Koronavirüs nedir? Koronavirüs’ün belirtileri nelerdir?

Siz değerli okuyucularımız için hazırladığımız Koronavirüs nedir, Koronavirüs’ün belirtileri nelerdir? ve yeni ismi hakkında detaylı bilgiler hazırladık. keyifli okumalar dileriz. Koronavirüs, memelilerde ve kuşlarda potansiyel olarak ölümcül hastalığa neden olan suşlar barındırdığı bilinen bir virüs ailesidir.
Bazı nadir ama dikkate değer suşlar olan, Wuhan Koronavirüsü (2019-nCoV),  SARS ve MERS insanlarda ölüme neden olabilir.

Koronavirüs ’ün neden olduğu bu hastalığın geçici adı 2019-nCoV idi. Dünya Sağlık Örgütü Başkanı Tedros Adhamon Ghebreyesus tarafından yapılan açıklamada bu ismin artık resmi olarak ‘’COVID-19’’ olduğunu belirtti. Tedros, belirli bir bölgeye, hayvana veya bir grup insana yapılan damgalamayı önlemek için bu ismin seçildiğini söyledi. COVID-19 isim açılımı ‘Co’ korona, ‘Vi’ virüs ve ‘D’ hastalık anlamanı gelirken, salgın ilk olarak 2019 yılında tanımlandığı için ‘19’ ise yılını belirtmektedir.

Koronavirüs
Koronavirüs nedir?

Koronavirüs Keşfi ve Türleri

Koronovirüsler ilk olarak 1960 ‘larda keşfedildi. İlk keşfedilmiş virüsler içerisinde tavuklarda beliren infeksiyöz bronşitis virüsü ile soğuk algınlığı belirtileri gösteren insan hastaların burun boşluklarından alınmış ve insan koronovirüsü 229E ve OC43 olarak isimlendirilmiş iki virüs türü yer almaktadır.
Daha sonraları ise;

  • 2003 ‘te keşfedilen SARS koronovirüsü,
  • 2004 ‘te belirlenmiş HCoV NL63,
  • 2005’te teşhis edilmiş HKU1,
  • 2012’de fark edilmiş MERS-CoV
  • Vuhan kökenli 2019-nCoV

gibi virüslerin de yer aldığı pek çok yeni koronovirüs türü keşfedilmiştir.
Bu virüslerin çoğu ciddi solunum yolu enfeksiyonlarına neden olmaktadır.


Ailede Alphakoronavirus, Betakoronavirus, Gamakoronavirus ve Deltakoronavirus adında bilinen dört tür vardır. İlk ikisi sadece yarasalar, domuzlar, kediler ve insanlar dahil olmak üzere memelilere bulaşır.
Gamakoronavirus çoğunlukla kuşlara bulaşır eder ve Deltakoronavirus hem kuşları hem de memelilere bulaşabilir.

Koronavirüs belirtileri 

koronavirüs
Koronavirüs nedir? Koronavirüs’ün belirtileri nelerdir?

Koronavirüs farklı hayvanlarda çeşitli semptomlara neden olabilir. Bazı suşlar domuzlarda ve hindilerde ishale neden olabilir, çoğu zaman burun akıntısı ve boğaz ağrısı gibi hafif ve orta derecede üstü solunum yolu enfeksiyonlarına neden olabilir. Global anlamda, hayvancılık ve insan sağlığı üzerinde yıkıcı etki bulunduran bazı istanai suşları bulunmaktadır. Bu suşlardan bazıları;

Wuhan coronavirus (COVID-19)

Wuhan Koronavirüs ilk olarak 2019 yılında Çin’in Wuhan şehrinde tanımlandı. Bu yazıyı yazdığımız zaman bile bulaşanların ve ölenlerin sayısı hızla artıyor.

İlgili makale: Bu Websitesi Anlık Koronavirüs’ün Evrensel Yayılmasını İzlemenizi Sağlıyor
Başlangıçta yılanların salgın için potansiyel bir şüpheli olduğu düşünülüyordu, fakat diğer uzmanlar bunu olası görmemiş, şüpheli olarak yarasaları önermişlerdir. Şubat 2020 itibariyle, COVID-19’un hayvansal orijini araştırılmaya devam ediyor.

Ağır Akut Solunum Yetmezliği Sendromu (SARS-CoV)

SARS ilk olarak 2003 yılında bir koronavirüs suşu olarak tespit edildi. İlk enfeksiyon olan insanların  2002 yılında Çin’in Guangdong eyaletine kadar izi sürülüyor, ancak hala virüsün kaynağı net olarak belli değil. Bu virüs bir salgın haline geldi. 26 ülkede 8000’den fazla grip benzeri enfeksiyona ve bununla birlikte 800’e yakın ölüme neden oldu.

Orta Doğu Solunum Sendromu Koronavirüsü (MERS-CoV)

MERS, Suudi Arabistan’da ilk olarak 2012’de ateş, öksürük, nefes darlığı ve bazen ishal gibi semptomlar gösteren kişilerde tanımlandı. Virüs için resmi olarak bir hayvan kaynağı doğrulanmadı ancak kanıtlar enfeksiyon kaynağı olarak develeri gösteriyor.

Dünya Sağlık Örgütü, ilk salgından bu yana 27 ülkede yaklaşık  2500 enfeksiyon vakası ve yaklaşık 260 ölüm tepsit etti.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Dünya Çevresindeki Güçlü Bir Başlangıç Manyetik Alanının Kanıtı!

66 Milyon Yıllık Dinozorda Bulunan Nadir Bir İnsan Hastalığı Bugün Bile Bizi Endişelendiriyor!