Kahveyi Kahvaltıdan Önce Mi Sonra Mı İçmelisiniz? İşte Cevaplar !

Günün hangi saatinde kahvemizi içtiğimiz oldukça elzemdir.Kahve insana iyi gelir. Ancak, her zaman o kadar da sağlıklı değildir.Ve yakın zamanda yapılan bir araştırma, kahveyi kahvaltıdan önce mi yoksa sonra mı içmemiz gerektiğini ortaya çıkardı.

Araştırma

British Journal of Nutrition’da yapılan yakın zamanda bir araştırma, özellikle uyku kalitemiz düşük olduğunda, kahvaltıdan önce kahve tüketmenin zararlı etkisini ortaya koymuştur.Çalışma, tek bir gecelik kötü uykudan sonra kahve tüketmenin bile, bir yemeğe kan şekeri tepkimizi %50 artırabileceğini ortaya koymuştur.

Araştırmacılar durumu şöyle açıklıyor,

“Neredeyse yarımızın sabah uyandığında, herhangi başka bir şey yapmadan önce ilk önce kahve içeceğimizi biliyoruz — sezgisel olarak ne kadar yorgun hissedersek, içtiğimiz kahve de o kadar sert olur. Bu değerli bir çalışmadır ve şu ana kadar kahvenin vücudumuza, özellikle metabolik ve kan şekeri kontrolümüz için ne yaptığı hakkında sınırlı bilgiye sahip olduğumuz için, bunun sağlık açısından geniş ve kapsamlı etkileri vardır.”

Bu gerçekten önemli bir bulgudur, çünkü çoğumuz istemediğimiz halde sık sık uykusuz geceler geçirmekteyiz. Çalışmadaki “kötü/düşük uyku kalitesi” her defasında saat başı 5 dakika uyanmak olarak verilmiştir. Hafif uyuyan biri olarak, bu o kişi için oldukça standart bir gece olabilir. Böyle bir gece, özellikle “kötü” olarak düşünülmemiş olsa bile, bu durum, kahvenin sabahları kan şekeri üzerinde hala büyük bir etkisi olabileceği anlamına gelmektedir.

Ne kadar zor olursa olsun, kahve içmeden önce kahvaltı yapılmalıdır. Ya da en azından hafif bir atıştırma yapılır. Özellikle de kötü bir gece geçirildiyse.Kahve daha sonra da içilebilir (ama yine de iyi uyunmamışsa kafeinine dikkat edilmelidir), ancak beklemek gerçekten önemlidir.Ayrıca araştırmalar kahvenin, uyandıktan sonra en az bir saat, ideal olarak ise uyandıktan sonra 90 dakika sonra içilmesi gerektiğini göstermektedir. Bu süre, insanlara biraz kalori tüketmek için yeterli zaman vermektedir.

Çeviren: Murat Kaya

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlk insan ataları çağdaş akrabalarından daha uzun süre emzirdi

Üçüncü Göz Olarak Anılan Epifiz Bezi Efsanesi