Mars Hakkında Detaylı Bilgi Ve Eğlenceli Sorular

Mars, en yakınımızdaki gezegen komşumuz yıllardır astronomlara, yıldız gözlemcilerine ve gece gökyüzünü anlamaya çalışan insanlara binlerce yıldır ilham veriyor. Daima Kızıl Gezegen hakkında yeni şeyler öğreniyoruz. Kim bilir, belki günün birinde Mars’ta yaşamaya dair daha fazla şey öğreniriz.

İşte, Mars ile ilgili harika bilgiler ve Güneş’e en yakın dördüncü gezegeni tanımaya ihtiyacınız olursa diye ilginç istatistikler:

Mars’a gitmek ne kadar sürer?

Mars’a gitmek ne kadar sürer?

Bu ne zaman ve nasıl gittiğinize göre değişir. Dünya ve Mars arasındaki mesafe sürekli olarak değiştiği için oraya gitmek için gerekli olan zaman miktarı da değişiyor. Kızıl Gezegen’e yapılan en hızlı yolculuk Mariner 7 adlı uzay aracının 1969’da yaptığıydı. Yolculuk 128 gün sürdü.

Mars Dünya’ya ne kadar uzaklıkta?

Eliptik yörüngelerinden dolayı Mars ve Dünya arasındaki mesafe, Güneş’in etrafında döndüklerinde sürekli değişiyor. En yakın mesafede kızıl gezegen sadece 54.6 milyon kilometre (33.9 milyon mil) ötede. En uzak mesafede ise aralarında 400 milyon km (250 milyon mil) var.

Mars’ın kaç uydusu var?

mars
Mars’ın kaç uydusu var?

Mars’ın Phobos ve Deimos adında iki uydusu var. Phobos en büyüğü olsa da 11 kilometrelik yarıçapıyla yine de küçük bir uydu. İki uyduya Tanrı Mars’ın ikiz oğlunun isimleri verilmiş.
Uydular 1877 yılında Amerikan astronom Asaph Hall tarafından keşfedildi.

Mars Ne Zaman Keşfedildi?

Mars, gece gökyüzünde çıplak gözle görülebilir, bu nedenle tam olarak birinin onu ne zaman  gördüğünü söylemek imkansızdır. Eski Mısırlılar tarafından MÖ iki bin yılda görüldüğüne dair raporlar var. Ancak, onu bir teleskopla ilk tespit eden 1610’da Galileo Galilei idi.

İlginizi çekebilir: Galileo Galilei kimdir? Biyografi, Keşifler ve Astronomiye Adanmış Hayatı

Mars’ta bir gün ve bir yıl ne kadar sürüyor?

Mars’ta “sol”adı verilen bir gün 24 saat 39 dakika ve 35.244 Dünya saniyesi uzunluğunda.
Mars’ın Güneş’in etrafında dönmesi ise 687 Dünya günü sürüyor.

Mars’a ilk olarak hangi ülke gitti?

mars gezegeni
ABD gezegen sondası Mariner 4 (Piotr A.Masek / CC BY-SA ) tarafından Mars’tan alınan ilk dijital görüntü.

1960’ta Sovyet Birliği 1M (Batı’da Marsnik 1 olarak bilinir) ile ilk denemeyi gerçekleştirdi fakat başarısız oldu. Amerika, Mariner 4’ün Temmuz 1965’te yaptığı gösteri uçuşuyla Mars’a giden ilk ülke oldu.

Mars’ta yer çekimi nasıl?

Mars Dünya’dan daha küçük oldğundan, yerçekiminin etkisi daha zayıftır. Eğer siz çabucak kilo vermek istiyorsanız bu harika bir haber çünkü eğer Dünya’da 75 kilogramsanız, Mars’ta 28 kilograma düşeceksiniz.

Mars’taki ağırlığın formülü: (Dünya’daki ağırlık / Dünya’nın yerçekimi x Mars’ın yerçekimi)

Mars’ta hava nasıl?

Mars’ta hava nasıl?

İnce Mars atmosferine rağmen gezegende bulutlar var. Doğrusu rüzgar söz konusu olunca, Mars Güneş Sistemi ’ndeki bütün gezegenlerden daha büyük toz fırtınalarına sahip.

Mars neden kırmızı?

Mars’ın kırmızı rengi yüzeyindeki demir oksitten geliyor. Bununla birlikte, gezegende oksijen olmadığı halde oksitlenmiş demirin nasıl oluştuğu gizemini koruyor.

Mars ne kadar sıcak?

Mars yaz tatilinde gitmek isteyeceğiniz bir yer değil. Aylar süren bir yolculuktan sonra ekvatorda maksimum 20°Clik bir sıcaklıkla karşılaşacaksınız. Kutuplara doğru Kızıl gezegen -125°C ye kadar soğuyabilir. Kızıl Gezegen’in ortalama sıcaklığı -63°Cdir.

Mars ne kadar büyük?

Dünya, Mars’tan kabaca iki kat daha büyük © NASA / JPL

Mars’ın çapı 6790 km ‘dir. Bu da onu Ay’dan iki kez büyük yapar. Mars sistemdeki ikinci en küçük gezegendir.

Mars’ta gökyüzü ne renktir?

Mars’taki gökyüzü Dünya’dakinin tersidir. Günbatımında maviyken, gündoğumunda kırmızımsı-pembedir. Bu renk, büyük miktarda toz içeren Magnetitten kaynaklanmaktadır.

ŞEVVAL KARA

Yoruma kapalı.

    Avustralya’da Geriye Doğru “Ters Akan Şelale” Görüldü!

    Bakteri Yiyen Virüsler, Diyabetik Ayak Ülserindeki Enfeksiyonları Temizliyor