Kelebek Etkisi Nedir? Örnekleri Nelerdir?

Yaklaşık 45 yıl önce, Amerikan Bilim Geliştirme Derneği’nin 139. toplantısında Edward Lorenz bir soru sordu: “Brezilya’daki bir kelebeğin kanatlarını çırpması Teksas’ta bir kasırgaya sebep olabilir mi?” Bu sorunun cevabı muhtemelen şimdiye kadar duyduklarınızdan farklı. Kelebek etkisi olarak adlandırılan bu konsept, popüler kültür tarafından benimsenmiştir.

Robert Redford’un, Jack Weil rolünü oynadığı 1990 filmi Havana’da meslektaşı Lena Olin’e söylediği “Bir kelebek Çin’deki bir çiçeğin üzerinde kanatlarını çırpar ve Karayipler’de bir kasırgaya neden olur.” repliğinde olduğu gibi, bu fikir çok küçük olayların aslında ne kadar önemli olabileceğini vurgulamak için kullanılır. Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde meteoroloji profesörü olan Lorenz, bu fikri ortaya atarken bu fikrin böyle kullanılmasını asla istemedi. Aslında anlatmaya çalıştığı şey bunun tam tersiydi.

Amerikalı bir matematikçi, meteorolog ve kaos teorisinin öncüsü olan Edward Norton Lorenz, "Kelebek Etkisi" terimini ortaya attı.
Amerikalı bir matematikçi, meteorolog ve kaos teorisinin öncüsü olan Edward Norton Lorenz, “Kelebek Etkisi” terimini ortaya attı.

Lorenz bunu sorarak şunu amaçladı: Bazı karmaşık sistemler, ilk koşullarında meydana gelen ufak değişimlerden bile büyük ölçülerde etkileniyorlardı. Bu sistemlerin çok farklı sonuçlar ortaya çıkarabileceklerini ve öngörülmeyen davranışlar sergileyebileceklerini gösterebilirdi. Bu sistemlerin hassasiyeti nedeniyle, sonuçları tahmin edilemez.

Doğanın tüm fiziksel yasalarını bilseydik o zaman hiçbir şey belirsiz olmazdı.

Lorenz’in ileri sürdüğü anlayış, Sir Isaac Newton tarafından 1687’de ortaya çıkarılan ve doğanın olasılıksal bir mekanik sistem olduğunu (yani saat mekanizması kadar düzgün çalışan bir evrende bulunduğumuzu) öne süren yasaları sorguladı. Lorenz, öngörülemezliğin evrende bir yeri olmadığını iddia eden Pierre-Simon Laplace’e meydan okudu ve “Doğanın tüm fiziksel yasalarını bilseydik o zaman hiçbir şey belirsiz olmazdı. Böylece geleceği ayna gibi net şekilde görebilirdik.” dedi.

Lorenz, evrenin bu belirleyici yorumlanmasının insanların fiziksel doğa olaylarının ölçümünde yaptığı hataları açıklayamayacağını keşfetti. Doğanın birbirine bağlı neden-sonuç ilişkilerini çözmenin çok karmaşık olduğunu gözlemledi. Hava koşulları gibi karmaşık sistemlerdeki en olası sonuçları tahmin edip kullandığı paralel meteorolojik simülasyonlarında farklı farklı başlangıç koşulları kullanmaya başladı.

Kelebek Etkisi Teorisi - Kaynak Wikipedia
Kelebek Etkisi Teorisi – Kaynak Wikipedia

Bu yöntem hala günlük hava durumu tahminlerimizi oluşturmak için kullanılıyor. Eğer hayatı baştan başlatabilseydik, sonuç aynı olur muydu? İlginç bir şekilde, “Herkes Bir Troll Olabilir” makalesinde Justin Cheng, Cristian Danescu-Niculescu- Mizil, Jure Leskovec ve Michael Bernstein; sıradan insanların belirli online davranışlar sergileme olasılığının belli şartlara bağlı olduğunu açıklıyor. Ve bu şartların saldırgan taraf olma ihtimalini ne garanti ettiğini ne de bu ihtimali ortadan kaldırdığını söylüyor.

Aynı zamanda Yiğit Mengüç, Technologue’da yayınlanan “Akıllı ve Yumuşak” makalesinde; yumuşak bedenlere sahip robotların geliştirilmesinin muhtemel olabileceği benzersiz koşulları anlatıyor. Lorenz 2008’de öldü. Karmaşık sistemlerin anlayışımıza kalıcı katkısından dolayı Lorenz’in kutlanmayı hak ettiği açıktır.

Edward Lorenz ve Kelebek Etkisinin Keşfi

Edward Lorenz
Edward Lorenz

“Eskiden dünyayı değiştiren olayların büyük bombalar, manyak politikacılar, büyük depremler ya da büyük nüfus hareketleri gibi şeyler olduğu düşünülürdü, ama şimdi bunun tamamen dışarıdaki insanlar tarafından tutulan çok eski moda bir görüş olduğu anlaşıldı. Modern düşünce ile temas. Kaos teorisine göre dünyayı değiştiren şeyler küçücük şeylerdir. Amazon ormanlarında bir kelebek kanatlarını çırpar ve ardından bir fırtına Avrupa’nın yarısını harap eder.”

Kelebek etkisi kavramı uzun süredir tartışılsa da, bunun ayrı bir etki olarak tanımlanması Edward Lorenz’e (1917–2008) atfedilir. Lorenz, kaos teorisi oluşturmak için iki disiplini başarıyla birleştiren bir meteorolog ve matematikçiydi. 1950’lerde Lorenz, doğrusal modellerin etkisiz olduğunu bulduğu için hava durumunu tahmin etmenin bir yolunu aradı.

İş Hayatında Kelebek Etkisi

kelebek etkisi
Birbirine bağlı, daha doğrusu hiper bağlantılı bir toplumda yaşıyoruz. Organizasyonlar ve pazarlar ağlar gibi “davranır”. Bu, doğrusal davranıştan ziyade kaotik (karmaşık) davranışı tetikler.

Pazar yerleri, özünde, küçük değişikliklerden etkilenen kaotik sistemlerdir. Bu, işletmelerin başarıları ve başarısızlıkları rastgele görünebileceğinden geleceği tahmin etmeyi zorlaştırır. Ekonomik büyüme ve gerileme dönemleri birdenbire filizlenir. Bu, kelebek etkisinin ekonomik eşdeğeri olan ince uyaranların üstel etkisinin sonucudur.

Geleceğe hazırlanmak ve tüketici davranışlarının kaosundaki mantığı görmek kolay değil. Bir zamanlar güçlü olan devler, zamanın gerisinde kaldıkça çökerler.

Küçücük girişimler küllerinden doğar ve endüstrileri devralır. Mevcut teknolojideki küçük değişiklikler, insanların hayatlarını nasıl yaşadıklarını değiştiriyor. Fads herkesin hayal gücünü yakalar, sonra kaybolur.

Kelebek Etkisinin Tarihi Örnekleri

Nagazaki’nin bombalanması

nagazaki bombalanmasi

ABD başlangıçta, mühimmat fabrikasını hedef alarak Japon şehri Kuroko’yu bombalamayı amaçlamıştı. ABD’nin saldırmayı planladığı gün, bulutlu hava koşulları, fabrikanın tepeden uçarken askeri personel tarafından görülmesini engelledi.

Pilotlar pes etmeden önce uçak şehrin üzerinden üç kez geçti. Sığınaklarda toplanan yerliler, nükleer bombayı atmaya hazırlanan ve onları yok etmeye hazırlanan uçağın uğultusunu duydu. Kuroko dışında asla bombalanmadı. Askeri personel, artan görünürlük nedeniyle hedef olarak Nagazaki’ye karar verdi. Bu anlık kararın sonuçları muazzamdı. O gün bulutlu olmasaydı, tarihin ne kadar farklı olabileceğini kavramaya bile başlayamayız. Kuroko bazen Japonya’nın en şanslı şehri olarak anılır.

Arşidük Franz Ferdinand’ın öldürülmesi

Arsiduk franz ferdinand'ın oldurulmesi

Her iki dünya savaşının da katalizörü olarak kabul edilen olayla ilgili az bilinen bir gerçek, bunun neredeyse gerçekleşmemiş olmasıdır. 28 Haziran 1914’te Gavrilo Princip adlı genç bir Bosnalı Sırp, Arşidük’e suikast düzenlemek için diğer iki milliyetçiyle birlikte Saraybosna’ya gitti. İlk suikast girişimi başarısız oldu; Arşidük’ün arkasındaki arabanın altında bir bomba ya da el bombası patladı ve içindekiler yaralandı.

Bundan sonra rotanın değiştirilmesi gerekiyordu, ancak Arşidük’ün şoförü mesajı alamadı. Aslında alternatif rotayı seçmiş olsaydı, Princip araba ile aynı sokakta olmayacaktı ve o gün Arşidük ve karısını vurma şansı olmayacaktı. İletişim kopukluğu olmasaydı, iki dünya savaşı da hiç yaşanmayabilirdi.

Bu Da İlginizi Çekebilir

Déjà Vu Nedir? Déjà Vu Hakkında Tüm Bilinmeyenler

Dilan Şen

Simya Nedir? Ne İşe Yarar? Simya’nın Amaçları Nelerdir?

Virüsler Nedir? Virüslerin Keşfi Nasıl Olmuştur?