Mekatronik Nedir? Mekatronik Hakkında Detaylı Bilgiler

Mekatronik, çeşitli mühendislik türlerini (elektrik, yazılım ve makine) birleştiren ve çağdaş, gelişmiş otomatik imalat endüstrisinde ihtiyaç duyulan beceri setlerini ifade eden çok disiplinli bir mühendislik alanıdır. Makine, elektrik ve yazılımın kesişim noktasında, daha basit ve daha akıllı sistemler oluşturur. Otomasyon ve imalatta beklenen büyüme için önemli bir temeldir.

Mekatronik, robotik ve elektromekanik mühendisliği ile eş anlamlı bir endüstri terimidir. Robotik, kontrol sistemleri ve elektromekanik sistemlerini de kapsar.

Mekanik, robot veya üretim ekipmanı gibi mi? Yaratıcı olarak problem çözme konusunda becerikli misiniz? Teknik ve mühendislik faaliyetlerinden hoşlanıyor musunuz? Bir takımın üyesi olarak iyi çalışabilir misiniz?

Mekatronik size göre olabilir.

Mekatronik Nedir?

Mekatronik, hassas mühendislik, elektronik kontrol ve mekanik sistemlerin sinerjik bir kombinasyonudur. Diğer beş disiplin arasındaki arayüzde var olan bilimdir:

 • Mekanik
 • Elektronik
 • Bilişim
 • Otomasyon
 • Robotik

Teknoloji ve bilimin en dinamik gelişen alanlarından biridir. “Mekatronik” kelimesi ilk kez 1969’da Japonya’da ortaya çıktı.

mekatronik = mekanik + elektronik + bilgi işlem

Mekatronik Hangi bölüm?

Teknoloji fakültesi veya Mühendislik Fakültesinden 4 yıllık eğitim veren bir lisans programıdır.

Mekatronik Mühendisleri Ne İş Yapar?

Birden fazla mühendislik alanında iş yapabilir ve gelişmek için sağlam bir temele sahip olabilirler. Hem mekanik hem de elektrik mühendisliği temellerini bilirler (her iki alanda da iş yapabilirler) böylece mekatronik uzmanı hem mekanik hem de mühendislik ekipleriyle çalışabilir.

"<yoastmark
Mekatronik mühendisinin bilgisayar kullanımına alışkın olması gerekmektedir.

Mekatronik uzmanları devasa endüstriyel robotlar, al-götür-bırak operasyonlarındaki daha küçük robotlar, yiyecek ve içecek ürünlerinin şişelenmesi veya paketlenmesi için kontrol sistemleri, eğlence parklarındaki geziler için kontrol sistemleri tasarımları, prototip geliştirme ile çalışır.

Ayrıca bazıları otomatik ekipman tasarlama ve bakımının gerekli olduğu şirketlerde istihdam edilmektedir. Buna imalat, madencilik, havacılık, robotik, savunma ve nakliye gibi endüstriler dahildir.

Bazıları ise, yüksek hacimli üretime katılan büyük imalat şirketleri tarafından istihdam edilmektedir. Teknolojik gelişmeler nedeniyle birçok yeni kariyer fırsatı ufukta.

Mekatronik Ne Kadar Maaş Alır?

Ortalama 9500-14500 maaş alırlar.

Mekatronik’te Nasıl Kariyer Girişimleri Var?

Mekatronik derecesi, proje yönetimi dahil olmak üzere yönetim pozisyonlarına yol açabilir. İş yerleri laboratuvarlardan ve işleme tesislerinden mühendislik tasarım ofislerine kadar uzanmaktadır.

Mekatronik uzmanları siber güvenlik, telekomünikasyon, bilgisayar bilimi, otomotiv mühendisliği, robotik, yapay zeka ve tüketici ürünleri alanlarında çalışmaktadır.

Alan uzman kişiler aşağıdaki iş unvanlarını kullanabilir:

 • Otomobil mühendisi
 • Kontrol sistemleri mühendisi
 • Veri kayıt mühendisi
 • Enstrümasyon mühendisi
 • Proje mühendisi
 • Yazılım mühendisi
 • Sistem mühendisi
 • Servis mühendisi

Kişide Olması Gereken Özellikler Nelerdir?

Geniş disiplinler arası becerilere sahiptirler, bu nedenle daha geleneksel mühendislik disiplinlerine geçebilirler.

Bir ekip üzerinde çalışabilen yaratıcı bir problem çözücüdür. Yaratıcı düşünmek ilk adımdır; iyi fikirleri iş arkadaşlarına iletebilmek incelik gerektirir.

İlginizi çekebilir: Yaratıcı Fikirler Üretmek için Bu 5 Adım 1940’tan beri kullanılmaktadır

Birçok mühendis karmaşık mekanik, elektronik veya diğer mühendislik sistemlerini modellemek, simüle etmek ve analiz etmek için bilgisayar destekli tasarım (CAD) ve diğer mühendislik yazılımlarını kullanırlar.

Mekatronik mühendisi tarafından tasarımı yapılan bir makine parçası simülasyonu.
Tasarımı yapılmış bir makine parçasının simülasyon örneği.

Ne Görev Yaparlar?

Kendi sektörlerine bağlı olarak gerçekleştirdikleri birçok görev vardır:

 1. Endüstriyel görevlerin otomasyonu için yüksek teknolojili mühendislik sistemleri tasarlar, geliştirir, bakımını yapar ve yönetir.
 2. Malzeme bileşenlerinin veya bitmiş ürünlerin transferine otomatik çözümler uygular veya kameralar ve video kaydediciler gibi tüketici ürünlerinin tasarımına yardımcı olur.
 3. Yeni mekatronik ekipmanının fizibilitesi, maliyet sonuçları ve performans faydaları üzerine çalışmalar yapmaktadır.
 4. İnsan emeğinin kullanımının tehlikeli olabileceği görevlere elektronik ve mekanik süreçler ve bilgisayarlar uygular (örneğin, su altı keşfi, madencilik veya ormancılık).

Türkiye’de Mekatronik Nedir?

Bir Mekatronik Teknikeri olarak bu bölümde ilerlemek isteyenler için Türkiye için bu alan nedir? sorusunun cevabını vereyim. Yukarıdaki yabancı kaynaktan çevirdiğim kısımda anlatılanlar doğru, mekanik, yazılım ve elektrik birleşimidir mekatronik. Bu da bu bölümü seçenlerin bu 3 başlıktaki her şeyi bilmesi, öğrenmesi gerekmektedir.

Bu bölüme başlarken mutlaka ve mutlaka kişinin bilgisayar kullanımına alışkın olması gerekmektedir, hayatında bilgisayar kullanmamış kişiler bu bölüme alışana kadar zorluk çekecektir. Çünkü mesleki yolculuğunuzda çok fazla program kullanacaksınız (AutoCAD, Solidworks, Catia, Tia Portal, Wincc, E-Plan vs.)

Bu bölümü okuyacağınız okulu seçerken, okulda size derste anlatılan derslerin uygulama olarak yapılacağından emin olarak seçin. Zira teorik olarak gösterilen dersler uygulamaya geçirilmezse, mezun olduktan sonra uygulama bilginiz olmadığından şirketler sizi kendi ekibinde istemeyebilir.

Türkiye’de bir mekatronik mühendisinin ne kadar kazanacağı konusunda kesin bir şey söylemek doğru olmaz. Fakat kazanacağınız miktarı belirlemek yine size kalmış. Diğerlerinden daha önde olursanız asgari ücret değil, daha uygun maaş alırsınız. Sadece okuldan mezun olmak yeterli değildir.

Bu konuyla ilgili herhangi bir sorunuz olursa bana Instagram (bburaksen_) üzerinden ulaşabilirsiniz.)

Burak ŞEN

COVID-19 Otopsi Sonuçları: Neredeyse Her Organda Kan Pıhtılaşması Var!

Depresyondaki Biriyle Mi Yaşıyorsun? Psikologlardan Tavsiyeler