha lezzetli hale getirmek için ekstra yağ veya şeker ekler bu da ürünün kalori miktarını arttırır ve bazen bellerini kontrol etmek için diyet kullananları kandırır.

Glütensiz kalmak besin eksikliğine neden olabilir.

İkincisi, glütensiz kalmak, besin eksikliğine neden olabilir. Pek çok kepekli tahıllar, B ve D vitaminleri, demir ve lif gibi vitaminler ve mineraller bakımından zengindir. Hegazi, “Bir doktor tarafından öngörüldüğü gibi glütensiz kalmanız veya kişisel nedenlerden dolayı kesmeyi tercih ediyor olmanız için; dikkatli bir şekilde uygulanan glütensiz bir diyet yapabilirsiniz” dedi.

Glüten – bilişsel işlev

Üçüncüsü, bazı araştırmalar glütensiz bir diyetin bilişsel işlevi de etkileyebileceğini öne sürüyor. Glütenve karbonhidratlar el ele gittiğinden, glütensiz kalmak karbonhidrat kesmek anlamına da gelebilir. Çok fazla tartışma ortaya koyan bir araştırma; yüksek kan şekeri seviyelerinin beyin yapısını olumsuz yönde etkileyebileceğini ve bilişsel gerileme ve Alzheimer hastalığının gelişimi ile bağlantılı olduğunu öne sürüyor. “Ek olarak, araştırmalar yüksek karbonhidrat alımının yüksek kan şekeri düzeyleri ve iltihaplanma ile de bağlantılı olduğunu göstermekte. Bu nedenle kişisel menünüzdenglüten ve karbonhidrat kesmek yaşınızdaki bilişi destekleyebilir. Ancak, gerçekten anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekir.

glutensiz bir diyetin bilişsel işlevi de etkileyebileceği öne sürülüyor

Glüten – Sindirim Sistemi

Dördüncüsü, glütensiz kalmak, sindirim sistemini iyileştirebilir, şişkinliği ve ishali, diğer semptomların yanı sıra, genellikle hassasiyetle ilişkili olan şişkinliği azaltabilir. Glütensiz bir yaşam tarzıyla ilişkili gelişmiş sindirim, laktoz intoleransı gibi diğer bağırsak bozukluklarıyla ilişkili semptomları da hafifletebilir.


Bunlar da ilginizi çekebilir:
Gluten İle İlgili Doğru Bilinen 8 Yanlış
Chia Tohumları nedir? Chia tohumu Beslenme Değerleri ve Faydaları
Türk bilim insanları gıda morfinlerini parçalayan enzim üretti
Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK
Kaynak: https://www.livescience.com/53265-what-is-gluten.html

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Bir yorum

Uyumak istemediğimiz halde neden uykumuz gelir

Bir Zombi Kıyametinde En Güvenli Saklanma Yeri