in

Güneş sistemimizdeki gezegenler ve gezegenler sıralaması

Gezegen

Solar system

Güneş sistemi gezegenler ve gezegenlerin sıralaması işte detayları.. Plüton’un 1930 ‘da keşfedilmesinden bu yana Güneş sistemimizin dokuz gezegenini öğrenerek büyüdük. Ancak, 1990 ‘ların sonlarında astronomların Plüton’un bir gezegen olup olmadığını tartışmaya başlamasıyla her şey değişti. Uluslararası Astronomi Birliği, 2006 yılında Plüton’a “cüce gezegen” demeye karar verdi ve Güneş sistemimizdeki “gerçek gezegenlerin” sayısını sekize indirdi.

Tüm bu tartışmalarla birlikte, gökbilimciler şimdi Güneş sistemimizdeki başka bir gezegeni araştırıyorlar, gerçek bir dokuzuncu gezegen. Bilim insanlarının “Gezegen Dokuz” olarak adlandırdıkları bu gök cisminin varlığı 20 Ocak 2016’da açıklandı. Kütlesi Dünya’nın kütlesinin yaklaşık 10 katı kadarken, Plüton kütlesinin ise yaklaşık 5000 katı kadar.

Güneş sistemimizdeki gezegenler ve gezegenler sıralaması

Karasal gezegenler

İç gezegenler olarak da adlandırılan dört gezegen -Merkür, Venüs, Dünya, Mars- aynı zamanda karasal gezegenlerdir. Çünkü yüzeylerinin çoğu karalardan oluşur.

Jovian gezegenleri

Dış gezegenler olarak da adlandırılan – Jüpiter, Satürn, Uranüs ve Neptün – Jovian gezegenleri olarak bilinir (Jüpiter benzeri anlamına gelir). Çünkü hepsi karasal gezegenlere kıyasla çok büyüktür ve gazdan oluşurlar. (Bazıları ya da hepsinin katı çekirdeğe sahip olabilecekleri söyleniyor.)

Cüce gezegenler

Uluslararası Astronomi Birliği ‘nin cüce gezegen tanımı şu şekildedir: Başka bir nesnenin uydusu olmadan Güneş’in etrafında dönmesi, kendi yerçekimi ile dönebilecek kadar büyük olması ve temiz bir yörüngeye sahip olması. Plüton’un cüce gezegen olma sebebi ise, küçük boyutu ve sıra dışı yörüngesinin yanı sıra, birçok başka nesneyle yörüngesini paylaşmasıdır. Yine de, Plüton’un gezegen olma konusu tartışmalıdır.

Güneş sistemi gezegen – gezegenler – gezegenler sıralaması

Güneş sistemimizdeki Gezegenler sıralaması;

1. Merkür

Güneşe en yakın gezegen olan Merkür, Ay’dan sadece biraz daha büyük. Gündüz Güneş’e dönük tarafı 450 Santigrat’a kadar ulaşabilir ancak gece tarafında sıcaklıklar donma derecesinin altında yüzlerce dereceye düşer. Merkür, meteor etkilerini emecek bir atmosfere sahip değildir, bu yüzden yüzeyi tıpkı Ay gibi kraterlerle doludur.

2. Venüs

İkinci gezegen olan Venüs Merkür’den daha sıcaktır. Atmosferi toksik yani zehirlidir. Yüzeydeki baskı sizi ezer ve öldürür. Büyüklüğü ve yapısı Dünya’ya benzer. İşin garibi, Venüs çoğu gezegenin tersi yönünde ve yavaşça döner.

3. Dünya

Üçüncü gezegen olan Dünya’mız üçte ikisinin okyanusla kaplı bir su dünyasıdır. Hayatı barındırdığı bilinen tek gezegendir. Dünyanın atmosferi, yaşamı sürdürmeyi sağlayan azot ve oksijen bakımından zengindir.

4. Mart

Dördüncü gezegen olan Mars, soğuk ve tozlu bir yer. Demir oksit olan bu toz, gezegene kırmızımsı rengini verir. Bilim insanları, bugün soğuk ve çöl benzeri olsa da, bir zamanlar Mars’ın ıslak ve sıcak olduğunu düşünüyorlar.

5. Jüpiter

Beşinci gezegen olan Jüpiter, Güneş sistemimizdeki en büyük gezegendir. Çoğunlukla gazdan -hidrojen ve helyum- oluşur. En büyük bir özelliği, artık Jüpiter’in karakteristik bir özelliği haline gelen ve büyük kırmızı bir leke olarak görünen fırtınasıdır. Bu fırtına yaklaşık 350 yıldır devam etmektedir. Ayrıca Jüpiter, güçlü bir manyetik alana sahiptir ve düzinelerce uydu ile minyatür bir Güneş sistemine benzetilir.

6. Satürn

Altıncı gezegen olan Satürn, halkaları ile bilinir. Bu halkalar buzlardan ve kayalardan meydana gelir.

7. Uranüs

Yedinci gezegen olan Uranüs biraz gariptir. Ekvatoru, yörüngesine neredeyse dik açı yapan tek dev gezegendir. Yani ilk bakışta yan duran bir gezegen diyebiliriz. Gökbilimciler, gezegenin uzun zaman önce başka bir gezegen boyutunda bir cisimle çarpıştığını ve eğilmeye neden olduğunu düşünüyor. Bu eğim, 20’den fazla yıl süren mevsimlere neden olur. Uranüs, Neptün ile aynı boyuttadır. Atmosferindeki metan, Uranüs’e mavi-yeşil tonunu verir. Çok sayıda Ay’a ve soluk halkalara sahiptir.

8. Neptün

Sekizinci gezegen olan Neptün, bazen ses hızından daha hızlı olan kuvvetli rüzgarlarıyla tanınır. Neptün, tespit edilmeden önce matematik kullanarak var olduğu tahmin edilen ilk gezegendir. Dünya’dan çok uzak ve çok soğuktur. Neptün, Dünya’nın yaklaşık 17 katı büyüklüğündedir.

Plüton (Cüce Gezegen)

Bir zamanlar dokuzuncu gezegen olarak bilinen Plüton, birçok açıdan diğer gezegenlerden çok farklıdır. Büyüklüğü Ay’dan daha küçüktür. Oldukça soğuk olan Plüton, çoğunlukla kayalıklardan meydana gelir.

Gezegen Dokuz

Bilim insanları aslında Gezegen Dokuz‘u doğrudan görmediler. Varlığı Kuiper Kuşağı’ndaki nesneler üzerindeki çekim gücü ile anlaşıldı. Güneş sistemimizin en sonunda yer alan Neptün’den 20 kat daha uzaktadır. Yörüngesi, yani Güneş’in etrafında bir tur dönmesiyle çıkan uzunluk, Dünya’nın yörüngesinden yaklaşık 600 kat daha uzundur.

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Gezegenler Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 8 İlginç Bilgi

Güneş sistemimizde var olabilecek 10 varsayımsal gezegen

Güneş Sistemimizin Dışında Bir şey Saklanıyor, Ancak Gezegen Dokuz Olmayabilir

Editör / Yazar: Merve GÖKTAŞ

Kaynak: https://www.space.com/16080-solar-system-planets.html

Makaleye Oy Ver!

2 points
Upvote Downvote

33 Pings & Trackbacks

 1. Pingback:

 2. Pingback:

 3. Pingback:

 4. Pingback:

 5. Pingback:

 6. Pingback:

 7. Pingback:

 8. Pingback:

 9. Pingback:

 10. Pingback:

 11. Pingback:

 12. Pingback:

 13. Pingback:

 14. Pingback:

 15. Pingback:

 16. Pingback:

 17. Pingback:

 18. Pingback:

 19. Pingback:

 20. Pingback:

 21. Pingback:

 22. Pingback:

 23. Pingback:

 24. Pingback:

 25. Pingback:

 26. Pingback:

 27. Pingback:

 28. Pingback:

 29. Pingback:

 30. Pingback:

 31. Pingback:

 32. Pingback:

 33. Pingback:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Rengi ile termal konfor ayarlayabilen polimer filmler

Mart ayında Yayınlanan En İyi 10 Bilimsel Gelişme