Yerçekimi Nedir, Başka neler yapar? Evrendeki Yerçekimi

Yerçekimi; bir gezegenin veya cismin, nesneleri kendi merkezine doğru çektiği kuvvettir. Yerçekimi kuvveti; tüm gezegenleri güneş etrafındaki yörüngede tutar.

Yerçekimi başka neler yapar?

Uzayda yüzmek yerine, zıplarken neden yere iniyorsunuz?

Nesneler, attığın veya bıraktığın zaman neden düşüyor?

Cevap yerçekimidir: Nesneleri birbirine doğru çeken görünmez bir kuvvet. Dünyanın yerçekimi, sizi yerde tutan ve nesneleri düşüren şeydir.

yerçekimi
yerçekimi animasyonu. Albert Einstein, yerçekimini, bir yıldız veya bir gezegen gibi bir nesnenin etrafına saran bir eğri olarak tanımladı. Yakında başka bir nesne varsa, eğri içine çekilir. Resim kredisi: NASA

Kütlesi olan her şey, aynı zamanda yerçekimine de sahiptir. Daha fazla kütleye sahip nesneler daha fazla yerçekimine sahiptir. Yerçekimi ayrıca mesafe ile zayıflar. Bu yüzden, birbirine yakın nesnelerin birbirlerine olan yerçekimsel çekim kuvvetleri daha güçlüdür.

Dünyanın yerçekimi tüm kütlesinden geliyor. Dünyanın tüm kütlesi vücudunuzdaki tüm kütle üzerinde birleşik bir çekim kuvveti oluşturur. Bize, kilo verdiren sebep budur. Ve eğer Dünya’ dan daha az kütleye sahip bir gezegendeyseniz, burada olduğunuzdan daha az ağırlığınız olurdu.

Yerçekimi Nedir, Başka neler yapar? Evrendeki Yerçekimi Resim kredisi: NASA

Kendi çekim kuvvetinizi Dünyaya uygularsanız; Dünya sizden çok daha büyük olduğundan, gücünüzün gezegenimiz üzerinde gerçekten bir etkisi yoktur.

Evrendeki Yerçekimi

Yerçekimi; gezegenleri güneşin etrafında yörüngede tutan ve Ay‘ ı Dünya’ nın yörüngesinde tutan şeydir. Ayın çekim kuvveti; denizleri kendine doğru çekerek okyanusun gelgit yapmasına neden olur. Yerçekimi; yapıldığı malzemeyi etraftan çekerek yıldızlar ve gezegenler yaratır.

İlgili: Güneş sistemimizdeki gezegenler ve gezegenler sıralaması

Yerçekimi sadece kütleyi değil aynı zamanda ışığı da çeker. Albert Einstein, bu prensibi keşfetti. Bir el fenerini, yukarı doğru parlatırsanız, ışık yerçekimi tarafından çekilirkenken belirsiz bir şekilde kırmızılaşacaktır. Değişimi gözlerinizle göremezsiniz, ancak bilim adamları bunu ölçebilir.

Kara delikler; o kadar küçük kütlelere o kadar büyük kütleler toplar ki; karadelikteki yer çekimleri; herhangi bir şeyin, hatta ışıkların kaçmasını önleyecek kadar güçlüdür.

Yerçekimi Her Zaman Yerçekimi

Yerçekimi bizim için çok önemlidir. Dünya’ da onsuz yaşayamadık. Güneşin yerçekimi, Dünya’ yı kendi etrafındaki yörüngede tutar. Güneş, sıcaklığını ve sıcaklığın tadını çıkarmamız için bizden rahat bir mesafede durmayı sağlar.

Atmosferimizi ve nefes almamız gereken havayı bastırır. Yerçekimi, dünyamızı bir arada tutan şeydir.
Bununla birlikte, yerçekimi dünyanın her yerinde aynı değildir. Yerçekimi, yeraltında daha fazla kütle bulunan yerlerde, daha az kütle bulunan yerlere göre daha güçlüdür.

NASA, Dünya’ nın yerçekimindeki bu değişimleri ölçmek için iki uzay aracı kullanmaktadır. Bu uzay aracı; Yerçekimini Kurtarma ve İklim Deneyi (GRACE) misyonunun bir parçasıdır.

(GRACE misyonu sayesinde, bilim adamlarının Dünya üzerindeki yerçekimi varyasyon haritaları oluşturmalarına yardımcı olur. Mavili bölgeler yerçekimi hafifçe daha zayıf, kırmızı bölgeler yer çekimi biraz daha güçlüdür. Resim çekimi : NASA / Teksas Üniversitesi, Uzay Araştırmaları Merkezi)GRACE zamanla yerçekimindeki daha küçük değişiklikleri tespit eder hale geldi. Bu değişiklikler gezegenimiz hakkında önemli detayları ortaya çıkardı. Örneğin; GRACE deniz seviyesindeki değişiklikleri izler ve depremlerin yarattığı, Dünya kabuğundaki değişiklikleri tespit eder.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Editör / Yazar: Neslihan ÇAKMAK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Trigonometri nedir? 3 Kenarlı Metride Ölçü – Trigonometri Tarihi

Afrika Kıtası Ayrılıyor ve bu birçok volkanın oluşmasına sebep oluyor