Hantavirüs Hakkında Her Şey! Tarihi, Belirtileri, Önlemleri ve Tedavisi

Pekin hükümeti tarafından yürütülen Global Times gazetesi, son birkaç gün içinde bir erkeğin Hantavirüs cinsinin bir patojeni tarafından tetiklenen bir enfeksiyon (akciğer sendromu) nedeniyle öldürüldüğünü açıkladı. Bu haberden sonra sosyal medyanın gündemine oturdu. Peki Hantavirüs nedir?

Hantavirüs Tarihçesi Hakkında

Çoğu Avrupa ülkesinde, hantavirüs hastalığı uzun zamandır çeşitli (çoğunlukla coğrafi isimlerle mesela Amerika’da “Yeni Dünya”, Avrupa ve Asya’da “Eski Dünya” ) isimlerle bilinmektedir, bu da uzun süredir devam eden bir klinik varlığı göstermektedir. Birinci Dünya Savaşı sırasındaki “siper nefriti” salgını aslında hantavirüsün neden olduğu bir durumdur.

Tamamen yeni bir böbrek hastalığı olarak kabul edilen bu hastalığın binlerce vakası, cephenin her iki tarafında da kaydedildi. Daha önce 1934’te, hantavirüs hastalığının tipik hafif böbrek formu İsveç’te tanımlanmıştır. Daha sonra hastalığın 1945’ten itibaren uygun şekilde nefropati epidemisi olarak adlandırıldığı, tüm İskandinav ülkelerinde tanımlanmıştır. II. Dünya Savaşı sırasında, Finlandiya Laponyası’ndaki 1942 Alman seferi sırasında 10.000’den fazla kemirgen kaynaklı leptospirosis benzeri hastalık vakası kaydedildi.

Hantavirüs Hakkında Her Şey! Tarihi, Belirtileri, Önlemleri ve Tedavisi

Karlar eridiği için çok sayıda lemmings ve tarla faresi Alman sığınaklarını işgal etti. Münih ve Berlin’de denenen tedaviler işe yaramadı. Bazı ayırt edici klinik semptomlarla (örn. Akut miyopi ve lokalize ödem) karşılaşan bir araştırmacılar, bunun yeni bir hastalık olduğu sonucuna varmıştır. Virüs günümüze kadar ara ara görülmeye devam etmiş. Mesela 25 yıl öncesine gidelim.

New York Times’ın 4 Mayıs 1995 yılındaki haberine göre 25 yaşındaki bir adam (tarlada çalışıyormuş) hantavirüsten dolayı ölmüş ve bu New York’ta yaşanan 2. vaka olmuş(ilki 1994’te yaşanmış). Bu vakalar sadece New York ile sınırlı kalmayıp neredeyse tüm Amerika kıtasında görülüyormuş.

Yine New York Times’ın 19 Kasım 1996 tarihli haberine göre bu virüs Güney Amerika ülkesi olan Arjantin’de 3 ayda (Eylül-Ekim-Kasım) 7 kişi ölmüş, 5 kişi ağır yaralanmış ve bu 3 aydan sonra da yayılmaya devam etmiş. En yakın örnek olarak ise yine Arjantin’de 2013-2018 yılları arasında hantavirüs enfeksiyonundan hayatını kaybedenlerin sayısının 111 olduğu belirtiliyor.

Hantavirüs Nedir?

Hantavirüsler Bunyaviridae familyası C grubuna ait bir gruptur. Biyogüvenlik riski virüsü No. 4 olarak kabul edilir. Hantavirüs cinsinin adı , prototipik üyenin – Hantaan Virüsü – merkezi Dongducheon ve Paju şehirlerinin kuzeyinde Hantan Nehri’nden geliyor.

FHSR(böbrek sendromlu hemorajik ateş) olduğu düşünülen salgınlar Avrupa ve Asya’da 1930’ların başlarında bildirildi. İlerleyen yıllarda bazı kemirgenlerin FHSR’ye neden olan virüsler için bir rezervuar görevi gördüğü doğrulandı. Seul, Dobrava ve Puumala virüsleri Hantaan’a çok benziyor ve Avrasya topraklarında yaygın olarak görülüyor ve FHSR’ye neden oluyor.

Nasıl Bulaşır?

Solunması halinde: En sık görülen nedendir. Enfekte kemirgenlerin dışkısının veya idrarının çevreyi kirleten virüsü serbest bıraktığı açık veya kapalı yerlerde (barakalar, meyve bahçeleri, otlaklar) nefes aldığımızda ortaya çıkar.

Doğrudan temasla: Enfekte canlı veya ölü kemirgenlere veya bu kemirgenlerin dışkısına veya idrarına dokunduğumuzda bulaşır. Isırılma ile: Enfekte kemirgenler tarafından ısırılarak bulaşır.

Hantavirüs Belirtileri

Belirtiler grip benzeri bir duruma benzer
-38 oC ‘ den yüksek ateş
-Kas ağrıları
-Baş ağrısı
-Bulantı
-Kusma
-Karın ağrısı (bazen ishal)
-Kuru öksürük ve beraberinde gelen solunum sıkıntısı

Birkaç gün sonra, “hantavirüs kardiyopulmoner sendromu” olarak bilinen ve nadiren de olsa tedavi edilmezse ölüme yol açabilen solunum sıkıntısı olabilir. Açıklanamayan ateş, vücut ağrıları, karın ağrısı, ishal, baş ağrısı, kuru öksürük veya şiddetli solunum zorluğunuz varsa, bir sağlık uzmanı görmelisiniz. Hantavirüs enfeksiyonu iki farklı klinik tablo oluşturur: böbrek sendromlu hemorajik ateş (FHSR); ve hantavirüs pulmoner sendromu (SPHV).

Nasıl Önlemler Almalıyız?

Enfeksiyon riskini azaltmak için basit önlemler alınmalıdır: Kemirgen ( ölü yada diri farketmez) dışkı ve yuvaları ile doğrudan temastan kaçının ve kemirgen cesetlerini atarken eldiven giyin, direk temastan kaçının.

Uzun süre kapalı olan alanlara veya terk edilmiş binalara girmekten kaçının Uzun süre kapalı kalan odaların, boş odaların, toza girmesi muhtemel odaların temizlenmesi sırasında toza maruz kalmayı sınırlandırın: bir maske takın, havalandırın ve su püskürtün (veya dezenfektan). Süpürge yerine elektrikli süpürge kullanın.

Kemirgenlerle mücadele:

Hantavirüs Hakkında Her Şey!
  • Ormanda veya ormanın kenarında, ahırlarda, mahzenlerde, kulübelerde vb. bulunan evleri yok edin. Çeşitli tuzaklar kullanın. Hangi tuzak kullanılırsa kullanılsın, ölü bedenleri ve zehirli yemleri lastik eldivenlerle ele almak önemlidir. Daha sonra kemirgenlerin cesetlerini yakmak veya çöp kutusuna atmadan önce sıkıca kapatılmış plastik bir torbaya koymak en iyisidir.
  • Kemirgenlerin evlere girmesini önleyin
  • Onları kedinize çekmekten kaçının: kemirgenler için erişilemez hale getirerek yiyecekleri koruyun, hava geçirmez ambalajlardaki atıkları ortadan kaldırın, kemirgenler tarafından
    kullanılabilen barınakları ortadan kaldırın (ahşap depolama, vb.). Kemirgenlerle veya atılımlarıyla temas etmesi muhtemel insanların aşağıdaki hijyen kurallarına kesinlikle uyması gerekir:
  • Vahşi doğada çalışanlar için: sistematik olarak yemeklerden, molalardan ve çalışma gününün sonunda ellerinizi (su ve sabun) yıkayın;
  • Yaralandıysanız yaranızı temizleyin ve sarın, ellerinizi bol sabunla sürekli yıkayın ve ahşabı tutmadan veya ormanın kenarında toprağı işlemeden önce ellerinizi bandajla örtün;
  • İş kıyafetlerini, eldivenleri ve botları düzenli olarak temizleyin.

Hantavirüs Tedavisi

İlk hantavirüs aşısı, başlangıçta HFRS’nin en şiddetli formlarından birine neden olan Hantaan Nehri virüsüne karşı kullanılmak üzere 1990 yılında geliştirilmiştir . Çin’de her yıl yaklaşık iki milyon doz (kemirgen beyin veya hücre kültüründen türetilmiş) aşı verildiği tahmin edilmektedir. Bu aşının yaygın kullanımının sebebi 2007’de Çin’deki HFRS vakalarının sayısında önemli bir düşüş olduğundan, 2007’ye kadar 20.000’in altına düşmesinden, olabilir.

Aşının kullanıldığı diğer hantavirüsler arasında Seul (SEOV) virüsü bulunur. Ancak aşının Puumala (PUUV) ve Dobrava-Belgrad (DOBV) virüsleri dahil olmak üzere Avrupa hantavirüslerine karşı etkili olmadığı düşünülmektedir. Aşı için farmasötik ticari ad Hantavax’tır.

2012 yılı itibariyle hiçbir hantavirüs aşısının Avrupa veya ABD’de kullanımı onaylanmamıştır. Bir insan HTNV / PUUV DNA hantavirüs aşısı üzerine bir faz 2 çalışması devam etmektedir. Hantavax’a ek olarak I – II aşamalı klinik çalışmalarda üç aşı adayı daha çalışılmıştır. Bunlar arasında rekombinant bir aşı ve HTNV ve PUUV virüslerinden türetilmiş aşılar bulunur. Ancak, beklentileri belirsizdir.

Yazan: Berk Keskin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Kara deliklerin net görüntülerini yakalamanın yolu bulundu!

Bilim İnsanları Hücre Zarındaki Bir Proteinin Yağ Alımındaki Rolünü Keşfetti