Major Depresyon, Obezite ve Kronik Ağrılar Tedavi Edilebilir

Vücudumuzda birçok yerde karşımıza çıkan ve FKBP51 olarak adlandıran proteinin major depresyon, obezite ve kronik ağrılar ile bağlantılı olduğu saptandı. Bir araştırma grubu, FKBP51 proteinini baskılayabilen, kronik ağrıları hafifleten, diyetle desteklenmiş obezite ve ruh hali üzerinde olumlu etkileri olan yüksek seçicilikte bir bileşiğin (SAFit2) fareler üzerinde etkilerini gözlemledi. Ayrıca bu yeni bileşiğin alkol bağımlılığı ve beyin kanserinde de uygulanabileceği düşünülüyor.Araştırmacılar sonuçlarını bugün Amerika Kimya Derneği (ASC) Bahar 2019 Ulusal Toplantısı ve Fuarı’nda sunacaklar. FKBP51; beyin, iskelet kası dokusu, ve yağ gibi vücutta birçok yerde karşımıza çıkar. Aynı zamanda birden çok etkisi vardır. Örneğin bu protein, glikoz alımını ve yağın kahverengileşmesini kısıtlayabilir. Böylece vücut yağı yakmak yerine depolar. Ayrıca stres sonucu ortaya çıkan tepkileri de etkiler.

Bu etkileri gözlemleyen Hausch ve meslektaşları bu proteini baskılayarak çeşitli durumları tedavi etmek için ilaç geliştirebileceklerini düşündüler. Ama FKBP51, en yakın protein kuzeni olan FKBP52’ye çok benziyor.Daha sonra Hausch, FKBP51’in şeklini FKBP52’nin yapamayacağı şekilde değistirdiğini fark ettiklerini ve bunun araştırmalarına çok büyük katkı sağladığını söylüyor. Araştırma ekibi bu çalışmalardan geliştirdikleri FKBP51’in inhibitörünü, diğer adıyla SAFit2’yi, hayvanlar üzerinde test ettiklerini söyledi. Hausch SAFit2’nin farelerin stresli durumlarla daha iyi baş etmelerine yardımcı olduğunu, stres hormonu seviyelerini düşürdüğünü belirtti.

Yine bu çalışmada SAFit2, antidepresanla beraber kullanıldığında antidepresanın tek başına verdiği etkiden daha iyi etkiler gösterdiği, kilo alımı oluşturmadığı ve 3 hayvan modelinde glikoz seviyelerinin normalleşmesine ve ağrıların azalmasına yardımcı olduğu söyleniyor. Ek olarak bazı tümörlerin FKBP51 proteinin aşırı üremesine sebep olduğu düşünülüyor. Hausch, mevcut çalışmaların geliştirilmesiyle FKBP51 inhibitörlerinin kanser tedavisinde kullanılabileceğini umuyor. Ancak insan testlerinde ilaç molekülü olarak kullanabilecekleri seviyeye getirebilmek için daha yapılacak çok şey var.
Kaynakça: https://www.sciencedaily.com/releases/2019/04/190401075208.htm

Bir cevap yazın

Avatar photo

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

    Bilim insanları, radyasyonun zararlı etkilerini ortadan kaldırmış olabilir

    Araştırmacılar, ‘Güç Elektroniği Cihazları’ için Yeni Bir Malzeme Geliştirdiler